Tento príspevok bol pôvodne publikovaný na stránke https://kryptomagazin.sk/slovaci-mozu-ziskat-vodicak-zadarmo-podmienky-su-vsak-ine-ako-v-minulosti/ a autorom článku je Nikola Litvinová. Tento článok je iba kópia originálneho článku.

Slováci môžu získať príspevok na vodičák

Štát opäť spustil projekt, ktorého cieľom je zvýšiť zručnosti Slovákov a vytvoriť im lepšie možnosti na trhu práce. Financovanie z Európskej únie je určené na rozvoj vzdelania a kvalifikácie. Využiť to môžu nie len nezamestnaní, ale aj ľudia, ktorí majú obavy, že by mohli o svoju súčasnú prácu prísť.

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny informuje:

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny oznamuje, že s účinnosťou od 08.04.2024 bolo zverejnené Oznámenie o možnosti predkladania žiadosti o poskytnutie príspevku na podporu vzdelávania záujemcu o zamestnanie v rámci národného projektu Zručnosti pre trh práce.

V rámci projektu Zručnosti pre trh práce môžu Slováci získať príspevok na vodičský preukaz. Úrad práce však neprepláca autoškolu pre vodičské oprávnenie skupiny B, teda pre bežné osobné vozidla. Záujemcovia však môžu požiadať o príspevok na vodičák pre nákladné vozidla alebo autobusy, a teda vodičské oprávnenia skupín C a D.

Kto nemá nárok na príspevok

Finančný príspevok nie je určený pre študentov stredných škôl, taktiež ani pre vysokoškolákov, ktorí študujú dennou formou. O dotáciu nemôžu požiadať ani dôchodcovia a samostatne zárobkovo činné osoby, čiže podnikatelia, aj keď v minulosti na tento príspevok mali nárok.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš uviedol:

Podobné projekty boli v minulosti obľúbené a fungovali, no vlani skončili. Jednou z našich priorít hneď po nástupe na ministerstvo bolo opätovne a v čo najkratšom čase podobný projekt opäť rozbehnúť. A tak sme pripravili národný projekt Zručnosti pre trh práce. Vzdelávanie je kľúčovým nástrojom na podporu nezamestnaných pri ich ceste späť na trh práce, ako aj pre ľudí v ohrození stratou zamestnania. Tak ako pri ostatných nástrojoch, aj v tomto prípade sme urobili viac a priniesli inováciu s cieľom zvýšiť efektivitu a kvalitu služieb pre občanov a v jednom projekte spájame podporu pre ľudí bez práce aj zamestnaných. Okrem toho majú ľudia možnosť využiť tento projekt opakovane.

Príspevok získa 14-tisíc Slovákov

Štát plánuje na projekt Zručnosti pre trh práce vynaložiť 14 miliónov eur a podporiť 14-tisíc Slovákov, ktorí si chcú zvýšiť svoju kvalifikáciu a zlepšiť svoje šance pre nové pracovné príležitosti.

V minulosti bol medzi Slovákmi tento príspevok veľmi obľúbený a bol oň vysoký záujem, preto ak chcete získať dotáciu aj vy, mali by ste o ňu požiadať čo najskôr. Tlačivo si môžete stiahnuť na stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Žiadosť o poskytnutie príspevku nájdete v časti Súbory na stiahnutie.

The post Slováci môžu získať vodičák zadarmo. Podmienky sú však iné ako v minulosti appeared first on KRYPTOMAGAZIN.