Tento príspevok bol pôvodne publikovaný na stránke https://kryptomagazin.sk/obrovsky-kryptopodvod-slovaci-a-cesi-prisli-o-desiatky-milionov-naleteli-podvodnikom/ a autorom článku je Nikola Litvinová. Tento článok je iba kópia originálneho článku.

Slováci nevedie získať svoje peniaze, za ktoré nakúpili kryptomeny

Kryptomeny sú známe ako rizikové aktívum. O to viac, ak je zakladateľom projektu osoba, ktorá už bola v minulosti odsúdená za podvody. Tisíce Čechov a Slovákov investovali do projektu, ktorý sľuboval rozprávkové zisky. Avšak, vyzerá to tak, že svoje peniaze už nikdy neuvidia. Na tému upozornil portál Aktuality.

Kryptomeny lákajú investorov aj podvodníkov

Kryptomeny lákajú pozornosť nie len investorov, ale aj šikovných podnikateľov, ktorí sa chcú zviesť na vlne rastúcej popularity tohto investičného aktíva. Tak tomu bolo aj pri projekte Glocin, za ktorým stojí Slovák Maroš Miklaš a Čech, ktorého minulosť je poznačená finančnými podvodmi Aleš Kohoutek.

Glocin ponúkal investorom 20 percentné zhodnotenie vkladu v priebehu jedného roka. V čase, keď na bežných účtoch peniaze nezarábajú vôbec nič a na termínovaných vkladoch nanajvýš 4 %, bola vidina takéhoto zhodnotenia pre mnohých Slovákov aj Čechov mimoriadne lákavá.

Investori mali nakúpiť kryptomenu Teuron, v ktorej im mali byť neskôr aj vyplácané zisky. Český portál Seznam zprávy už v prvej polovici minulého roka informoval o tom, že viac ako 11 000 klientov sa k svojim peniazom, ktoré investovali do Glocinu, nevie dostať.

Pred podozrivými investíciami varovala aj Česká národna banka, napriek tomu projekt prilákal vklady v hodnote desiatok miliónov eur. Klienti sa nevedia vymotať zo situácie, ktorá nastala. Svoje Teurony nedokážu premeniť na peniaze, a tak im ostali len čísla na papieri.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah

Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Pochybná minulosť zakladateľov

Jeden zo zakladateľov Glocinu bol v minulosti odsúdený za podvody. Aleš Kohoutek kedysi spolupracoval s českým podnikateľom Radovanom Krejčířom, ktorého príbeh pripomína zápletku z akčného filmu. Kohoutek a Krejčíř sa spolu snažili rozkradnúť český štátny podnik Čepro.

Presvedčili administratívnu pracovníčku Čepra, aby vedeniu firmy zatajovala poštu, v ktorej boli úradné zásielky o súdnom konaní, v ktorom si Krejčíř nárokoval vyplatenie pohľadávok za fiktívne faktúry.

Počas policajnej razie Krejčíř ušiel desiatim policajtom a podarilo sa ho vypátrať až po niekoľkých mesiacoch Interpolu na Seychelách. Od roku 2015 si odpykáva svoj trest vo väznici v Juhoafrickej republike, ktorého trvanie má byť až 35 rokov.

Kohoutek si odsedel sedem a pol roka za úverové podvody. Po tom, čo ho prepustili z väzenia, založil nový biznis s Marošom Miklášom. Ich spoločná kryptomena Teuron je dielom estónskej firmy, ktorú založili dvaja Poliaci.

Miklášová minulosť je taktiež pochybná. Trnavský podnikateľ, ktorý je vo svete financií a investovania ako doma, dostal v roku 2007 zákaz obchodovania na americkej komoditnej burze. Regulátor mu tento zákaz uložil za finančný podvod, pri ktorom Mikláš vylákal od Kanaďana stovky tisíc dolárov, ktoré mal za neho investovať. Kanaďan skončil v hlbokej strate, zatiaľ čo Mikláš slušne zarobil.

Pri každej investícii je nevyhnutné získať si o konkrétnom projekte čo najviac informácií. Ak vo vedení firmy figurujú mená, ktoré sú nechválne známe, treba zbystriť pozornosť. Tisíce Čechov a Slovákov to už vedia, a zaiste už nenaletia na rozprávkové zisky, ktoré ponúkajú pochybní ľudia.

Prečítajte si aj: Prezidentka ponúka výnosné akcie. Oplatí sa do nich investovať?

The post Obrovský kryptopodvod: Slováci a Česi prišli o desiatky miliónov. Naleteli podvodníkom appeared first on KRYPTOMAGAZIN.