Tento príspevok bol pôvodne publikovaný na stránke https://kryptomagazin.sk/ethereum-komunita-sa-buri-proti-koncu-tazby-chcu-si-vytvorit-vlastnu-siet/ a autorom článku je Ľuboš Kovár. Tento článok je iba kópia originálneho článku.

Ethereum komunita plánuje vlastnú sieť

Po ohlásení pravdepodobne už posledného dátumu prechodu na Ethereum 2.0 verziu sa časť z komunity zbúrila. Hlavný problém je v konci ťažby, ktorá prinášala na sieť väčšiu decentralizáciu. Od minulého mesiaca vzniklo niekoľko návrhov sieť rozdeliť, ktoré majú dokonca podporu veľkých búrz.

Ethereum PoW algoritmus by mohol zostať

S novým návrhom prišlo niekoľko vplyvných ľudí s podporou veľkých kryptomenových búrz, a to vytvoriť novú kryptomenu ETHW. Tá by vznikla ako hard fork súčasnej siete, ale s tým rozdielom, že by naďalej bolo možné mince vytvárať ťažbou.

Tento typ delenia môžeme prirovnať k verzii Ethereum Classic a Ethereu, ktorý nastal počas roka 2016 po veľkom DAO hacku. Hlavná verzia by zostala bez zmeny s ohlásením prechodu na PoS. A nová verzia by zostala prakticky rovnaká, ako v súčasnosti s možnosťou ďalej ťažiť kryptomeny.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Ako sa na delenie pozerajú odborníci?

Jeden z hlavných zástancov rozdelenia Etherea je Justin Sun s podporou veľkých búrz ako Binance, FTX a Huobi. Na opačnej strane nikto z významných developerov a osobností stojacich za kryptomenou Ethereum nepodporilo zatiaľ hard fork.

Proti je aj jeden z hlavných zakladateľov siete Vitalik Buterin, ktorý na tlačovej konferencii Blockchain Week povedal:

Jednoducho sa snažia rýchlo zarobiť peniaze.“

Ako vnímať hard fork?

V minulosti bolo niekoľko pokusov rozdeliť kryptomenu Ethereum. Vo väčšine prípadov ale išlo o podvody alebo neúspešné pokusy vytvoriť kryptomenu, ktorá do niekoľkých mesiacov úplne skončila. V tomto prípade sa môžeme opierať o silnú podporu niektorých známych osobností. Vždy ale bude záležať na tom, na ktorú sieť prejde viac ľudí a uchytí si.

Keďže väčšina vývojárov aj samotný hlavný zakladateľ vyjadril jasnú podporu PoS sieti, je vysoko pravdepodobné, že pokus o delenie zlyhá. Alebo sa neuchytí medzi komunitou. Navyše, baníci naďalej môžu prejsť na takmer rovnakú sieť Ethereum Classic, kde ťažba bude ďalej fungovať.

Prečítaj si aj: Arthur Hayes: Ethereum po aktualizácii môže narásť na 5 000 dolárov

The post Komunita Etherea sa búri proti koncu ťažby. Chce si vytvoriť vlastnú sieť appeared first on KRYPTOMAGAZIN.