Tento príspevok bol pôvodne publikovaný na stránke https://kryptomagazin.sk/sankcie-na-ropu-nezaberaju-prijmy-ruska-neklesaju/ a autorom článku je albert lucansky. Tento článok je iba kópia originálneho článku.

Sankcie na ropu nezaberajú, príjmy Ruska neklesajú

Západné sankcie na ruskú ropu sa dosiaľ neukázali ako strategicky úspešné riešenie. Zisky Ruskej federácie z pohonných hmôt v porovnaní s predchádzajúcim rokom neklesli, čo vyvoláva pochybnosti o tom, do akej miery sú súčasné sankcie EÚ a Spojených štátov efektívne. Politické a mediálne argumenty totiž sú, že nákupom ropy z Ruska podporujeme vojnu, ktorá je financovaná aj zo ziskov z ropy.

Zatiaľ čo sa Západ odrezal od ruskej ropy, jej nákup sa na Východe zintenzívnil, ako sme už uviedli v článku Východ nakupuje lacnejšiu ruskú ropu a predáva ju Západu. India a Čína zvýšili svoje nákupy, keďže im Rusko poskytlo napriek výrazným rastom cien ropy zľavu. Len India v roku 2022 nakúpila takmer 60 miliónov barelov ruskej ropy, čo je viac ako za celý predchádzajúci rok, keď nakúpila 12 miliónov barelov.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: Pokles Bitcoinu na 12 000 dolárov je vysoko pravdepodobný, tvrdí špičkový analytik Coin Bureau

Príjmy na Východe

Predpokladá sa, že od vpádu Ruska na Ukrajinu do júna za export pohonných hmôt zarobilo Rusko 93 miliárd dolárov. Medzi najväčšími odberateľmi bola predovšetkým Čína a Nemecko. Hoci Rusko prišlo o zisky z predaja pohonných hmôt na Západe, jeho orientácia na východných partnerov vykompenzovala straty. Aby boli sankcie úspešné a ekonomicky oslabili Rusko, bolo by nutné zabrániť spoluprácam s východnými štátmi. Tie v súčasnosti na aktuálnej situácii skôr zarábajú. To však nie je v moci západných mocností, keďže Čína, India a ďalšie štáty nezdieľajú hodnoty ani perspektívy Západu. Ukazuje to aj predaj sprostredkovanej ruskej ropy a rafinovaných výrobkov, ktoré prichádzajú do Európy z tretej strany, napríklad z Indie.

Keďže západné sankcie prišli bez prípravy a zmeny potrebnej infraštruktúry, ktorá bola doteraz nastavená na ruskú ropu a plyn, na trhoch panuje neistota a ceny pohonných hmôt rastú, čo zatiaľ nahráva Ruskej federácii. Nájsť náhrady za ruskú ropu a plyn totiž nie je jednoduché a môže to trvať niekoľko rokov vrátane vybudovania novej infraštruktúry.

Čítaj ďalej: Slováci dostali rozpis cien plynu na nasledujúce štyri roky. Čaká nás veľké zdražovanie

The post Sankcie na ropu nezaberajú, príjmy Ruska neklesajú appeared first on KRYPTOMAGAZIN.