Tento príspevok bol pôvodne publikovaný na stránke https://kryptomagazin.sk/kompletny-navod-ako-pouzivat-platformu-tradingview/ a autorom článku je Marek Jendrál. Tento článok je iba kópia originálneho článku.

Návod a recenzia na TradingView

TradingView je platforma založená na prehliadači predovšetkým pre kryptomeny a iné finančné aktíva. Jeho nástroje na vytváranie grafov sú k dispozícii na použitie v obchodnom používateľskom rozhraní mnohých búrz ale aj samostatne na stránke TradingView.com. Okrem grafov môžete tiež zdieľať svoje obchodné stratégie a priamo zdieľať svoje analýzy.

Pokiaľ ide o bezplatnú verziu, TradingView poskytuje základné funkcie, ktoré by väčšine obchodníkov mohli stačiť. Napriek tomu je možnosť za platformu TradingView aj platiť. Na platforme si viete prehliadať množstvo nápadov a streamov iných používateľov. Je však dôležité odfiltrovať informácie, ktoré nepridávajú hodnotu vašej stratégii. Na platformu totižto môže zdieľať svoje analýzy ktokoľvek, čo znamená, že riziko niekoho nasledovať je značné.

Pre obchodníkov, ktorí milujú technickú analýzu, sú nevyhnutné nástroje na vytváranie grafov. TradingView je jednou z možností pre amatérskych aj skúsených obchodníkov. Ponúka množstvo nástrojov na obchodovanie a vytváranie grafov a tiež možnosť bezplatného členstva.

Ak pravidelne obchodujete na burze, možno ste si už všimli nástroje TradingView dostupné práve aj v obchodnom rozhraní mnohých búrz. Ale bez ich pochopenia to môže vyzerať trochu odstrašujúco. Preto uprednostňujeme používať TradingView samostatne mimo burzy, kde vám poskytuje mnoho ďalších možností. Je toho veľa, čo môžete vyskúšať na tejto platforme a tento článok by mal slúžiť ako návod a recenzia, ktorá by vám mala pomôcť zorientovať sa na tejto stránke.

Čo je TradingView?

TradingView je platforma, ktorá vám umožňuje prispôsobiť technické ukazovatele, vytvárať grafy a analyzovať finančné aktíva. Tieto indikátory sú vzory, čiary a tvary, ktoré milióny obchodníkov používajú každý deň. TradingView je založený na prehliadači, bez potreby sťahovania klienta. Ak dávate prednosť aplikáciam, môžete si stiahnuť aj aplikáciu pre iOS a Android alebo priamo do počítača.

TradingView bol spustený vo Westerville v štáte Ohio v roku 2011 a v súčasnosti sa môže pochváliť veľkou používateľskou základňou. Len v roku 2020 bolo vytvorených osem miliónov účtov. Používatelia môžu zmapovať a analyzovať rôzne akcie, komodity a kryptomeny, ako je Bitcoin, či už cez bezplatný alebo platený účet. Po vytvorení stratégií a šablón môžete svoje zistenia a analýzy zverejňovať v komunite. Týmto spôsobom môžete budovať svoje zručnosti pomocou spätnej väzby od ostatných používateľov TradingView.

Platforma neponúka slovenskú ani českú verziu a preto sme odkázaní na anglickú verziu.

Platené verzie

Ako už bolo vyššie spomenuté, TradingView je zadarmo pre každého. Existujú však aj platené verzie, ktoré zvyšujú počet dostupných ukazovateľov a grafov, ktoré si môžete súčasne prezerať. Pre začiatočníkov je dobrým začiatkom bezplatný účet s jedným grafom a tromi ukazovateľmi. Budete sa tiež musieť zmieriť s reklamami, aj keď nie sú príliš rušivé. Nižšie si môžete pozrieť ďalšie podrobnosti o rozdieloch v jednotlivých platených balíkoch:

Platené verzie TradingView
Platené verzie TradingView. Zdroj: TradingView

Vyššie uvedené sumy sú mesačné sumy v prípade, že si vyberiete ročnú fakturáciu, tzn. že zaplatíte na rok. Potom je tu aj možnosť mesačnej fakturácie, no tieto sumy sa navýšia. Preto ak plánujete používať platenú verziu dlhodobo, tak sa oplatí ročná fakturácia. Následne si viete stiahnuť faktúry priamo cez vašu ikonku profilu vpravo hore v sekcii Account and Billing.

Domovská stránka TradingView

Po úspešnej registrácii, ktorá prebieha úplne jednoducho ako klasická registrácia na ktorejkoľvek inej stránke a vybratí platenej alebo bezplatnej verzie, sa dostanete do domovskej stránky. Táto stránka je zobrazená na obrázku nižšie.

