Tento príspevok bol pôvodne publikovaný na stránke https://kryptomagazin.sk/szco-sa-od-januara-buchnu-po-vrecku-odvody-do-socialnej-a-zdravotnej-poistovne-opat-porastu/ a autorom článku je Redakcia Kryptomagazínu. Tento článok je iba kópia originálneho článku.

SZČO sa od januára buchnú po vrecku

Prostredníctvom priemernej mzdy v krajine sa vypočítavajú aj niektoré dávky vrátane minimálnych odvodov živnostníka. Tie sa 1. januára 2024 opäť zvýšia. Samostatne zárobkovo činné osoby si od tohto dátumu priplatia o viac ako 20 eur mesačne, informuje portál Finsider.

Nové sumy sú ovplyvnené priemernou mzdou za celý minulý rok. Podľa Štatistického úradu dosiahla 1 304 eur mesačne. Na základe toho sa zvýši aj minimálny vymeriavací základ, ktorý už nebude predstavovať 605,50 eura mesačne, ale 652 eur mesačne. Ide o sumu, z ktorej odvody platí približne 80 % živnostníkov zo Slovenska.

Sumy výrazne porastú

V roku 2023 SZČO odvádzajú do zdravotnej a Sociálnej poisťovňe minimálne 285,49 eura mesačne. Od 1. januára 2024 sa však táto suma zmení na 307,41 eura mesačne. Živnostníci by na to mali myslieť s tým, že novú sumu budú musieť zaplatiť najneskôr do 8. februára 2024.

Čo sa týka odvodov do Sociálnej poisťovne, živnostníci od januára nebudú platiť minimálne 200,72 eura mesačne, ale 216,13 eura mesačne. Sociálna poisťovňa ich o tom bude informovať v januári prostredníctvom pošty alebo e-schránky.

V prípade platieb do zdravotnej poisťovne platí, že sadzba mesačných platieb je pre SZČO na úrovni 14 % z vymeriavacieho základu. Ľudia so zdravotným postihnutím však platia polovičnú sadzbu.

Kým v roku 2023 SZČO do zdravotnej poisťovne odvádzali minimálne 84,77 eura, v roku 2024 to bude 91,28 eura. SZČO so zdravotným postihnutím nebudú platiť 42,39 eura, ale 45,64 eura mesačne.

Okrem minimálneho vymeriavacieho základu stúpne aj ten maximálny, ktorý je hranicou mesačného zárobku na platenie poistného. V januári 2024 sa jeho aktuálna výška 8 477 eur zmení na 9 128 eur. Maximálny vymeriavací základ sa počíta ako sedemnásobok priemernej mzdy spred 2 rokov.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku

Mohlo by ťa zaujímať: Minimálne penzie sa od októbra opäť zvýšia: Takto vyzerajú nové sumy

The post SZČO sa od januára buchnú po vrecku: Odvody do Sociálnej a zdravotnej poisťovne opäť porastú appeared first on KRYPTOMAGAZIN.