Tento príspevok bol pôvodne publikovaný na stránke https://kryptomagazin.sk/vlada-sa-prepocitala-a-doplatia-na-to-obcania-tieto-vydavky-prepiskli/ a autorom článku je Marek Jendrál. Tento článok je iba kópia originálneho článku.

Dôchodky nás budú stáť veľa peňazí

Štátny rozpočet Slovenska je v katastrofálnom stave predovšetkým pre vysoké vládne výdavky. Podľa najnovšej správy denníka Pravda však štatistiky Sociálnej poisťovne identifikovali extrémny nárast výdavkov na penzie. Kto však toto rozhadzovanie nakoniec zaplatí? Budú to bežní občania.

Extrémny nárast výdavkov na penzie

Medziročne narástli výdavky na penzie až o 1 miliardu 385 miliónov eur. Pre porovnanie, rok dozadu sa medziročne výdavky zvýšili iba o 179 miliónov eur. Hlavnými dôvodmi nárastu výdavkov bolo tohtoročné dvojnásobné zvýšenie dôchodkov a zavedenie rodičovského dôchodku.

Po zvýšení od 1. júla 2023 podľa novely č. 71/2023 Z. z., nastane druhé zvýšenie dôchodkov hneď 1. októbra 2023. V prípade, že sa zaujímate o presný výpočet dôchodku po zmenách, odporúčame prečítať článok Slovákov čaká dvojité zvýšenie dôchodkov. Pozrite, kto si o koľko prilepší.

Na tému vládnych výdavkov sme napísali množstvo článkov, ktoré potvrdzujú, že vláda ich prepískla hlavne v oblasti vyplácania dôchodkov:

Slovensko: vládne výdavky

Slovensko: vládne výdavky. Zdroj: Ministerstvo financií

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Sociálna poisťovňa bude mať problém s vyplácaním dôchodkov

Už skôr sme informovali o tom, že výdavky na penzie dosiahli v období od januára do júna takmer 5 miliárd eur. Rodičovské dôchodky zaznamenali rast na úrovni 270 miliónov eur v prvom polroku 2023. Celkový výdavok spojený s rastom dôchodkov od začiatku roka predstavoval až 511 miliónov eur.

Výsledkom je, že sociálnej poisťovni chýbalo 1,5 miliardy eur na vyplatenie dôchodkov. Výdavky fondu starobného poistenia boli o 1,73 miliardy eur vyššie ako príjmy. Celkové výdavky fondu starobného poistenia predstavovali za prvý polrok 2023 sumu 4,44 miliardy eur, zatiaľ čo príjmy iba 2,72 miliardy eur.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Slovensko starne, na dôchodcov nebude mať kto zarábať

Zdá sa, že takéto tempo štátnej pomoci je dlhodobo neudržateľné a deficit sociálnej poisťovne sa bude prehlbovať. Nie je pravdepodobné, že rovnaké opatrenia bude vláda prijímať každý rok, no napriek tomu je súčasný stav alarmujúci. Situáciu zhoršuje aj demografická štruktúra obyvateľstva ako ukazujú údaje Inštitútu zamestnanosti.

O 50 rokov bude počet ľudí nad 65 rokov tvoriť až 32 % populácie. Slovensko sa stane najrýchlejšie starnúcou ekonomikou v Európe a už v súčasnosti môžeme vidieť trend pracujúcich dôchodcov. Počet pracujúcich Slovákov nad 65 rokov stúpol za posledných 10 rokov až štvornásobne.

Mohlo by ťa zaujímať: Minimálne dôchodky sa opäť zvýšia, no môže byť problém s ich vyplácaním

The post Vláda sa prepočítala a doplatia na to občania. Tieto výdavky prepískli appeared first on KRYPTOMAGAZIN.