Domovská stránka TradingView
Domovská stránka TradingView. Zdroj: TradingVIew
  1. Hlavička – v tejto sekcii máte logo TradingView, cez ktoré sa viete vždy vrátiť na domovskú stránku. ďalej tu nájdete vyhľadávacie okno, kde priamo môžete zadať skratku aktíva, ktorého cena vás zaujíma a priamo prejsť na graf. Potom sú tu možnosti ako:
    • Chart – priamo vás to prepne na graf.
    • Markets – typy trhov. Tu si viete vybrať obchodovanie podľa top brokerov alebo podľa krajín. Navyše si tu vyberáte trh buď akcií, kryptomien, fiat mien, indexov, futures alebo dlhopisov.
    • News – sekcia, kde si môžete prezerať novinky z rôznych trhov.
    • Screener – je to služba, ktorá vyhľadáva symboly zodpovedajúce vašim okamžitým filtrovacím kritériám a poskytuje vám aktuálne údaje symbolov vo forme tabuľky.
    • Community – v tejto sekcii si viete prezerať autorov, ktorých sledujete, alebo aj konkrétne analýzy, ktorými sa môžete inšpirovať. Navyše tu môžete nájsť aj skripty alebo live streamy.
    • More – sekcia mnohých ďalších funkcií, ako napríklad novinky vo forme blogu, zákaznícka podpora, alebo aplikácie na stiahnutie.
    • Profil – na pravo v tejto sekcii máte ikonku svojho profilu, kde si viete nastaviť platby, verziu, jazyk alebo osobné údaje.
  2. Novinky – v tejto časti sa zobrazujú rôzne novinky a témy na diskusiu zo sveta nie len kryptomien.
  3. Zhrnutie trhov – zhrnutie trhov predovšetkým poskytuje rýchly náhľad do diania na úrovni globálnej ekonomiky. Vidíme tu teda v prvom rade denné zmeny indexov ale aj iných trhov. Ak sa v tejto časti prescrollujete nižšie, tak môžeme vidieť aj jednotlivé príspevky používateľov TradingView. Viete sa tu inšpirovať rôznymi analýzami.
  4. Watchlist – v tejto sekcii si viete urobiť svoj vlastný zoznam aktív, ktoré vás zaujímajú bez ohľadu na to, na akom trhu sa obchodujú. Tento zoznam je možné modifikovať podľa vlastných predstáv.

Užívateľské rozhranie grafu a jeho nástrojov

V prvom rade je potrebné vybrať si aktívum, ktoré chceme analyzovať. To docielite pomocou horného nástroja Search. Po rozkliknutí vás TradingView presmeruje na samotný graf. Druhou možnosťou je tlačidlo See more on advanced chart.

Vstup do grafu
Vstup do grafu. Zdroj: TradingView

Po úspešnom otvorení konkrétneho grafu sa dostávame do jednotlivých možností modifikácie grafu. Najdôležitejšia kapitola celého návodu na platforme TradingView je rozhranie grafu a jeho všetky možnosti. Obrázok nižšie poskytuje lepší prehľad o tom, kde viete nájsť jednotlivé sekcie. Pôjdeme krok po kroku a vysvetlíme si všetky detaily, kde nájdete jednotlivé možnosti a zároveň si prejdeme aj niektoré užitočné tipy ako správne používať nástroje, ktorými upravujete graf.

Rozhranie grafu TradingView
Rozhranie grafu TradingView. Zdroj: TradingView

Každej jednej časti venujeme samostatnú kapitolu. Sekcie sú rozdelené na 8 základných častí, ktoré sú čiselne označené priamo na obrázku vyššie:

  1. Výber aktíva, indikátorov a základné parametre grafu
  2. Zmena rozhrania a exportovanie
  3. Základné informácie o vybranom grafe a indikátoroch
  4. Graf aktíva
  5. Kresliace nástroje na úpravu grafu
  6. Zoznam aktív, notifikácie, streamy a podobne
  7. Časovanie grafu
  8. Skripty a stratégie

1. Výber aktíva, indikátorov a základné parametre grafu

Prvou sekciou je predovšetkým základné nastavenie grafu, čo znamená, že každý kto ide analyzovať graf by mal najprv nastavovať práve možnosti v tejto časti. V každej sekcii si budeme vysvetlovať všetky tlačidlá a možnosti, ktoré ponúka platforma TradingView.

