Tento príspevok bol pôvodne publikovaný na stránke https://kryptomagazin.sk/popularny-zastanca-bitcoinu-prekvapil-kontroverznym-vyjadrenim-spochybnil-dolezitu-vec/ a autorom článku je Marek Rodák. Tento článok je iba kópia originálneho článku.

Bitcoin je definícia decentralizácie

Bitcoin ide ruka v ruke s myšlienkou decentralizácie. To je jeho základná idea a tým oslovuje svojich priaznivcov. Michael Saylor, bývalý generálny riaditeľ a súčasný predseda správnej rady spoločnosti MicroStrategy, nedávno verejne zmenil svoj postoj k otázke samo-spravovania kryptomien. V minulosti bol presvedčeným zástancom prístupu, ktorý umožňuje jednotlivcom držať svoje kryptomeny mimo centralizovaných búrz a zabezpečiť si tak kontrolu nad ich vlastnými digitálnymi aktívami.

Zmena postoja a dôvody

Saylorova nedávna podpora centralizovaných spôsobov držania kryptomien vyvolala výraznú kritiku v kryptomenovej komunite. Tá sa obáva, že obdobný posun môže oslabiť základnú myšlienku decentralizácie. Kritika je v tomto zmysle oprávnená, Saylor doslova hodil hlavnú ideu Bitcoinu – decentralizáciu – do koša.

Michaela Saylora považujeme za významného propagátora Bitcoinov. Investície spoločnosti MicroStrategy do tejto kryptomeny sú vo výške miliárd dolárov. Jeho nový pohľad na samo-spravovanie (self-custody) však vyvolal mnoho otázok. Saylor tvrdí, že prenechanie kryptomeny na centralizovaných burzách je pre priemerných používateľov bezpečnejšou voľbou, najmä v kontexte nedostatočnej technickej znalosti veľkej časti verejnosti. Jeho argumentom je, že aj malé chyby v rámci samo-spravovania môžu viesť k významným stratám, zatiaľ čo centralizované platformy dokážu často tieto riziká zmierniť.

Podľa Saylora sú burzy, ktoré majú robustné bezpečnostné opatrenia a interné kontrolné mechanizmy, lepšie pripravené na ochranu kryptomenových aktív priemerného používateľa než individuálne riešenia samo-spravovania. Tvrdí, že pre bežných používateľov je jednoducho výhodnejšie dôverovať veľkým, osvedčeným entitám.

Tento pohľad však podľa kritikov ignoruje skutočnosť, že centralizované entity sú náchylné na kybernetické útoky a môžu byť vystavené regulačným zásahom. To sme už v minulosti viackrát zaznamenali v krachu viacerých veľkých búrz. Bitcoin je v bezpečí práve vtedy, ak ho človek vlastní a osobne uchováva. 



92%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Bitcoin a odpor z kryptomenovej komunity

Saylorova zmena postoja vyvolala silnú reakciu medzi krypto-nadšencami, ktorí vidia decentralizáciu ako základný pilier kryptomien, a zároveň aj kľúčovú výhodu oproti tradičnému finančnému systému. Oponenti jeho názoru upozorňujú na to, že centralizované burzy boli vždy náchylnejšie na cenzúru a kontrolu zo strany štátnych orgánov. Navyše, história pamätá mnoho prípadov, kedy tieto entity stratili prostriedky svojich zákazníkov, či už z dôvodu hackingu alebo nesprávneho manažmentu.

Pôvodný cieľ kryptomien je decentralizácia

Cieľom je oslobodenie sa od tradičných finančných systémov a umožnenie finančnej suverenity jednotlivcom. A práve proti tomu sa aktuálne Michael Saylor postavil. Naštrbil tak ideály kryptomenových priaznivcov. 

Obavy medzi podporovateľmi kryptomien sú umocnené aj tým, že Saylor ako vplyvná postava v tomto odvetví, môže svojimi vyjadreniami ovplyvniť správanie bežných investorov. To by mohlo viesť k väčšiemu príklonu k centralizovaným platformám. Následne by sa kryptomenový priestor postupne vzdialil od svojho pôvodného cieľa.

Saylorova nová pozícia teda odhaľuje zásadné napätie medzi zabezpečením finančnej autonómie a zjednodušením bezpečnosti pre bežných používateľov. Tento prípad navyše otvára otázky o budúcom smerovaní kryptomenového sektora a jeho hodnotách. Centralizácia versus decentralizácia ostane hlavným problémom pre Bitcoin a bude ešte dlho rezonovať medzi kryptomenovými investormi a odborníkmi.

The post Populárny zástanca Bitcoinu prekvapil kontroverzným vyjadrením. Spochybnil dôležitú vec appeared first on KRYPTOMAGAZIN.