Tento príspevok bol pôvodne publikovaný na stránke https://kryptomagazin.sk/velka-siet-cerpacich-stanic-sa-pripravuje-na-masivnu-expanziu/ a autorom článku je Nikola Litvinová. Tento článok je iba kópia originálneho článku.

OMV sa snaží prevziať Benzinol

Protimonopolný úrad (PMÚ) udelil spoločnosti OMV Slovakia výnimku. Tá sa snaží prebrať do svojich rúk sieť čerpacích staníc Benzinol. PMÚ posudzuje vplyv tohto prevzatia na konkurenčné prostredie. Definitívny verdikt doposiaľ nepadol, no OMV získal možnosť vykonať určité úkony súvisiace s koncentráciou ešte predtým, ako o nej PMÚ rozhodne.

Benzinol je zadlžený a stratový

Čerpacie stanice Benzinol Slovakia navštevujú slovenskí motoristi už od roku 2009. Nájdeme ich najmä na severe a západe krajiny. Ich celkový počet je 27.

Benzinol sa dostal v roku 2022 do straty vyše 650-tisíc eur, ako ukazujú dáta z Finstatu. Jeho dlhy sú astronomické. Finančnej správe dlhuje viac ako 3 milióny eur. Sociálna poisťovňa eviduje voči nemu pohľadávky vo výške viac ako 850-tisíc. Ďalšie podlžnosti má aj voči zdravotným poisťovniam.

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post’s poll.

OMV chce získať stanice Benzinolu

Zadlženú sieť čerpacích staníc chce prebrať konkurenčný hráč OMV Slovakia, o čom sme vás už informovali. Ten má v súčasnosti na Slovensku 102 čerpačiek a patrí medzi najväčšie siete s benzínkami v krajine. Na situáciu sa najskôr pozrel PMÚ, ktorý chcel zhodnotiť jej vplyv na konkurenčné prostredie.

Protimonopolný úrad Slovenskej republiky (PMU) dňa 14. 12. 2023 začal správne konanie vo veci posúdenia koncentrácie, ktorá spočíva v získaní priamej výlučnej kontroly podnikateľa OMV Slovensko nad aktívami predstavujúcimi 27 čerpacích staníc značky Benzinol, ktoré v súčasnosti prevádzkuje spoločnosť BENZINOL SLOVAKIA.

Síce PMÚ ešte nevydal definitívny verdikt, no odklepol OMV-ke, na základe jej žiadosti, vykonávať určité úkony súvisiace s koncentráciou v odvetví ešte predtým, než vydá konečné rozhodnutie.

Protimonopolný úrad Slovenskej republiky (PMÚ) dňa 8. 2. 2024 vydal rozhodnutie, ktorým podnikateľovi OMV Slovensko, s.r.o., udelil výnimku zo zákazu vykonávať práva a povinnosti vyplývajúce z koncentrácie, ktorá spočíva v získaní priamej výlučnej kontroly OMV Slovensko nad 27 čerpacími stanicami značky Benzinol.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah

Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

OMV a Orlen súperia o slovenských motoristov

Ak by OMV skutočne dostal povolenie prevziať čerpacie stanice Benzinolu, na trhu by sa preskupili konkurenčné sily. Dominantné postavenie Slovnaftu by síce zostalo neohrozené, keďže prevádzkuje viac ako 200 benzíniek, no OMV by získala náskok pred rýchlo rastúcim tigrom z Poľska, čerpačkou Orlen.

Orlen v tomto roku na Slovensku otvoril ďalšie dve benzínky, a tak ich počet v priebehu piatich rokov stúpol na 92.

Marek Gieroň, konateľ spoločnosti Orlen Unipetrol Slovakia, povedal:

Značku Orlen posilňujeme efektívne v celom regióne. Na Slovensku sme len za päť rokov vytvorili jednu z najväčších palivových sietí a v jej rozvoji chceme aj naďalej pokračovať. Po úspešnom etablovaní na slovenskom trhu sa popri rozširovaní počtu staníc zameriame tiež na rozvoj elektromobility. Máme rozpracované prvé projekty inštalácie elektronabíjacích stojanov na vybraných čerpacích staniciach.

Prečítajte si aj: Noví operátori chcú uchmatnúť Telekomu zákazníkov. Ponúkajú nevídané ceny

The post Veľká sieť čerpacích staníc sa pripravuje na masívnu expanziu appeared first on KRYPTOMAGAZIN.