Prvá sekcia
Prvá sekcia. Zdroj: TradingView
  1. Po rozkliknutí prvého tlačidla viete nastavovať mnohé možnosti.
    • V prvom rade viete zapnúť Autosave, čo znamená, že váš graf sa bude automaticky ukladať každú chvíľu. Ak budete odchádzať zo stránky TradingView a vyskočí vám okno, že niektoré dáta nemusia byť uložené, znamená to, že ste urobili nejaké zmeny, ktoré ešte neboli uložené.
    • Ďalšou možnosťou je Sharing. To znamená, že máte možnosť poskytnúť zdieľanie vašej práce s grafom ďalším osobám, ktorým stačí link na váš graf.
    • Treťou možnosťou je funkcia Rename. Táto možnosť vám poskytuje premenovanie layoutu grafu.
    • Štvrtou možnosťou je funkcia Copy. V tejto možnosti dokážete kopírovať layout grafu.
    • Možnosť Export chart data slúži na exportovanie vášho grafu vo forme CSV súboru. Tento súbor bude obsahovať všetky informácie z grafu v rámci symbolov a indikátorov.
    • Funkcia Quick search slúži na vyhľadávanie nástrojov alebo funkcií.
    • Ďalšou sekciou je váš Profil. Viete tu nazrieť do vášho nastavenia profilu, faktúr, ktoré vám TradingView zasiela. Vidíte tu taktiež svojich priateľov.
    • Funkcia Help Center vám otvorí prehľadné možnosti komunikácie s TradingView v prípade, že potrebujete pomoc. Väčšina otázok je riešena formou otázok a odpovedí.
    • Tlačidlo What´s new vám poskytuje chronologicky zoradený zoznam noviniek, ktoré oznamuje platforma TradingView.
    • Tlačidlo Home vás presmeruje na domovskú stránku TradingView.
    • Možnosť More poskytuje presmerovanie do sekcie nápadov, trhov a skriptov.
    • Keď kliknete na tlačidlo Dark color theme tak si viete vypnúť resp. zapnúť čierny režim TradingView.
    • Prostredníctvom možnosti Drawings panel môžete zapnúť resp. vypnúť klesliace nástroje zobrazené úplne naľavo vedľa grafu.
    • Language vám poskytuje zmenu jazyka. Český ani slovenský jazyk nie je podporovaný.
    • Keď kliknete na Keyboard shortcuts tak sa vám zobrazia všetky klávesové skratky podľa kategórií.
    • Get desktop app vám umožní stiahnutie aplikácie TradingView priamo do vašeho zariadenia.
    • Sign out znamená odhlásenie.
  2. Na obrázku vyššie vidíte menový pár BTCUSD. Keď kliknete na túto sekciu, tak sa vám zobrazí možnosť vyhľadať symbol (aktívum) ktorý potrebujete.
  3. Tlačidlo + predstavuje možnosť pridať do vášho grafu ďalší graf. Viete tak priamo porovnať dva grafy naraz.
  4. Pri tejto funkcionalite viete meniť časovú periódu, ktorú chcete na grafe používať.
  5. Táto možnosť poskytuje zmenu typu grafu. Najčastejšie sa však využíva sviečkový graf (Candles).
  6. Indicators poskytuje pridanie indikátorov priamo do vášho grafu. Počet indikátorov je obmedzený podľa toho akú platenú verziu máte. Indikátory si viete uložiť aj pod svojim listom obľúbených.
  7. Táto možnosť poskytuje užívateľom uložiť si template indikátorov, ktoré ste použili.
  8. Alert slúži na vytvorenie upozornenia za daných podmienok, ktoré zadáte.
  9. Replay vám umožní kurzorom myši určiť, kde na grafe chcete opakovať minulý vývoj ceny. Viete si tak prehrať ľubovoľný časový úsek z minulosti.

2. Zmena rozhrania a exportovanie

V tejto sekcii sa budeme zaoberať predovšetkým možnosťami ako exportovať vašu analýzu na grafe. Okrem toho tu nájdete zmeny týkajúce sa nastavení grafu a taktiež zmeny rozhrania.

Druhá sekcia
Druhá sekcia. Zdroj: TradingView
  1. Šípka dopredu a dozadu slúži na manuálne posúvanie sa v krokoch, ktoré ste učinili na grafe. Viete tak vrátiť krok naspäť ale aj dopredu.
  2. Táto možnosť vám poskytuje zobrazenie viacerých grafov na jednej obrazovke súčasne. Počet je ovplyvnený podľa toho akú platenú verziu máte. Maximálny počet zobrazených grafov je 8. Takisto si tu viete nastaviť layout týchto grafov.
  3. V tejto časti ovládate ukladanie grafu. Buď ho viete ukladať manuálne alebo sa vám ukladá automaticky. Viete tu taktiež vytvoriť kópiu alebo layout grafu.
  4. Ozubené koliesko už štandartne predstavuje nastavenia. V tejto časti viete nastavovať, čo sa vám bude zobrazovať na grafe. Ide predovšetkým o zmeny zobrazenia sviečok, cien, symbolov, indikátorov. Taktiež si nastavujete aké všetky údaje sa vám budú zobrazovať na osiach a viete si vizualizovať aj pozadie grafu.
  5. Kliknutím na túto možnosť sa dostanete do režimu celej obrazovky. Následne sa z nej dostanete naspäť pomocou klávesy esc.
  6. V tejto časti si viete vybrať spôsob akým exportujete svoj graf. Viete ho uložiť nasledujúcimi spôsobmi:
    • uloženie obrázku vo formáte jgp
    • kopírovanie obrázku
    • kopírovanie linku obrázku
    • otvorenie obrázku v novom okne
    • export na tweet
  7. Poslednou možnosťou v tejto sekcii je klávesa Publish. Slúži na publikovanie vašej analýzy priamo na stránke TradingView. Viete nahrať video alebo taktiež zverejniť pod svojim účtom analýzu s popisom.

