Tento príspevok bol pôvodne publikovaný na stránke https://kryptomagazin.sk/koniec-lacneho-tankovania-ceny-benzinu-a-nafty-coskoro-mozu-dosiahnu-3-eura-za-liter/ a autorom článku je Marek Jendrál. Tento článok je iba kópia originálneho článku.

Benzín a nafta budú stáť 3 eurá.

V roku 2022 zaznamenal benzín a nafta cenový šok v dôsledku rusko-ukrajinského konfliktu, no potom cena ropy klesla na predvojnové úrovne. V budúcnosti nás ale pravdepodobne neminie dlhodobý cenový šok v dôsledku boja s emisiami prostredníctvom systému emisných kvót, ako uvádza Topspeed.

3 eurá za liter budú realitou

Predpovedá sa, že v rokoch 2023 až 2040 dosiahnu ceny palív až 3 eurá za liter. Systém emisných kvót EÚ bude implementovaný od roku 2027 aj do cestnej dopravy. Zároveň má ísť o hlavný faktor, ktorý negatívne ovplyvní cenu benzínu a nafty.

Peňaženky motoristov sa začnú vyprázdňovať pravdepodobne od roku 2030, kedy sa rozhodne o cene CO2 za tonu. Podľa správy Heute.at, v prípade ceny 100 eur na 1 tonu sa pohonné hmoty predražia o približne 25 centov. Očakáva sa, že cena môže dosiahnuť až 300 eur.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Benzín a nafta na Slovensku

V priebehu roka 2023 sme boli na Slovensku svedkami klesajúcej ceny nafty, zatiaľ čo 98 a 95 oktánový benzín na cene stúpal. Podľa údajov Statdat sme benzín najdrahšie tankovali počas druhého aprílového týždňa, zatiaľ čo nafta z týždňa na týždeň klesá. Z krátkodobého hľadiska mohol nastať sezónny rast cien v dôsledku zvýšeného dopytu po cestovaní v lete. Posledné priemerné ceny na slovenských čerpacích staniciach sú:

  • 95 oktánový benzín – 1,525 eur / l
  • 98 oktánový benzín – 1,718 eur / l
  • Motorová nafta – 1,413 eur / l
Ceny na Slovensku: benzín a nafta
Ceny na Slovensku: benzín a nafta. Zdroj: Statdat

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Budeme tankovať drahšie

Najdrahší je benzín na Islande, v Dánsku, Francúzsku, Taliansku a Holandsku, zatiaľ čo najlacnejšie sa v Európe tankuje v Rusku, Bielorusku, Ukrajine a Macedónsku. Z krátkodobého hľadiska sa neočakáva, že dôjde k cenovému šoku. Maximálne môže nastať neočakávaná zmena produkcie zo strany OPEC+, ale aj to vytvorí iba dočasné turbulencie na trhu s ropou.

Aj keď je nemožné určiť cenu pohonných hmôt na 10 rokov dopredu, je pravdepodobné, že z dlhodobého hľadiska budeme platiť za tankovanie čoraz viac.

Mohlo by ťa zaujímať: Porovnanie cien benzínu v Európe: Kde natankujete najlacnejšie?

The post Koniec lacného tankovania? Ceny benzínu a nafty čoskoro môžu dosiahnu 3 eurá za liter appeared first on KRYPTOMAGAZIN.