Tento príspevok bol pôvodne publikovaný na stránke https://kryptomagazin.sk/kurz-eura-voci-dolaru-sa-prepadol-na-20-rocne-minimum/ a autorom článku je Ľuboš Kovár. Tento článok je iba kópia originálneho článku.

Kurz eura sa prepadol na 20 ročné minimum

Kurz eura zaznamenal výrazný pokles, zatiaľ čo dolárový index výrazne posilnil. Za jedno euro aktuálne dostaneme už iba 1,02 dolára. Prepad zaznamenalo euro aj oproti ostatným menám.

Kurz eura sa prepadol

Podľa údajov európskeho štatistického úradu Eurostat ľudia posledné 2 mesiace v dôsledku vysokých cien výrazne znížili mesačné výdavky. Podľa analytika spoločnosti MUFG Dereka Halpennyho eurozóna čelí vážnemu problému vysokej ceny plynu, čím sa môže už nasledujúce týždne, prípadne mesiace dostať do recesie. Tento pokles ohrozuje aj plány ECB, ktorá plánovala tento mesiac zvýšiť sadzby 0,25 percentuálneho bodu.

Euro na niekoľko ročnom minime
Euro na niekoľko ročnom minime, zdroj: tradingview.com

Dolárový index naďalej rastie

Opačný cenový vývoj má dolárový index, ktorý sa dostal na takmer 20-ročné maximum. V dôsledku toho takmer všetky menové páry voči doláru mierne či výrazne oslabili. Najväčší pokles spomedzi známych menivých párov zaznamenal práve EUR/USD.

Dolár index posilnil
Dolár index posilnil, zdroj: tradingview.com

Cenový pokles zaznamenala aj ropa, ktorá sa v utorok prepadla o viac ako 10 %. Prvýkrát sa zároveň od apríla dostala pod úroveň 100 dolárov a pohybuje sa na rovnakých hodnotách ako v čase začiatku vojny na Ukrajine.

Prečítaj si aj: Toto sú 3 najväčšie poklesy v histórii Bitcoinu. Aktuálny nie je ani zďaleka taký krutý!

The post Kurz eura voči doláru sa prepadol na 20-ročné minimum, dolárový index výrazne posilnil appeared first on KRYPTOMAGAZIN.