Fenomén menom Bitcoin dnes už pozná asi každý aspoň z počutia. Vznikol pred necelými desiatimi rokmi – koncept pre tvorbu siete sa objavil v roku 2008. Autorom je programátor alebo skupina programátorov známa ako Satoshi Nakamoto a samotné Bitcoiny prišli na svet v roku 2009. Bitcoin bol dlhú dobu doménou geekov, postupom času sa však dostával do povedomia širokej verejnosti.

Koľko je Bitcoinov v obehu a aký to má vplyv na ich cenu?

Určite je zaujímavé, že aj keď sa stále zvyšuje počet Bitcoinov v obehu (dnes niečo vyše 16,5 milióna Bitcoinov (BTC)), jeho hodnota voči štandardným menám skôr rastie než klesá. Za posledný rok rástol rekordným tempom. Ako vieme, štandardné meny sa znehodnocujú s pridávaním ďalších peňazí do obehu.

Ako je to možné, že pri Bitcoine to nplatí? Dôvody sú v zásade dva. Prvý je, že maximálny počet Bitcoinov je známy od začiatku. Tým číslom je necelých 21 miliónov alebo presne 20 999 999,9769 BTC. Prečo teda hodnota Bitcoin stále rastie, keď už teraz máme na svete vyše 78% všetkých Bitcoinov?

Hlavným dôvodom je dôvera v systém meny Bitcoin, ktorá je úplne decentralizovaná – celý systém meny závisí na zdieľanej databáze všetkých užívateľov v sieti a ich počet stále stúpa. To robí z Bitcoinu výbornú investičnú príležitosť. Hodnota Bitcoinu je závislá na tom, koľko transakcií sa každodenne uskutoční a tento počet za posledný rok vzrástol a to výrazne!

Späť k investícii. Aktuálna cena jedného Bitcoinu je nad hranicou 7000 €. To nie je práve málo, ale môžete si kúpiť iba časť, pretože Bitcoin sa dá rodeliť na 100,000,000 Satoshi. Investícia ako taká nesie podobné riziká ako investícia do cudzej meny alebo drahých kovov, podľa štatistík je ale Bitcoin stabilnejší ako napríklad staré dobré zlato.

Kúpiť alebo ťažiť Bitcoiny?

Druhá možnosť ako nadobudnúť Bitcoin je ťažba. Tento proces je zaujímavejší, ale ďaleko komplikovanejší ako kúpa Bitcoinu. Pozrime sa, ako vlastne taký mining “ťažba” Bitcoinu funguje.

Poďme na to. Ťažba Bitcoinu je v podstate potvrdzovaním transakcií v Bitcoin sieti. Všetky prevody sa zapisujú v softvéri Bitcoinov do blokov informácií do verejne otvorenej účtovnej knihy (angl. Ledger). Táto účtovná kniha narastá s pribúdajúcimi blokmi, a tvorí sa tak chronologický reťaz blokov (angl. Blockchain).

Celý systém je šifrovaný, každý užívateľ v sieti používa Bitcoin softvér, ktorý so šifrovaním pracuje. Informácie uložené v transakciách a účtovnej knihe sú šifrované hašovaciou funkciou SHA-256, ktorú sa pri súčasnej technológii nepodarilo nikomu prelomiť. Bockchain je v podstate distribuovaná decentralizovaná databáza, ktorú teoreticky nie je možné sfalšovať.

Všetky transakcie sa totiž realizujú tak, že vo vašom softvéri zadáte platbu a softvér sa postará o to, že rozpošle do siete Bitcoinov oznámenia o tom, odkiaľ, kam a koľko posielate. Po odoslaní platby zanikne adresa, z ktorej ste platbu poslali a vznikne adresa nová, kde bude zapísaný váš nový zostatok účtu. Tieto informácie dostanú ako ťažiari, tak uzly, ktoré porovnávajú vstupné a výstupné hodnoty, čím preveria pravosť danej platby a nový stav účtov.

Uzly potom zapíšu transakcie do účtovnej knihy (každý uzol má uloženú celú účtovnú knihu, ktorá sa aktualizuje každou platbou, ktorú preverí a zapíše) a svoju aktualizovanú verziu odošlú ostatným uzlom siete, čím sa preverí, že všetci majú aktuálne a správne dáta. Týmto odpadá potreba kontroly inštitúcií ako je centrálna banka – všetky kontroly totiž vykonáva sieť samotná tým, že sa vzájomne kontrolujú prvky siete a potvrdzujú pravosť každej transakcie a každého bloku, ktoré v systéme vznikajú.