3. Základné informácie o vybranom grafe a indikátoroch

V tejto tretej časti môžete vidieť základné informácie o aktíve, jeho cenách, o platforme kde sa obchoduje, o objemoch a prípadne aj o indikátoroch. Vizualizáciu tejto oblasti viete modifikovať v predošlej sekcii v bode 4 (ozubené koliesko v pravo hore).

Tretia sekcia
Tretia sekcia. Zdroj: TradingView
  1. V tejto časti môžete vidieť aktívum, ktoré analyzujete. Hneď za tým je časová perióda a burza, na ktorej aktívum analyzujete.
  2. V druhej časti sa nachádza informácia o 4 základných cenách. Tak ako sme si povedali na začiatku, tak väčšinou sa používa OHLC graf. OHLC graf poskytuje informáciu o 4 základných cenách každej jednej sviečky. V tejto sekcii teda vidíte aká je otváracia (O), maximálna (H), minimálna (L) a uzatváracia (C) cena poslednej sviečky. Ak sa pohnete kurzorom myši na iný sviečku, tak vám zobrazí ceny tej danej sviečky. Na konci je ešte údaj o celkovej zmene ceny v rámci danej sviečky.
  3. Jednou zo základných informácii, ktorú tu vidíte je spread a maximálna ponuka a dopyt. Spred je rozdiel medzi aktuálnou ponukou a dopytom.
  4. V tejto časti môžete vidieť aktívne indikátory, ktoré ste si zvolili manuálne na grafe. Počet indikátorov, ktoré môžete aktívne aplikovať na graf v jednom momente je obmedzený podľa toho akú platenú verziu máte. Viete tieto indikátory schovať na grafe alebo ich aj zmazať z grafu. Taktiež ich viete modifikovať cez nastavenia.

4. Graf aktíva

Táto časť zaberá najväčšiu plochu a to z jednoduchého dôvodu – je najdôležitejšia. Poskytuje totižto informácie o samotnej trhovej a historickej cene aktíva. Samozrejme aj toto rozhranie viete do detailu modifikovať podľa vlastných predstáv.

Štvrtá sekcia
Štvrtá sekcia. Zdroj: TradingView
  1. Samotný graf – ak ho chcete modifikovať, tak potrebujete kliknúť pravým tlačidlom myši na plochu grafu a zobrazí sa vám nastavenie – bod 2. Taktiež tu viete klikať priamo na indikátory a modifikovať ich aj priamo na grafe.
  2. Ak zvolíte možnosť na konci zoznamu – Settings, tak sa dostanete do toho istého rozhrania nastavení, ako keď by ste klikli na ozubené koliesko v pravo hore. Okrem nastavení tu vidíte možnosť aj kopírovania, poznámok a uzamknutia kurzora myši. Navyše tu viete zmazať indikátory alebo nákresy. V tejto oblasti viete pozorovať aj indikátory na cene a taktiež aj indikátory pevne pripevnené na osi, podobne ako je zobrazené na grafe vyššie. Ak dvojklikom myši kliknete na túto oblasť, tak sa vám zobrazí iba cenový graf bez indikátorov mimo cenu. Rovnakým dvojklikom sa dostanete naspäť. Ak držíte ľavé tlačidlo myši, hýbete sa s grafom všetkými smermi.
  3. Nie všetky indikátory sú priamo na cene, naopak mnoho z nich je mimo ceny. Práve tu je oblasť pod grafom ,kde sa vám zobraznia indikárory mimo graf. Viete ich samozrejme používať aj nad grafom nie len pod ním. Taktiež ich viete priamo modifikovať v tejto sekcii. Ak dvojklikom myši kliknete na túto oblasť, tak sa vám zobrazí iba daný indikátor. Rovnakým dvojklikom sa odstanete naspäť.
  4. V tejto oblasti môžete vidieť vertikálnu a horizontálnu os grafu. Najpodstatnejšie je si vysvetliť ako sa v nich hýbať. Ak totižto na myši hýbete iba prostredným krúžkom tak vám približuje a vzdiaľuje iba horizontálnu os. Ak chcete približovať a oddiaľovať vertikálnu os, potrebujete prejsť kurzorom myši práve na túto os, držať ľavé tlačidlo a hýbať sa hore resp. dole.

5. Kresliace nástroje na úpravu grafu

V tejto časti sa budeme venovať jednotlivým nástrojom kreslenia a v skratke si vysvetlíme, v ktorej časti viete nájsť jednotlivé možnosti modifikácie grafu. Navyše tento zoznam obsahuje po rozkliknutí jednotlivých ikoniek väčšinou ešte ďalši podzoznam mnohých nástrojov kreslenia. Nasledujúci obrázok zobrazuje tento zoznam s čísleným označením pre lepšiu orientáciu.

