Tento príspevok bol pôvodne publikovaný na stránke https://kryptomagazin.sk/pat-prikladov-ako-sa-bitcoin-vyuziva-v-realnej-praxi/ a autorom článku je Marek Hamran. Tento článok je iba kópia originálneho článku.

Bitcoin a jeho využitie v praxi

Z radov kritikov kryptomien sa častokrát ozýva, že nemajú žiadne využitie v praxi. V tomto článku sa pozrieme na päť príkladov, ako vám Bitcoin pomôže v reálnej praxi.

Bitcoin a jeho využitie v praxi

V čase najväčšej ekonomickej krízy za posledných 40 rokov sa ľudia začínajú obracať chrbtom štandardným menám. Širšie spektrum ľudí môže mať v budúcnosti problém pochopiť, prečo je Bitcoin dôležitý a aké sú jeho výhody v porovnaní s inými menami. V tomto článku si ukážeme päť reálnych príkladov využitia BTC v praxi.

1. Neutralita a odolnosť voči cenzúre

Cenzúru môžeme v aktuálnej dobe považovať za veľmi dôležitú tému. Najmä ak sú cenzurované peniaze. Ako by však mohli byť vaše peniaze cenzurované? Jednoducho. Uvedieme si príklad, ktorý sa odohral v Kanade. Vláda nariadila všetkým vodičom kamiónov, ktorí vstúpia do krajiny, aby predložili dôkaz o zaočkovaní proti Covidu-19. Tí sa však rozhodli protestovať, čo vyústilo až do kompletnej blokády ulíc v hlavnom meste Ottawa. Vláda zareagovala radikálne. Kanadský bankový systém zablokoval prístup k peniazom všetkým ľuďom, ktorí boli zapojený do tohto protestu.

Protest v Kanade
Protest v Kanade. Zdroj: Shutterstock.com/Franklin McKay

V prípade Bitcoinu však tento stav nehrozí. Je jedno, akú máte národnosť a čo robíte. Bitcoin môžu využívať všetci. Aj preto sa pri proteste v Kanade vo veľkom využíval BTC. Vláda ho nemohla odsledovať ani vystopovať.

Prečítaj si tiež: Dolár bude ďalej rásť, aký to môže mať vplyv na kryptomeny?

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

2. Bitcoin si viete vziať kamkoľvek a nikto o tom nemusí vedieť

Polarizácia, kontrola kapitálu, čoraz väčšie právomoci a vplyv bánk. Toto sú faktory, ktoré sa budú v čase krízy navyšovať. Vidieť to môžeme už teraz. Vo svete môže v podstate kdekoľvek vypuknúť vojnový konflikt. V takomto prípade však nemáte veľa času na sťahovanie a útek. A hlavne potrebujete kapitál, ktorý je v čase vypuknutia problému ťažké získať. Neviete si ho len tak jednoducho vybrať z bankomatov. Ak sa vám to aj podarí a rozhodnete sa utiecť, na hraniciach vám môžu vaše peniaze zadržať. Bitcoin vám však vziať nemôžu. Stačí vám zapamätať si bezpečnostný kód známy pod pojmom „seed fráza“. Vaše peniaze si tak môžete preniesť kamkoľvek na svete, bez toho, aby o tom hocikto vedel.

3. Ťažba BTC

Kritici Bitcoinu zvyknú častokrát hovoriť o jeho energetickej náročnosti. Ako však ukazuje realita, nič z týchto slov sa nenapĺňa. Ťažiari BTC sú v podstate spotrebitelia energie prvej a poslednej inštancie. Čiže spotrebujú energiu vždy vtedy, keď ju majú k dispozícii. V jednoduchosti povedané, ťažiari stabilizujú celé energetické siete a podporujú pri tom využívanie najefektívnejších zdrojov energie. Bitcoin so sebou prináša úplne nový vývoj a inovácie v oblasti zelenej energie.

Využitie zelenej energie pri ťažbe BTC
Využitie zelenej energie pri ťažbe BTC. Zdroj: Shutterstock.com/artjazz

Ťažiari sa snažia získať lacnú energiu a výrobca energie predáva energiu, ktorá by v konečnom dôsledku nepriniesla žiadne zisky.

4. Bitcoin je k dispozícii 365 dní v roku, 24 hodín denne, 7 dní v týždni

Štandardné bankové služby nie sú ľuďom k dispozícii vtedy, keď to najviac potrebujú. Prečo sa finančné spoločnosti jednoducho nedržali určitých štandardov dostupnosti? Na túto otázku je ťažké odpovedať. Bitcoin však tento problém nemá. Jeho dostupnosť je 99,99 %, a to už od roku 2008, keď vznikol. Za posledných 12 rokov zaznamenal výpadok len raz na 14 hodín.

BTC môžete využívať kedykoľvek, kdekoľvek a bez obmedzení. Stačí vám len pripojenie na internetovú sieť.

5. Mikroplatby

S pribúdajúcimi rokmi sa čoraz viac zvyšuje využívanie internetových platieb, ktoré sa uprednostňujú pred hotovosťou a platbou v obchodoch. V týchto prípadoch s využitím kreditných kariet musíte zverejniť osobné informácie. Opäť sa tak dostávame k tomu, ako jednoducho môžu inštitúcie získať vaše údaje.

Bitcoin a jeho škálovacie vrstvy, ako je napríklad Lightning Network, sa chystajú narušiť elektronický obchod prostredníctvom mikroplatieb na internete. Toto štandardný bankový systém nedokáže.

Typickým príkladom je podcastová aplikácia Fountain, ktorá je postavená na bitcoinovej sieti Lighting Network. Poslucháči podcastov môžu posielať mikro časti BTC, známe ako satoshi, priamo tvorcovi obsahu. Celkové toky BTC môžu predstavovať až 5 satoshi za minútu, čo je približne hodnota 0,0011 dolárov.

Čítaj ďalej: Aktuálne: trhy s kryptomenami čaká tento týždeň správa, ktorá môže spôsobiť ďalší masívny pokles

The post Päť príkladov, ako sa Bitcoin využíva v reálnej praxi appeared first on KRYPTOMAGAZIN.