Tento príspevok bol pôvodne publikovaný na stránke https://kryptomagazin.sk/svet-celi-najvacsej-dlhovej-krize-v-dejinach-tieto-staty-su-na-pokraji-krachu/ a autorom článku je albert lucansky. Tento článok je iba kópia originálneho článku.

Svet čelí najväčšej dlhovej kríze v dejinách, tieto štáty sú na pokraji krachu.

Vzhľadom na dlhovú krízu a prehĺbenie globálnych ekonomických ťažkostí v podobe rastúcej inflácie, nákladov na pôžičky a dlhy sa zvyšuje počas krajín, ktoré sa ocitli na hranici krachu. V platobnej neschopnosti sú už dnes Libanon, Srí Lanka, Rusko, Surinam či Zambia. Na pokraji je aj Bielorusko a ďalšia desiatka krajín je už v nebezpečnej zóne, ako upozornila na to agentúra Reuters.

Štáty na pokraji krachu

Ekonomickí analytici vyrátali, že na základe rozpätia 1 000 bázických bodov pri dlhopisoch je výška dlhu až 400 miliárd, pričom len v prípade Argentíny dosahuje dlh výšku astronomických 150 miliárd dolárov. Za Argentínou nasleduje Ekvádor so 40- a Egypt so 45 miliardami. Podľa analytikov sa situácia nemusí zhoršiť v prípade, ak sa trhy upokoja a nedôjde k eskalácii ďalšieho napätia v ekonomike a geopolitike.

Pre vojnu na Ukrajine stúpa aj ukrajinský dlh. Podľa analytikov bude krajina nútená reštrukturalizovať svoj dlh vo výške viac 20 miliárd. Problém by mohol nastať v septembri, keďže v tom čase by mala Ukrajina zaplatiť 1,2 miliardy dolárov z dlhopisov. Ukrajina však obdržala finančnú pomoc od štátov, čo jej umožňuje dlhy zaplatiť. Ráta sa však aj s možnosťou zmrazenia dlhu na dva roky, ako upozorňuje Reuters.

Pohoršil si aj kryptomenovými fanúšikmi obľúbený El Salvádor. Odkedy sa Bitcoin stal zákonným platidlom, dôvera investorov na trhoch klesla a dlhopisy v hodnote 800 miliónov dolárov so splatnosťou do šiestich mesiacov sa obchodujú s 30 % diskontom a dlhodobejšie dlhopisy so 70 % diskontom. Keďže Salvádor investoval do Bitcoinu v čase, keď bola cena vyššie, ako v súčasnosti, štátne rezervy sú v mínusových číslach a prognóza ďalšieho vývoja negatívna, pretože najväčšia kryptomena môže klesať ďalej.

Pokiaľ inflácia nedosiahne svoj vrchol, trhy budú naďalej v panike a konflikt na Ukrajine bude ďalej eskalovať, pravdepodobnosť, že sa niektoré rozvojové krajiny, predovšetkým v Afrike, dostanú do bankrotu, rastie.

Čítaj tiež: Inflácia v eurozóne opäť narástla!

The post Svet čelí najväčšej dlhovej kríze v dejinách, tieto štáty sú na pokraji krachu. appeared first on KRYPTOMAGAZIN.