Všetci ťažiari potom pri sebe zhromažďujú potvrdené transakcie, ukladajú si ich do svojho bloku a hľadajú číslo vytvorené práve hašovacou funkciou SHA-256. Systém je navrhnutý tak, aby toto číslo bolo uhádnuté raz za cca 10 minút. Overenie správnosti čísla dá “výhercovi” kód “proof-of-work”. Trefou do tejto položky ťažiar odošle do siete svoj blok plný transakcií, sieť Bitcoin si preverí, či je všetko ako má byť a následne zapíše celý blok do reťazca.

Ťažiar, ktorý mal to šťastie a trafil sa, je spokojný, pretože dostane svoju odmenu – 12,5 BTC za nový blok v reťazci, plus odmenu z transakcií, ktoré sú v jeho bloku zapísané. Výška odmeny sa zmenšila vlani v júli a potrvá približne ďalšie cca 3 roky, než pôjde znovu o polovicu dole. Na začiatku projektu bola odmena 50 BTC a postupne sa bude deliť na polovicu, až kým nedosiahne nulu. To sa ale našej generácie vôbec netýka, podľa prepočtov a odhadov to bude približne za 120 rokov.

Ako ťažké je vyťažiť 1 blok?

Teraz sa niektorí možno zamyslia nad tým, že skúsia šťastie a možno by to nebol zlý nápad, ako rýchlo zarobiť. Ten istý nápad má ale viac a viac ľudí, čím sa šance na odmenu za nový blok rapídne znižujú, vzhľadom k počtu zlatokopov. Ako je napísané vyššie, systém je nastavený tak, aby upravil náročnosť hľadania nového bloku práve na 10 minút, teda s pribúdajúcim počtom hľadačov pokladov je potreba prehľadať viac a viac čísel, než sa niekto nakoniec trafí.

V dnešnej dobe už na hľadanie nestačí obyčajný počítač, potrebujete špeciálne vyvinuté čipy – ASIC, ktoré sú pomerne finančne nákladné a celý hardware a megawatty energie pekne zatrasú vašou peňaženkou. Alternatívou môže byť ešte ťažba priamo cez ťažiarenske spoločnosti ako je napríklad genesis-mining. Oprostíte sa od nákupu drahého hardwéru a s týmto promo kódom: EU1QtL pri kúpe vašej ťažobnej sily ešte aj niečo ušetríte.

Pre tých z vás, ktorých práve odradila možnosť ťaženia virtuálnych peňazí, bude jednoduchšie kúpiť si Bitcoin napríklad na Coinbase.

Aké sú možnosti zabezpečeniea a zhodnocovania bitcoinov?

A ako to už pri peniazoch býva, ani mena Bitcoin nie je úplne nepriestrelná a ak ju necháte ležať nestráženú niekde na burze, ľahko vám ju môže nejaký hacker ukradnúť.

Existujú zaujímavé produkty, ktoré sa zaoberajú ochranou vašich kryptomien. Ide o hardwarové peňaženky. Medzi špičku v tejto oblasti patrí napríklad LEDGER. Táto drobnosť o veľkosti USB kľúča dokáže aspoň čiastočne eliminovať istý fenomén zvaný ľudská hlúposť.

Ak sa rozhodnete do Bitcoinu investovať, ale nechcete ho len tak niekde nechať ležať v hardware peňaženke, môžete skúsiť navýšiť vaše virtuálne bohatstvo aj inými spôsobmi. Najznámejšími sú trading a vyššie spomenutý mining. Ďalším je napríklad pokúšanie šťastia v online kasíne.

A povedzme si narovinu, väčšiu šancu na úspech, že nejaké Bitcoiny vyťažíte, máte skôr v kasíne. Pretože možno sa vám podarí trafiť správne číslo skôr ako sa vášmu 1000€ vykurovaciemu zariadeniu, ktoré navyše spotrebuje megawatt energie.

Ak sa rozhodnete ísť práve touto cestou, nájdite si kasíno, ktoré sa chová k svojim hráčom férovo. Výbornou pomôckou je zoznam českých online kasín na casino.guru, ktorý recenzuje kasína, aj tie ktoré umožňujú použitie Bitcoinu.

Každopádne hra v kasíne vám môže naplniť telo adrenalínom, otázne však je, či naplní aj vašu peňaženku vysneným Bitcoinom.