Tento príspevok bol pôvodne publikovaný na stránke https://kryptomagazin.sk/satoshiho-predikcie-tychto-5-veci-predpovedal-pre-bitcoin-pravdivo/ a autorom článku je Marek Rodák. Tento článok je iba kópia originálneho článku.

Bitcoin sa vyvíjal v súlade so Satoshiho víziami

Satoshi Nakamoto je zakladateľom Bitcoinu, dnes kráľa kryptomien. Legenda, ktorá okolo tohto mena vznikla, je známa každému priaznivcovi kryptomenového sveta. Stal sa ňou aj vďaka tajomnosti, ktorá s tým súvisí. Historická komunikácia, o ktorej sme už informovali aj v predchádzajúcich článkoch, je zdrojom zaujímavých informácií. Odhaľujú, ako samotný Bitcoin Nakamoto plánoval, a čo si myslel o jeho rozvoji. Dnes to vieme skonfrontovať s tým, čo sa reálne stalo, resp. deje. V tomto článku predstavujeme päť Satoshiho predikcií, ktoré sa naplnili. 

Satoshi ako vizionár

Množstvo vízií, z ktorých Satoshi Nakamoto vychádzal, sa naplnili. Bol presvedčený o rozvoji mnohých trendov, ktoré v čase pred začiatkom existencie Bitcoinu, neboli vôbec jasné. To vieme zhodnotiť už dnes, keď sa vývoj uberal konkrétnym smerom. Dokazuje to istým spôsobom to, že Satoshi bol vizionár a dokázal predpovedať vývojové trendy. Jednoznačne sa to ukázalo ako užitočné. V nasledujúcom tweete sú informácie k jeho konverzáciám rozdelených do jednotlivých skupín.

https://platform.twitter.com/widgets.js

Satoshi diskutoval na viacerých fórach a zoznamoval svet s myšlienkou Bitcoinu. Išlo o fóra ako je Bitcointalk a Cryptography. Svoje myšlienky samozrejme zhmotnil v tzv. whitepaperi Bitcoinu, čo tvorí vlastne kvázi rodný list všetkých obchodovaných aktív v kryptomenovom svete. Nakamoto už v rokoch 2009 až 2011 vyjadril niekoľko myšlienok, ktoré boli neskorším vývojom potvrdené.

95%

Bitcoin vyrástol za posledný rok o 150 %.

Začni aj ty zarábať na raste.

Sponzorovaný obsah

V čom odhadol Bitcoin

Prvým dôležitým bodom diskusií bola energetická náročnosť. Už v rokoch, kedy Bitcoin vznikol, si vývojár uvedomil, že ak bude úspešný, pôjde o pomerne energeticky náročnú prevádzku. Komparoval to však s bankovým systémom, ktorý by mohol Bitcoin nahradiť. Súčasná štúdia Galaxy Research potvrdzuje, že globálny bankový systém spotrebuje 263 terawatthodín ročne, čiže dvakrát toľko, ako bitcoinový blockchain.

Nespochybniteľnosť Bitcoinu spočíva v jeho decentralizácii. To sa tiež ukázalo ako správny predpoklad. Napríklad americký SEC označil množstvo altcoinov ako cenné papiere na základe Howeyho testu. Bitcoin je z tohto podozrenia vylúčený predovšetkým z dôvodu decentralizácie a neexistencie jasného zainteresovaného subjektu.

Úplná anonymita Bitcoinu by bola na škodu. Ide o transparentnú kryptomenu aj napriek tomu, že sa dá ostať pri jeho užívaní v anonymite. Je to však pomerne zložité. Aj pri tejto možnosti však väčšina jeho držiteľov preukázateľne získava Bitcoin prostredníctvom búrz, a teda s plným vedomím odhalenia svojej identity.

Bitcoin Satoshi od začiatku odhadol dobre

Bitcoin Satoshi od začiatku odhadol dobre. Zdroj: shutterstock.com/Max Acronym

Zachovanie anonymity ponúka napríklad aj využívanie Bitcoinu ako paysefacards. Teda darčekové karty a teda aj využitie ďalších likvidných trhov okolo kryptomien. Daná predpoveď mu rovnako vyšla, pretože dnes ide o najbežnejšie využívanie prvej kryptomeny v oblasti platieb. 

Poslednou veľkou víziou, ktorá sa naplnila, je odmietnutie venture kapitálu (VC). To by mohlo spôsobiť sieti následne problémy a do istej miery v tom spočívajú aj obvinenia altcoinov z toho, že ide o cenné papiere. Týka sa to napríklad aj Etherea. Bitcoin a jeho tvorca tomu predišli predovšetkým tým spôsobom, že neprijali veľký kapitál na začiatku a začali budovať sieť bez neho.

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post’s poll.

Mohlo by Vás zaujať: Bola uverejnená historická komunikácia zakladateľa Bitcoinu. Takéto boli jeho plány

The post Satoshiho predikcie: Týchto 5 vecí predpovedal pre Bitcoin pravdivo appeared first on KRYPTOMAGAZIN.