Tento príspevok bol pôvodne publikovaný na stránke https://kryptomagazin.sk/za-tieto-potraviny-platime-viac-ako-v-krajinach-s-trojnasobnymi-platmi/ a autorom článku je Marek Jendrál. Tento článok je iba kópia originálneho článku.

Slováci platia za potraviny toľko ako ľudia s trojnásobným príjmom

Na Slovensku sa často stretávame s názorom, že kupujeme drahšie potraviny ako v zahraničí. V priemere však platíme za potraviny menej ako mnohé členské štáty v Európskej únii, uvádza správa Pravda. V ktorých krajinách sú ceny najnižšie a kde sú najvyššie?

Slovák zaplatí za potraviny toľko ako priemerný Európan

Najdrahšie potraviny má spomedzi nových členských štátov EÚ Estónsko. Slovensko má ceny porovnateľné s Českom, Lotyšskom a Slovinskom. Slováci sa ale často rozhodnú ísť nakupovať do Maďarska, kde sú potraviny lacnejšie v priemere až o 10 % alebo do Poľska, kde sú ceny nižšie až o 28 %. Poľsko má spoločne s Rumunskom najnižšie ceny za potraviny v celej EÚ.

Za posledné obdobie môžeme sledovať trend, kde ceny potravín vo východnej Európe dobiehajú úrovne zo západnej Európy, keďže na východe bola vyššia inflácia. V Maďarsku došlo medziročne k navýšeniu až o 50 %. Na Slovensku preto nie je situácia v porovnaní s priemerom až taká zlá.

Kým priemerný Európan zaplatí 100 eur, priemerný Slovák 100 eur a 60 centov. Rakúšania alebo Nemci by zaplatili za rovnaký nákup vyše 107 eur. Slováci ale platia viac za mliečne výrobky a vajcia (o 9 %) alebo ovocie a zeleninu, a to aj napriek tomu, že v niektorých členských štátoch priemerný obyvateľ zarába trojnásobok toho, čo Slovák.

binance

97%

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance.

Najlepšej a najlacnejšej burze na svete.

Sponzorovaný obsah

Problémom nie sú ceny, ale nízke príjmy

Slováci síce zaplatia za pečivo menej ako Nemci (o 6 %) a Rakúšania (o 12 %), no platový rozdiel je omnoho vyšší. Dokonca za mäso platíme menej až o 40 %. Napriek tomu sú Slováci podľa Eurostatu na chvoste rebríčka podľa mediánu ekvivalentného disponibilného príjmu meraného v parite kúpnej sily. Jednoducho povedané, aj v krajinách s nižším príjmom si obyvatelia môžu dovoliť viac ako Slováci.

Síce môžeme zhodnotiť, že ceny potravín nie sú v porovnaní s EÚ vysoké, nízke príjmy Slovákov spôsobujú, že pocitovo ich vnímame ako extrémne drahé. Situáciu by mal stabilizovať rast reálnych miezd a pokles inflácie, no vláda nechce nechať nič na náhodu a začiatkom roka 2024 bude prijímať opatrenia zamerané práve na túto oblasť.

Začalo sa uvažovať predovšetkým o znížení dani z pridanej hodnoty (DPH) na základné potraviny z 10 % na 5 %. V hre je aj obmedzenie obchodných marží obchodných reťazcov. Tieto opatrenia by vládu stáli približne 110 miliónov eur ročne.

Mohlo by ťa zaujímať: Vláda chystá prelomovú novinku. Pomocou pár kliknutí nájdete tie najlacnejšie potraviny

The post Za potraviny platíme na Slovensku viac ako v krajinách s trojnásobnými platmi appeared first on KRYPTOMAGAZIN.