Tento príspevok bol pôvodne publikovaný na stránke https://kryptomagazin.sk/spickovy-ekonom-z-wall-street-varuje-pred-recesiou/ a autorom článku je Marek Jendrál. Tento článok je iba kópia originálneho článku.

Recesia v USA je údajne na spadnutie

Jeden z popredných ekonómov Wall Street, Gary Shilling, zdôraznil, že riziko recesie je vysoké. Prezident A. Gary Shilling & Co. argumentuje tým, že Federálny rezervný systém (FED) nemusí v dohľadnej dobe zmierniť menovú politiku, uvádza správa Finbold. To by znamenalo, že vysoké úrokové sadzby potlačia národný dopyt. Infláciu sa totiž stále nepodarilo poraziť.

V rozhovore s Davidom Linom ekonóm vysvetlil, že FED konečne rozpoznal silu inflácie. Údajne si mysleli, že ide o krátkodobý jav a centrálna banka zvyšovala úrokovú sadzbu oneskorene. Naopak, k poklesu úrokových sadzieb má dôjsť iba vtedy, keď si FED bude istý, že definitívne porazil infláciu.

binance

97%

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance.

Najlepšej a najlacnejšej burze na svete.

Sponzorovaný obsah

Ceny v USA nesklesli už 4 mesiace

K uvoľneniu menovej politiky v USA má dôjsť údajne až v ďalšom roku. Zatiaľ však FED nezmenil už druhýkrát po sebe úrokové sadzby a ponechal ich v pásme 5,25 % až 5,50 %. Ide o najvyššie pásmo za posledných 22 rokov. Podľa harmonogramu Federal Open Market Committee (FOMC) sa bude ďalšie zasadnutie konať 12. až 13. decembra 2023.

Zatiaľ nie je známe aké rozhodnutie padne na decembrovom stretnutí, no trhové očakávania už nepočítajú s ďalším zvyšovaním. Avšak reálne je aj pokračovanie v reštriktívnej menovej politike. Infláciu sa stále nepodarilo poraziť, no ekonomika USA až prekvapivo odoláva vysokým úrokovým sadzbám.

Fakt, že FED ešte nezačal uvoľňovať menovú politiku priamo súvisí s inflačnými tlakmi, ktoré stále pretrvávajú. Inflačný cieľ centrálnej banky je na úrovni 2 %, zatiaľ čo inflácia v USA neklesla už od júna 2023, keď dosiahla tohtoročné minimum 3 %. Odvtedy tempo rastu cien stúplo na súčasných 3,7 %.

Inflácia v USA tri mesiace neklesla

Inflácia v USA tri mesiace neklesla. Zdroj: Tradingeconomics

Inflácia v eurozóne klesla pod 3 %

Čím bližšie sú centrálne banky k inflačnému cieľu, tým pomalšie by malo klesať tempo rastu cien. To však neplatí pre eurozónu, kde inflácia prudko klesla zo septembrovej úrovne 4,3 % na októbrových 2,9 %. Prvýkrát sa tak eurozóne podarilo klesnúť pod infláciu v USA a z mesiaca na mesiac je nižšia.

Tempo rastu cien na Slovensku dosahuje najvyššiu úroveň v eurozóne na hodnote 8,2 %. V celej Európe má vyššiu hodnotu už len Moldavsko (8,63 %), Rumunsko (8,83 %), Srbsko (10,2 %), Maďarsko (12,2 %) a Turecko (61,36 %). Pre porovnanie, Česká republika dosahuje infláciu 6,9 %, Ukrajina 7,1 %, Poľsko 6,5 % a Rakúsko 5,4 %.

Mohlo by ťa zaujímať: Firmy začali prepúšťať. Počet nezamestnaných v USA rapídne vzrástol

The post Špičkový ekonóm z Wall Street varuje pred recesiou appeared first on KRYPTOMAGAZIN.