Piata sekcia. Zdroj: TradingView
Piata sekcia. Zdroj: TradingView
  1. Kurzor – v tejto časti si viete prepnúť aký typ kurzora myši budete používať.
  2. Trendové čiary – sú tu možnosti trendových čiar, ktoré viete kresliť priamo do grafu.
  3. Fibonacci – v tejto časti máte na výber mnoho kresliacich nástrojov, ktoré sú založené na postupnosti Fibonacci.
  4. Vzory – táto sekcia vám umožňuje pridávať do grafu rôzne útvary ako štvorec, trojuholník, kruh, obdĺžnik a podobne.
  5. Objekty – do grafu viete pridávať taktiež textové pole, poznámky, tweety, odkazy na nápady, obrázky, rôzne šípky a vlajky.
  6. Harmonické patterny a elliotové vlny – na TradingView máte možnosť pridávať do grafu rôzne harmonické patterny, či už predvolené alebo ich budete kresliť sami od seba. Taktiež sú tu patterny typu trojuholník alebo head and shoulders. Navyše tu viete aplikovať na graf aj rôzne nástroje elliotových vĺn a cyklov.
  7. Merítka – podľa týchto nastavení viete na graf priamo naniesť long alebo short pozíciu s vaším targetom a taktiež stop lossom. Viete si tu aj odmerať percentuálny a absolútny pohyb ceny podľa toho ako ho natiahneme na graf. Existuje tu aj možnosť kopírovať historický pohyb ceny.
  8. Ikonky – ide len o pridávanie malých ikoniek do grafu, ktoré nemajú pre technickú analýzu prínos, no niektorí ich napriek tomu využívajú.
  9. Pravítko – pomocou pravítka viete hneď odmerať akýkoľvek vertikálny aj horizontálny pohyb ceny. Inak povedané, odmeráte za aký čas sa cena posunula nahor resp. nadol a o koľko.
  10. Zoom – pomocou lupy viete priblížiť na grafe oblasť podržaním myši, ktorou ju označíte.
  11. Magnet – cez magnet viete prispôsobovať trendovky, ktoré sa doslova lepia na cenu. Viete si zvoliť slabý alebo silný magnet.
  12. Kresliaci mód – vďaka tejto ceruzke zabezpečíte, že ostanete uzamknutý v kresliacom móde.
  13. Zámok – pomocou zámku viete zabezpečiť to, že žiadny nakreslený objekt nemôže byť zmenený a ani pridaný.
  14. Skryť nákres – vďaka tejto funkcii viete schovať všetky nákresy alebo indikátory.
  15. Kôš – pomocou koša viete jediným klikom zmazať všetky indikátory alebo nákresy z grafu.
  16. Zoznam obľúbených nástrojov – hviezdička predstavuje zoznam vaších obľubených nástrojov. Následne sa vám zobrazí váš vlastný toolbar, kde si viete usporiadať všetky vaše nástroje. Do tohto toolbaru viete pridať akýkoľvek nástroj, ktorý sa nachádza v tejto sekcii. Ak chcete pridať do zoznamu nástroj, stačí ho nájsť a kliknúť na hviezdičku hneď pri danom nástroji.

6. Zoznam aktív, notifikácie, streamy a podobne

Táto sekcia slúži predovšetkým na pozorovanie cenových výkovov vášho zoznamu aktív, no ponúka mnoho ďalších funkií, o ktorých si v skratke povieme niečo viac. Na obrázku vidíte 16 bodov, ktoré si postupne vysvetlíme, pričom hneď prvý poskytuje práve spomínaný zoznam vaších aktív.

