Tento príspevok bol pôvodne publikovaný na stránke https://kryptomagazin.sk/moze-byt-model-stock-to-flow-pre-bitcoin-stale-uzitocny/ a autorom článku je . Tento článok je iba kópia originálneho článku.

Stock to flow BTC

Investovanie do kryptomien môže byť náročné vzhľadom na ich volatilitu a nepredvídateľnosť. Aby ste mohli robiť strategickejšie a štruktúrovanejšie rozhodnutia o investíciách do kryptomien, je vhodné použiť model Stock to Flow. Tento model je však narušený a cena ho prestala sledovať. Je ešte teda užitočný?

Bitcoinový model Stock to Flow

Model Bitcoinu Stock to Flow využíva živé grafy na sledovanie ceny aktíva v rôznych obdobiach. Čiarový graf zobrazuje cenu BTC naprieč grafom a následne vytvára porovnávací pohľad na prognózu ceny s jeho trhovou cenou. Graf zobrazuje aktuálnu cenu Bitcoinu a ako veľmi sa líši od predpovede ceny v konkrétnom čase.

Pomer S2F sa vypočíta vydelením zásoby (aktuálny počet BTC v obehu) tokom (počet vyrobených BTC). Aktuálne zásoby sa porovnávajú s ročnou mierou produkcie (vyťaženého BTC). Model S2F využíva to, že nedostatok BTC spôsobuje zvýšenie jeho hodnoty.

Bitcoin a jeho nedostatok

Do roku 2140 zostáva vyťažiť približne 1,9 milióna bitcoinov a halvingy posúvajú cenu aktív ešte vyššie. Analytik a tvorca modelu PlanB predpovedá, že cena BTC v najbližších štyroch rokoch vzrastie na hodnotu 1 milión dolárov. V súčasnosti je však cena BTC na 29 150 $.

PlanB však odhaduje, že trhová hodnota BTC dosiahne do roku 2024 5,5 bilióna dolárov, čo znamená cenu Bitcoinu za 288 000 dolárov. Po každých štyroch rokoch sa vyťaží 210 000 blokov BTC, čo znamená približne 52 500 blokov ročne.

Stock to Flow Bitcoin
Stock to Flow Bitcoin. Zdroj: buybitcoinworldwide

Ako vidíme na obrázku vyššie, graf sa od S2F oddialil ďaleko a tak podhodnotený BTC voči S2F ešte nikdy nebol. Ako vidíme, zelená farba bola v minulosti sprevádzaná korekciou a po nej nasledovala modrá, tesne pred halvingom a tá predstavovala ideálnu nákupnú zónu.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prečítaj si tiež: Ktoré aktívum spadlo najviac – zlato, akcie alebo Bitcoin? Oplatí sa držať hotovosť?

Aktualizovaný model Bitcoinu Stock to Flow

Model Bitcoinu Stock to Flow vydaný v roku 2019 spoločnosťou PlanB bol založený na údajoch o cenách a mesačnom S2F, čo z neho robí časový model. PlanB upgradoval model o rok neskôr odstránením času v modeli a začlenením zlata a striebra. Nazýva ho BTC S2F Cross Asset Model (S2FX).

Bez ohľadu na výhody použitia modelu S2F, existujú rôzne kritiky modelu. Model je totižto verzia efektívneho trhu, ktorá nezachytáva všetky dostupné informácie. Model zakladá svoje informácie na verejných údajoch, ako je miera ponuky BTC.

Záver

S2F z hľadiska halvingu stále ukazuje podobné informácie, ktoré sú reprezentované farbou podľa toho, ako ďaleko sa cena nachádza od dátumu halvingu. Aj teraz zažívame korekciu a S2F z tohto hľadiska platí. Či ho však možno použiť na predikciu ceny je otázne a riskantné. Vidíme, že cykly sú stále menej ziskové a krivka slabne. Napriek tomu S2F počíta s omnoho vyšším zhodnotením. Na identifikáciu fázy cyklu je vhodný, no na odhad konkrétnej hodnoty rizikový.

Mohlo by ťa zaujímať: Analytik, ktorý varoval pred korekciou v 2021, predpovedá dno BTC

The post Môže byť model Stock to Flow pre Bitcoin stále užitočný? appeared first on KRYPTOMAGAZIN.