Tento príspevok bol pôvodne publikovaný na stránke https://kryptomagazin.sk/navod-ako-uchovat-hodnotu-penazi-a-zarobit-v-case-vysokej-inflacie/ a autorom článku je albert lucansky. Tento článok je iba kópia originálneho článku.

Návod ako uchovať hodnotu peňazí a zarobiť v čase vysokej inflácie

Inflácia na Slovensku v mesiaci máj stúpla na 12,6 % a dosiahla tak 22-ročné maximum. Podobne aj v eurozóne dosiahla inflácia historický nárast na nové maximum – 8,8 %. S rastom spotrebiteľských cien rastú ceny služieb, pohonných hmôt a nehnuteľností, čo oslabuje hodnotu našich peňazí. Vysoká inflácia a poklesy na všetkých trhoch vrátane kryptomenových je na jednej strane stratou pre investorov, na druhej príležitosť, ako vstúpiť na trh v poklese a nakúpiť akcie alebo kryptomeny, ktoré stratili na cene.

Keď predávajú, nakupujte

Ide o radu, ktorú počúvame stále; hovoria to dlhoroční investori aj známe osobnosti ako Robert Kiyosaki či Warren Buffett. Vstúpiť na trh v čase, keď všetko rastie, je síce ľahké, pretože človek uverí tomu, že to tak bude aj naďalej. Realita je však taká, že keď všetko rastie, skúsení investori predávajú a vyberajú výnosy. Môžeme to vidieť na príklade rastu kryptomien. Mnohí začiatočníci vstúpili na trh a investovali v čase, keď všetko rástlo a Bitcoin smeroval na nové maximá. No zatiaľ čo oni investovali, skúsení investori priebežne vyberali zisky. Prečo? Pretože obdobie rastu je obdobím výberu ziskov, zatiaľ čo obdobie poklesov je príležitosť na výhodný nákup.

Mnohé akcie sa dnes nachádzajú niekoľko desiatok percent od svojich maxím. Takmer väčšina kryptomien je už 90 % od svojho maxima. Ako na túto situáciu reagujú fondy a investori? Hoci celková kapitalizácia kryptomien v súčasnosti klesla o vyše polovicu, neznamená to, že veľkí investori nesledujú situáciu na trhu. Medvedí trh totiž len začal a pravdepodobnosť ďalších poklesov je veľká. A kde je riziko poklesu, tam stúpa pravdepodobnosť nákupu. Dôkazom toho je rastúca dominancia stablecoinov. Tento indikátor signalizuje, že investori nenakupujú Bitcoin ani altcoiny, ale čakajú, chránení v stablecoinoch.

Diverzifikujte

Ďalšia rada, ktorú hovorí každý, a predsa to stále málokto robí. Pokiaľ ste fanúšik Bitcoinu, pravdepodobne máte problém diverzifikovať svoje investície už len v rámci kryptomien, nie to ešte investovať napríklad do akcií, indexov či dlhopisov. Akcie predstavujú rizikové investície, o kryptomenách už nehovoriac. Neverte nikomu, kto vás uisťuje o tom, že daný projekt či firma nikdy neskončia a urobia také či onaké zhodnotenie. Vždy sa riaďte presne stanovenou stratégiou a nešpekulujte.

V súčasnosti sú červených číslach všetky kryptomeny, indexy a akcie, takže možnosť vybrať si investíciu je jednoduchšia. Môžete investovať do osvedčených akcií firiem ako Amazon, Apple, Microsoft či Tesla, ale aj do mene známych. Pokiaľ chcete eliminovať riziko, sú tu indexy, ktoré v dlhodobom meradle rastú dlhé roky. A potom sú tu kryptomeny, kde je osvedčený, samozrejme, Bitcoin, ale aj Ethereum. Malé investície do začínajúcich kryptomenových projektov sú síce rizikové, ale môžu urobiť niekoľko stoviek až tisícok percent.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: TOP 5 najrýchlejšie rastúcich technologických akcií

Malé čiastky a priebežne

Najčastejší argument, ktorý v poslednej dobe zaznieva od investorov, ktorí vstúpili na trh s kryptomenami v čase, keď rástol, je, že všetky peniaze majú v kryptomenách a nemajú už čo investovať. Ak ste investovali všetko a vaše aktíva stratili na hodnote, urobili ste základnú chybu, ktorú robia takmer všetci investori. Investovať by ste mali len toľko, koľko si viete dovoliť investovať priebežne. Kryptomeny ponúkajú skvelú príležitosť zhodnotenia, ktoré nemá v súčasnom finančnom sektore obdobu.

Pokiaľ investujete hoc aj malé sumy ako 10, 20 alebo 50 eur mesačne, je veľká šanca, že na tom zarobíte oveľa viac. Keďže počas posledného rastového trhu niektoré kryptomeny urobili tisícky percent, aj z 10 eur sa ľahko môže stať tisíc. Samozrejme, ak nebudete chamtiví, počkáte a budete sa držať prísne svojej stratégie. Ak nakupujete priebežne metódou DCA, spriemerujete tak nákupné ceny a váš nákup bude ešte viac výhodný.

Čítajte ďalej: Kryptomena týždňa: Nervos Network – projekt, ktorý nakupujú fondy a inštitúcie

The post Návod ako uchovať hodnotu peňazí a zarobiť v čase vysokej inflácie appeared first on KRYPTOMAGAZIN.