Šiesta sekcia
Šiesta sekcia. Zdroj: TradingView
  1. Watchlist s detailami – táto sekcia vám umožňuje vytvoriť si vlastný zoznam sledovaných aktív. Pomocou tohto zoznamu sa viete rýchlo prepínať medzi sledovanými aktívami. Taktiež tu viete modifikovať, ktoré údaje sa vám pri aktívach majú zobraziť. Na obrázku hore taktieź vidíte modré a červené štítky. Viete si totižo vytvárať rôzne skupiny aktív podľa farby. Cez možnosť „+“ si viete do tohto zoznamu pridávať jednotlivé aktíva. Váš zoznam si viete aj zdieľať a dokonca aj exportovať.
  2. Alerty – v tejto často nastavujete alerty. Tieto alerty viete spustiť, stopnúť manuálne alebo aj zmazať.
  3. Novinky – ide o sekciu článkov, ktoré predstavujú novinky z rôznych trhov a viete si ich chronologicky prezerať.
  4. Okno s dátami – toto okno poskytuje informácie o danom aktíve, ktoré práve analyzujete. Zväčša ide o informácie základných 4 cien, zmenu ceny a objemy. Taktiež tu vidíte aktívne indikátory, ktoré máte aplikované na grafe.
  5. Hotlisty – sú tu zoznamy zdieľaných watchlistov, ktoré si viete ukladať a inšpirovať sa nimi. Vy si viete takisto váš watchlist zdieľať s ostatnými.
  6. Kalendár – ide o klasický kalendár, kde si viete prezerať jednotlivé fundamentálne správy, ktoré môžu ovplyvniť vaše rozhodovanie pri aplikácii analýz na graf. Tieto udalosti môžu byť znázornené aj na grafe.
  7. Vaše nápady – tu máte zoznam vaších analýz, ktoré ste vytvorili v minulosti. Vaše analýzy môžu byť likeované a zdieľané podobne ako na sociálnej sieti. Takisto viete získavať prostredníctvom analýz aj followerov. Vaše grafy si viete spätne prehrať a sledovať tak, či ste boli úspešný vo vašej predikcii.
  8. Verejné chaty – v tejto sekcii viete diskutovať na rôzne témy s ďalšími používateľmi platformy.
  9. Súkromné chaty – v tejto časti taktiež viete diskutovať na rôzne témy s ďalšími používateľmi platformy, no s tým rozdielom, že tieto chaty sú privátne.
  10. Stream nápady – v tejto časti môžete sledovať autorov a ich nápady, ktoré followujete. Taktiež okrem autorov môžete sledovať nápady a symboly.
  11. Streamy – ide o nástenku streamov, ktoré boli zverejnené na platforme TradingView.
  12. Notifikácie – v tejto sekcii si môžete prezerať notifikácie, ktoré sa týkajú vašeho účtu.
  13. Order panel – tu sa viete pripojiť na vašeho brokera s možnosťou obchodovania. Tento krok vás presmeruje do sekcie „Trading Panel“, ktorú si prilbížime v ďalšej časti.
  14. DOM – Inak povedané „Depth of Market“ (hĺbka trhu). Hĺbka trhu, čiže kniha objednávok, je okno, ktoré ukazuje, koľko otvorených objednávok na nákup a predaj existuje za rôzne ceny aktíva. Tiež súvisí so sekciou brokera „Trading Panel“, pomocou ktorého hĺbku trhu otvoríte.
  15. Strom objektov – v tejto sekcii máte zoznam všetkých aktívnych nákresov, ktoré ste použili na graf. Rovnako tu vidíte aj aktívne indikátory.
  16. Help centrum – zákaznícka podpora je zväčša formovaná prostredníctvom otázok a odpovedí, ktoré sú rozdelené podľa kategórií.

7. Časovanie grafu

V tejto sekcii sa nachádza rozšírené nastavenie grafu pod horizontálnou osou. Teraz si vysvetlíme, čo znamenajú jednotlivé časti v tomto paneli nástrojov, podľa číselného poradia na obrázku nižšie.

Siedma sekcia
Siedma sekcia. Zdroj: TradingView
  1. Časový interval – v tejto časti si viete zobraziť konkrétny časový interval. Ak zvolíte rok, tak na grafe uvidíte ceny za posledný rok. Je potrebné rozlišovať tento údaj s časovou periódov sviečok. To, za aké obdobie bude sviečka predstavovať pohyb ceny sa určuje vľavo hore, čo sme si už spomínali. Ale časové obdobie, ktoré chceme vidieť sa nastavuje práve v tejto sekcii.
  2. Konkrétny dátum – v tejto sekcii si viete zvoliť presný dátum od kedy chcete vidieť cenový pohyb. Rovnako si viete zvoliť aj ľubovoľný interval dátumov, za ktorý sa má zobraziť cenový vývoj.
  3. Časová zóna – tu si viete zvoliť časovú zónu podľa vášho regiónu.
  4. Relatívne zmeny ceny – táto čas sa používa hlavne na percentuálne zmeny ceny. Predtým ako si vysvetlíme všetky tri tlačidlá, povieme si čo je to relatívna a absolútna zmena ceny. Ak hovoríme o absolútnej zmene tak hovoríme o zmene ceny v číselnom vyjadrení. Napríklad – Bitcoin dnes narástol o 1 000 $. Ak však hovoríme o relatívnej zmene, tak hovoríme o percentuálnom vyjadrení. Napríklad – Bitcoin dnes narástol o 5%. A práve tu nastavujeme, ktoré zmeny chceme vidieť:
    • % – keď kliknete na „%“, tak vám zafixuje vertikálnu os a premení ju na %. Automaticky sa vám zapne aj „auto“, pretože neviete vo vertikálnej osi scrollovať a posúvať ju. Možnosť „auto“ si však viete vypnúť.
    • log – logaritmické znázornenie grafu umožňuje zmeniť celý graf na percentuálne zmeny ceny. Táto zmena sa teda netýka zmeny ôs ale zmeny samotného grafu.
    • auto – táto funkcia vám zafixuje vertikálnu os, ktorá sa automatický hýbe podľa toho, ktorú časť grafu znázorňujete.

