Tento príspevok bol pôvodne publikovaný na stránke https://kryptomagazin.sk/rusko-a-iran-vytvaraju-globalny-plynarensky/ a autorom článku je Oliver Nalevanko. Tento článok je iba kópia originálneho článku.

Rusko a Irán vytvárajú globálny plynárenský kartel – Aké majú spoločné ciele?

Po vyhláseniach ruského prezidenta Vladimira Putina z konca júna, podľa ktorého členovia skupiny BRICS formalizovali plány na vytvorenie novej „medzinárodnej rezervnej meny“, Rusko údajne spolu s Iránom buduje základy nového globálneho plynového kartelu.

Rešpektovaný finančný novinár Simon Watkins tvrdí, že cieľom aliancie je kontrolovať čo najviac kľúčových prvkov v globálnych dodávkach energií.

Rusko a Európa nenašli spoločný dialóg

Koncom júna Putin vyhlásil, že členovia skupiny BRICS posudzujú novú medzinárodnú rezervnú menu založenú na súbore ich národných fiatových mien. Po Putinových vyhláseniach, približne o dva týždne neskôr, ruský Gazprom a iránska Národná ropná spoločnosť (NIOC) podpísali memorandum o porozumení a spolupráci.

Putin minulý mesiac navštívil Teherán, kde rokoval s tureckým a iránskym prezidentom. Simon Watkins sa domnieva, že táto dohoda znamená, že Rusko a Irán budujú základy globálneho plynového kartelu. V jeho správe sa uvádza, že do partnerstva by sa mohol zapojiť aj Katar, ktorý je globálnym a jedným z najväčších dodávateľov skvapalneného zemného plynu (LPG).

Vzťahy Ruska a EÚ na bode mrazu
Vzťahy Ruska a EÚ na bode mrazu. Zdroj: shutterstock.com/OnePixelStudio

Mohlo by ťa zaujímať: Trhový stratég očakáva, že akciový trh klesne o ďalších 50 %

Geopolitická a energetická situácia je vo fáze premeny

So základom v súčasnom Fóre krajín vyvážajúcich plyn z Perzského zálivu (GECF) by tento tzv. „plynový OPEC umožnil koordináciu obrovskej časti svetových zásob plynu a kontrolu nad cenami plynu v nadchádzajúcich rokoch. Tieto dve krajiny sú v ideálnej pozícii,“ povedal Watkins.

Rusko, Irán a Katar spoločne predstavujú takmer 60 % svetových zásob plynu a boli to práve tieto tri krajiny, ktoré sa podieľali na založení GECF. 11 členov tohto fóra kontroluje viac ako 71 % svetových zásob plynu, 44 % jeho produkcie na trhu, 53 % plynovodov a 57 % vývozu LNG. Dlhodobým poslaním GECF, na ktorom sa dohodli v Moskve, je „posilniť úlohu GECF na svetovej energetickej scéne s cieľom podporiť zvrchované práva členských krajín na ich zdroje zemného plynu, maximalizovať ich hodnotu v prospech ich obyvateľov a podporovať ich koordináciu v oblasti globálneho vývoja energetiky s cieľom prispieť k celosvetovému udržateľnému rozvoju a energetickej bezpečnosti.“

Toto rozhodnutie prichádza v čase, keď Rusko pozastavilo dodávky plynu do Európy s obvinením, že sa tak deje pre západné sankcie.

Čítaj ďalej: Predseda FED-u Jerome Powell: „Boj s infláciou bude bolestivý“

The post Rusko a Irán vytvárajú globálny plynárenský kartel. Aké majú ciele? appeared first on KRYPTOMAGAZIN.