Tento príspevok bol pôvodne publikovaný na stránke https://kryptomagazin.sk/tychto-5-kryptomien-moze-mat-v-roku-2023-najvacsie-problemy/ a autorom článku je Marek Hamran. Tento článok je iba kópia originálneho článku.

Kryptomeny, ktoré môžu čeliť problémom

Trh s kryptomenami prežíva od začiatku roka 2023 pozitívne výsledky a vďaka nim dosiahli niektoré kryptomeny obdivuhodné zisky. Aj napriek tomu je stále cítiť veľkú neistotu investorov v dôsledku hrozby zo strany regulačných orgánov.

V našej redakcii vás často informujeme o kryptomenách s veľkým potenciálom. V tomto článku si predstavíme projekty, ktoré môžu v tomto roku čeliť úplne opačným problémom a preto je na zváženie, či sa do nich oplatí investovať.

Ape coin

Prvá kryptomena z nášho výberu je ape coin. Ide o komunitnú kryptomenu projektu Bored Yacht Club, ktorá získala veľkú popularitu v roku 2022 počas boomu NFT sektoru. Od uvedenia kryptomeny na trh hodnota klesla o viac ako 87 %.

Ape coin spravuje spoločnosť Yuga Labs, ktorej história je obklopená množstvom kontroverzných momentov, vrátane toho, že údajne tajne platili známe osobnosti za to, že prezentovali ich NFT.

Masívny prepad tokenu ape coin
Masívny prepad tokenu ape coin. Zdroj: TradingView

Investori, ktorí vlastnia NFT, si budú môcť svoje tokeny odomknúť už za pár týždňov počas marca 2023. Aktuálne je uzamknutých viac ako 60 % z celkovej ponuky a samotný tím vlastní 21 %. Inflácia tejto kryptomeny sa pohybuje na úrovni 60 %, no stále nie je vydaných viac ako 200 miliónov tokenov. Ak by ste hľadali perspektívny projekt, určite nájdete vhodnejšiu voľbu, ako je ape coin.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Solana

So zaradením tejto kryptomeny do nášho zoznamu možno veľa fanúšikov nebude súhlasiť, ale vzhľadom na udalosti z minulého roka je investovanie do solany naďalej rizikové.

Do úvahy treba vziať niekoľko hackerských útokov, čo svedčí o stále nedostatočnej bezpečnosti siete. Z historického maxima na úrovni 269 dolárov sa solana prepadla o viac ako 92 % až na súčasnú cenu 20 dolárov.

Prepad solany zo svojho historického maxima
Prepad solany zo svojho historického maxima. Zdroj: TradingView

Predstavitelia tejto siete sa snažia realizovať záchranné kroky, ale je otázne, či budú efektívne. Projekt je vystavený veľkým špekuláciám a preto je investícia doňho značne riziková. Vývojári budú musieť skutočne zapracovať na tom, aby obnovili dôveru investorov.

Koniec koncov, dokazuje to aj množstvo fundamentov, ktoré môžu projekt dostať späť na výslnie. To, či sa to podarí, ukáže čas.

Viac si môžete prečítať v týchto článkoch:

Stablecoin USDT

O tomto stablecoine sa vedie už dlhú dobu množstvo diskusii. Popravde, niet sa čomu čudovať. Eminentom USDT je spoločnosť Tether. Aktuálne je v obehu viac ako 66 miliárd USDT, ktoré by mala mať spoločnosť Tether vo svojich trezoroch. To ale zatiaľ nebolo dokázané nakoľko predstavitelia spoločnosti Tether odmietajú zverejniť dôkaz o rezervách. Aj vďaka tomu ho niektorí známi predstavitelia finančného sektoru označujú za Ponziho schému.

https://platform.twitter.com/widgets.js

Zaujímavý je aj odsek z obchodných podmienok spoločnosti:

Spoločnosť Tether si vyhradzuje právo oddialiť výkup a stiahnutie tokenov USDT, ak si tento odklad vyžiada faktor ako nelikvidita, nedostupnosť alebo strata akýchkoľvek rezerv, ktoré má spoločnosť Tether na krytie USDT. Spoločnosť si taktiež vyhradzuje právo na výkup tokenov USDT prostredníctvom vecných výkupov cenných papierov a iných aktív držaných v rezervách,“ uvádza sa v podmienkach.

Ide o veľmi zvláštne podmienky, ale to už musí posúdiť každý sám.

Podľa informácii spoločnosti obsahujú rezervy 82 % hotovosti a peňažených ekvivalentov. Z toho iba 10,8 % tvoria skutočné peniaze a bankové vklady. Zvyšok sú štátne a podnikové dlhopisy, úvery, drahé kovy a iné investície, do ktorých spadajú aj kryptomeny.

Projektu USDT sme sa venovali aj v našom nedávnom článku, ktorý si môžete prečítať tu: Toto je najväčší problém, ktorý majú kryptomeny – Takmer vôbec sa o ňom nehovorí

Avalanche

Tento projekt čelí v poslednom období dosť veľkým problémom. Aj keď vo všeobecnosti môže ísť o perspektívny projekt, podobne ako v prípade solany, stále tu existuje veľké množstvo pochybností a nejasností.

Prvým výkričníkom pri tomto projekt je samotný generálny riaditeľ, ktorého vystupovanie pôsobí naozaj veľmi negatívne. Jeho meno je Emin Gün Sirer.

Už viac krát dostal v rozhovoroch otázku, či je token avax inflačný. Ani v jednom prípade nedokázal priamo odpovedať a väčšinou túto tému vždy zahovoril. Dokonca z jeho strany prišlo obvinenie spoločnosti Messari, ktorá údajne zverejňuje nezmysly.

Inflácia tejto kryptomeny sa pohybuje na úrovni 20 až 25 %, čo určite nie je pozitívne.

Príliš dôveryhodne nie je postavený ani marketing. Avalanche je považovaný za „zabijaka etherea“, čo však tento projekt ani zďaleka nedokazuje. Samotná technologická stránka siete môže byť dobrá, ale AVAX a sieť Avalanche sú dve odlišné veci.

Kryptomena avax
Kryptomena avax. Zdroj: TradingView

Token AVAX sa v čase písania tohto článku pohyboval na úrovni 18 dolárov. Po dosiahnutí historického maxima na úrovni 152 dolárov stratil do dnešného dňa viac ako 88 % svojej hodnoty.

Kryptomeny s vysokou infláciou

V tomto prípade ide o veľké množstvo kryptomien, preto sú zahrnuté v jednej všeobecnej skupine. Bez ohľadu na technologickú stránku projektu je cena kryptomien daná dopytom. Takže ak má nejaká kryptomena vysoký dopyt no extrémne rýchlo sa zvyšujúcu ponuku, nie je to príliš pozitívny faktor.

Význam inflácie ako taký nie je až taký zlý, ako sa zdá. Inflácia totiž môže podporiť rast zdrojov, ale na druhej strane negatívne vplýva na cenu aktív. Môže teda byť užitočná z pohľadu rastu ekosystému, no nie z pohľadu ceny danej kryptomeny.

Ak existuje kryptomena, ktorej inflácia sa v priebehu roka zvýšila o viac ako 20 %, zrejme nepôjde o dobrú investíciu. Z tohto hľadiska je teda viac než optimálne, sledovať si tento faktor pri kryptomenách, do ktorých sa rozhodnete investovať.

Čítaj ďalej: Chcete zarobiť na raste kryptomien umelej inteligencie? – Držte sa týchto 5 bodov

The post Týchto 5 kryptomien môže mať v roku 2023 najväčšie problémy appeared first on KRYPTOMAGAZIN.