8. Skripty a stratégie

Nakoniec sa dostávame do poslednej ôsmej sekcia v rámci rozhrania TradingView. V tejto sekcii sa nachádzajú rôzne podporné nástroje, ktoré môžu byť súčasťou vašej analýzy grafu. Nájdete tu napríklad konkrétne skripty vytvorené pomocou programocavieho jazyka, alebo samotné testovanie stratégií.

Ôsma sekcia
Ôsma sekcia. Zdroj: TradingView
  1. Krypto screener – v tejto časti si viete pozerať zoznam ľubovoľného aktíva, ktoré sa obchoduje na rôznych platformách. Stačí zadať názov aktíva a uvidíte zoznam búrz kde sa obchoduje. Okrem toho tu môžete vidieť aj informáciu o open, close, high a low cene, objeme a zmene ceny. Tento zoznam si viete podľa uváženia aj rôzne filtrovať.
  2. Textové poznámky – Ku každému aktívu si viete vytvoriť aj poznámky a ukladať ich.
  3. Script editor – ide o pokročilú funkciu skriptovania, ktorá vyžaduje znalosť jazyka. Skripty tu viete importovať alebo aj ukladať. Navyše vaše skripty dokážete aj zdieľať s ostatnými členmi. Ak máte záujem o skripty iných členov, ktoré sú verejné, stačí ísť na domovskú stránku do sekcie „Community“ -> „Scripts“.
  4. Tester stratégií – v tejto sekcii viete aplikovať a testovať stratégie. Ak si chcete prezerať iné stratégie tak stačí ísť na domovskej stránke do sekcie „Community“ -> „Community scripts“ -> „Strategies“.
  5. Trading panel – Ako sme si spomínali už pri predošlej sekcii, tak táto sekcia slúži na prepojenie brokera. Informácie o dostupných brokeroch nájdete TU.

Komunitné analýzy

Samostatnú kapitolu budeme venovať komunitným analýzam. Ide totižto o jednu zo základných funkcionalít platformy TradingView. Do tejto sekcie sa viete dostať pomocou domovskej stránky cez záložku Community. Následne vidíte možnosť Trading ideas a Educational ideas.

Komunitné analýzy
Komunitné analýzy. Zdroj: TradingView

Trading ideas – každý môže jednoducho zdieľať svoje myšlienky a názory na globálne trhy. Používatelia vytvárajú grafy a diskutujú o svojich predpovediach, analýze trhu a všeobecných obchodných nastaveniach s ostatnými v komunite. Prečo sú nápady také dôležité? Na webe je len veľmi málo paltforiem, ktoré ponúkajú takúto možnosť. Je však potrebné dávať si pozor na niektoré amatérske analýzy.

Táto kominutná časť nápadov ponúka aj kombinácie pokročilých funkcií grafov a tlačidiel spätného prehrávania, aby sme videli, ako sa darilo obchodom. Je tu otvorená spätná väzba od komunity a nemožno vymazať nápady, ktoré nevyšli. To ako sa publikuje graf sme si povedali v predošlých kapitolách. Príklad takejto komunitnej analýzy je zobrazený nižšie.

Vlastná komunitná analýza
Vlastná komunitná analýza. Zdroj: TradingView

Ako vidíte, sekcia komentátorv je dole pod grafom a vpravo je play button, ktorý slúži na prehratie ceny od zverejnenia analýzy.

Educational ideas – obchodovanie je ťažké a nie je to niečo, čo sa naučíte cez noc. Platforma TradingView preto poskytuje vzdelanie na najvyššej úrovni. V tejto sekcii preto nájdete vzdelávacie nápady. Vďaka nim nájdete tisíce nápadov, ktoré zhromaždili používatelia. Tieto nápady pokrývajú širokú škálu tém, ako je psychológia obchodovania, riadenie rizík, osvedčené stratégie, návody na nástroje a patterny a podobne.

Výhodou je, že tieto vzdelávacie informácie môžu všetci používať bezplatne. Napísali ich skúsení obchodníci a sú umiestnené v prostredí, kde môžete ľahko klásť otázky, získavať odpovede a učiť sa v reálnom čase. Nejde však o obchodné nastavenia pre konkrétne aktívum v konkrétnom čase. Namiesto toho sa diskutuje o tom, ako fungujú obchodné metódy, analytické prístupy alebo určité nástroje. Tieto nápady si zachovávajú svoju hodnotu v priebehu rokov.

Čo sa týka rozhrania týchto vzdelávacích nápadov, tak je to to isté ako sme si ukázali pri obchodných nápadoch.

