Tento príspevok bol pôvodne publikovaný na stránke https://kryptomagazin.sk/specialistka-nam-prezradila-co-maju-firmy-robit-aby-neprisli-o-talentovanych-ludi-rozhovor/ a autorom článku je Vanessa Massayova. Tento článok je iba kópia originálneho článku.

Petra Bobeková porozprávala, kam by mali smerovať slovenské firmy

Na slovenskom trhu práce sledujeme významné zmeny ovplyvnené globálnymi trendmi či technologickým pokrokom, predovšetkým umelou inteligenciou (AI). O tom, ako tieto trendy ovplyvňujú slovenské firmy a výber zamestnania sme sa rozhodli pohovoriť s Petrou Bobekovou, skúsenou HR špecialistkou.

Diskutovali sme o tom, ako sa firmy snažia prilákať a udržať talentovaných zamestnancov, a či je v súčasnosti väčší dopyt po práci zo strany firiem, alebo je to naopak – ľudia hľadajú firmy, ktoré by im poskytli požadované benefity a pohodu na pracovisku. A to ani zďaleka nie je všetko.

Pohovor

Pohovor. Zdroj: shutterstock.com/Andey_Popov

Hľadajú viac firmy ľudí alebo ľudia prácu? Aká je momentálne situácia na trhu?

Začnime s AI, ktorá otvára diskusie a polemiky na rôzne témy v rámci pracovného trhu. Myslím si však, že sme ešte na začiatku a uvidíme, ako sa budú technológie formovať a ako budú regulované, či čo všetko nám prinesú.

Z môjho pohľadu je dôležité vnímať ich ako pomocníka pri našej dennej pracovnej rutine a prijať fakt, že v nejakej miere sa s novými trendami budeme musieť naučiť žiť aj pracovať. A nezáleží, či máme 20 alebo 40+.

Firmy takisto čelia výzve, ako prilákať a udržať talentovaných zamestnancov. Je nevyhnutné, aby sa podniky prispôsobili novým požiadavkám trhu práce a ľudia naopak mali vôľu učiť sa, vzdelávať sa, prípadne zlepšovať sa v niektorých zručnostiach. To je zároveň odpoveď na otázku, či hľadajú viac firmy ľudí alebo ľudia prácu.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah

Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Mne sa tento stav však páči, a to z jedného dôvodu. Firmy zapájajú svoje sily, kreativitu
a aj zdroje, a to sa preklápa do iniciatív, ako sa stať atraktívnym zamestnávateľom, ako
podporiť svojich interných ľudí a nielen záujemcov. Naozaj sa zamýšľajú ako sa zviditeľniť alebo odlíšiť od konkurencie. Turbulentný posun firiem, aj smerom k technológiám, ale aj s dôrazom na ľudí, prinieol v posledných 2-3 rokoch množstvo noviniek a inovácií.

Firmy sa oveľa viac zaujímajú o názory ľudí, tvrdí expertka

Pýtajú sa ich na priebeh výberového konania, zaujímajú sa čo ľudia chcú, čo by im pomohlo v práci, ako vnímajú kultúru a upevňujú si hodnoty firmy.

Kultúru firmy tvoria ľudia, nie riaditelia.

Ďalšou kľúčovou výzvou sú demografické zmeny, čiže starnutie populácie. V súvislosti
s pracovným trhom tuto tému nemáme vôbec podchytenú. Zmeny sa dejú rýchlejšie, ako. stíhame reagovať. Pritom vieme o tom dostatočne dlho. Je potrebné riešiť otázky spojené s odchodom veľkého počtu pracovníkov do dôchodku a znížením počtu mladých ľudí vstupujúcich na pracovný trh.

Zodpovednosť a strach zo stresu

Zodpovednosť – túto problematiku mám odpozorovanú z mojej skúsenosti. Aj ja cítim jemný nábeh na trend, keď sa mladšia generácia menej zaujíma o kariérny rast. Plne si uvedomujú, čo sa od nich očakáva, a majú strach zo stresu. Áno, strach zo stresu. A to vôbec nie je kritika.

Posun v rámci pozície preferujú skôr horizontálne, než vertikálne. Nemožno to však
generalizovať. Tento strach ich môže viesť k nezáujmu o zodpovednosť spojenú s vedúcou pozíciou. Práca je pre nich dôležitá, ale len do takej miery, aby neohrozili svoju rovnováhu: práca – súkromie.

Podľa prieskumu (Grafton) iba tretina mileniálov je ochotná pracovať viac ako 8 až 10 hodín denne a iba 8 % by v práci strávilo viac ako 10 hodín.

Veľký vplyv na to však má kultúra a atmosféra, v ktorej ľudia pracujú

The post Špecialistka nám prezradila, čo majú firmy robiť, aby neprišli o talentovaných ľudí (ROZHOVOR) appeared first on KRYPTOMAGAZIN.