Mobilná aplikácia

Ako sme si už spomínali, tak TradingView poskytuje aj stiahnutie mobilnej aplikácie. Je potrebné si povedať, že TradingView viete využívať bez sťahovania akejkoľvek aplikácie, či už mobilnej alebo desktopovej. Linky na stiahnutie mobilnej aplikácie nájde tu:

  • Android – TU
  • iOS – TU

V prípade, že plánujete používať TradingView aj na mobile, je stiahnutie aplikácie určite vhodným riešením, keďže pohybovanie v aplikácii je omnoho jednoduchšie ako na webovom prehliadači. Nevýhodou mobilu je však obmedzené kreslenie analýz z dôvodu malej obrazovky a absencie klávesov.

Mobilná aplikácia
Mobilná aplikácia. Zdroj: TradingView

Ako vidíte na obrázku vyššie, tak mobilná aplikácia poskytuje prehľad o 5 základných sekciách:

  • Watchlist
  • Chart
  • Ideas
  • News
  • Profile

Tieto sekcia sú viacmenej zhodné s klasickým TradingView, akurát rozdielom je ich prispôsobenie layoutu na mobilné zariadenia.

Desktopová aplikácia

Okrem mobilnej aplikácie môžete do počítača stiahnuť aj klasickú desktopovú aplikáciu. Táto aplikácia však má menší prínos ako tá mobilná a to hlavne z toho dôvodu, že keď používate TradingView na počítači, tak nepotrebujete aplikáciu, ale stačí vám webová verzia. Desktopovú aplikáciu môžete stiahnuť priamo na webovej stránke TradingView v sekcii More -> Desktop app. Aplikáciu viete na tomto odkaze stiahnuť pre Windows, macOS a Linux.

Výhody TradingView

TradingView je len jednou z mnohých možností, pokiaľ ide o analyzovanie aktív. Väčšina ponúka podobnú sadu nástrojov na vytváranie grafov a obchodovania, ale pozrime sa na hlavné aspekty. TradingView určite robí niektoré veci veľmi dobre, no je tu aj priestor na zlepšenie.

Výhody:

  • Grafy HTML5 – akékoľvek zariadenie s internetovým prehliadačom má prístup k TradingView. Nemusíte inštalovať žiadny softvér a svoje grafy si môžete prezerať kdekoľvek.
  • Bezplatné členstvo – ktokoľvek má prístup k väčšine dostupných funkcií.
  • Systém upozornení na strane servera – ak nastavíte upozornenie, TradingView to bude sledovať na svojich serveroch. Na prijímanie upozornení nemusíte mať otvorený TradingView.
  • Kompatibilita s burzami – aj keď nemáte prístup k burze z webovej stránky TradingView, môžete použiť TradingView v obchodnom používateľskom rozhraní mnohých búrz. Pomocou burzy môžete ľahko nakupovať a predávať a tiež kresliť do grafov. Sú tu však obmedzené možnosti.
  • Skripty – pokročilejší používatelia môžu vytvárať vlastné indikátory uložené na serveroch TradingView. Táto funkcia využíva Pine Script, vlastný kódovací jazyk TradingView, ktorý sa jednoducho používa.
  • Výber aktív – je k dispozícii značné množstvo akcií, cenných papierov, komodít a informácií o forexe. Nejde teda len o kryptomeny.
  • Spätné testovanie – po vytvorení stratégie existuje jednoduché spätné testovanie pomocou vstavanej funkcie.

Nevýhody TradingView

  • Problémy komunity – hoci je koncept streamov and nápadov zaujímavý, kvalita toho, čo nájdete, sa značne líši. Mnohé poskytnuté rady sú veľmi špekulatívne a nie sú veľmi užitočné pre nových používateľov. Sekcia komentárov obsahuje tiež občasný trolling.
  • Zákaznícka podpora – komunita TradingView bežne hlási problémy so zákazníckou podporou TradingView. Na problémy môžu apelovať iba platiaci zákazníci a bezplatní používatelia nedostávajú žiadnu podporu.
  • Integrácia brokerov – TradingView začlenil niektorých brokerov a obchodné platformy, ale možnosti sú stále dosť obmedzené.

Záver

Pre každého, kto hľadá bezplatné riešenie so značným množstvom nástrojov na použitie, je TradingView solídnou možnosťou na preskúmanie. Ich vzdelávací materiál je taktiež voľne prístupný.

Sociálna stránka však nie je taká silná. Chatovacie miestnosti často obsahujú špekulatívne rady, ktorým by ste sa mali vyhnúť. Tento faktor spôsobuje, že sociálne aspekty sú pre začiatočníkov menej cenné, pretože musíte filtrovať dobré a zlé rady.

Napriek tomu sa TradingView oplatí vyskúšať už len pre svoje grafové nástroje a je skvelým miestom na spätné testovanie obchodných stratégií. Technická analýza je široká téma a budete mať viac než dosť na preskúmanie hoc len s bezplatným účtom.

The post Kompletný návod, ako používať platformu TradingView appeared first on KRYPTOMAGAZIN.