Tento príspevok bol pôvodne publikovaný na stránke https://kryptomagazin.sk/komodity-alebo-cenne-papiere-chaos-v-kryptomenovom-svete-potrebuje-riesenie/ a autorom článku je Ing. Jakub Kraľovanský. Tento článok je iba kópia originálneho článku.

Kryptomeny potrebujú zaradenie

Aj napriek nedávnym neúspechom a škandálom sa kryptomeny čoraz častejšie využívajú na finančnom trhu. Prechod na legitimitu však znamená aj reguláciu, ktorá vyvoláva nové otázky o tom, ako budú s kryptomenami zaobchádzať vládne agentúry, akými sú Komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) a Commodity Futures Trading Commission (CFTC). Majú preto kryptomeny bližšie k cenným papierom, ako sú akcie a dlhopisy, alebo sú bližšie k aktívam, ako sú komodity?

Cenné papiere a komodity sú dva od seba odlišujúce sa finančné nástroje v Spojených štátoch, ktoré sú regulované dvoma rôznymi vládnymi organizáciami. Ak sa máme zamerať na kryptomeny a určiť, do akej kategórie ich zaradíme, musíme si bližšie vysvetliť rozdiely medzi cennými papiermi a komoditami. 

Cenné papiere a určujúci Howeyho test

Cenné papiere zaraďujeme medzi finančné nástroje, ktoré predstavujú pohľadávku voči emitentovi, ako sú akcie, dlhopisy, deriváty a sú regulované Komisiou pre cenné papiere a burzu (SEC). Majú určitú hodnotu a dá sa s nimi obchodovať. Na to, aby sme si mohli pomôcť, vieme použiť Howeyho test, ktorý sa používa na určenie, či sa finančný nástroj bude považovať za cenný papier. Je pomenovaný podľa prípadu Najvyššieho súdu USA z roku 1946- SEC v. WJ Howey Co. Tento test sa robí položením troch otázok : 

  1. Existuje investícia peňazí s očakávaním budúcich ziskov?
  2. Investujú sa peniaze do spoločného podniku?
  3. Pochádzajú nejaké zisky z úsilia promotéra alebo tretej strany?

Ak je odpoveď na všetky tri otázky “áno”, aktívum sa považuje za cenný papier.

Komodity, ktoré nakupujeme prostredníctvom hotovostného trhu 

Medzi najobľúbenejšie obchodujúce komodity na trhu zaraďujeme energetické produkty, ako je ropa a zemný plyn, vzácne kovy a striebro, ďalej potraviny a iný poľnohospodársky tovar, ako je napríklad káva, pšenica, bavlna alebo cukor. Môžeme ich nakupovať a predávať prostredníctvom hotovostného trhu a investori môžu špekulovať na ceny komodít tiež prostredníctvom futures kontraktov alebo derivátov naviazaných na cenu komodity v budúcnosti. 

Kryptomeny zažívajú skutočný boom od roku 2017

Ešte v roku 2008, niekto pod menom Satoshi Nakamoto, vydal bielu knihu, ktorá popisovala, ako bude bitcoin fungovať. V roku 2009 sa spustila prvá ťažba, prostredníctvom ktorej vznikali prvé bitcoiny. Ubehlo niekoľko rokov a samotný bitcoin sa dostal do širšieho povedomia v roku 2017, kedy s kryptomenami doslova vybuchol trh. Odvtedy vzniklo a aj naďalej vzniká mnoho nových mincí, zvaných altcoiny, za ktorými stoja rôzne tímy a každý z nich s odlišným projektom. Ako mnohí určite vieme, väčšina z altcoinov nemá svoje využitie a predstavuje mnohé riziká najmä pre začínajúcich krypto nadšencov.

Často sa stretávame s pojmom decentralizácia, s ktorou kryptomeny spájame a ktorá predstavuje pre regulátorov viac zdvihnutých varovných prstov. Regulácia by zaviedla viac transparentnosti do podnikateľskej oblasti a jej účelom je taktiež vyvarovať sa nebezpečným a protiprávnym konaniam zo strany podvodníkov. 

Prečo je tak dôležité, či sú kryptomeny cenným papierom alebo komoditou?

Ak majú kryptomeny predstavovať cenný papier, emitenti a burzy kryptomien musia získať nevyhnutné licencie od svojich regulátorov cenných papierov. Zvyčajne je to náročné, takže kryptopriemysel vynakladá obrovské množstvo úsilia na to, aby sa uistil, že predaj a vývoj kryptomien sa vyhýba zákonom o cenných papieroch. Hlavným spôsobom, akým sa emitenti snažia vyhnúť porušovaniu zákona o cenných papieroch, je decentralizácia.

V prípade, ak sú kryptomeny vyvinuté takým spôsobom, že regulátor cenných papierov nedokáže identifikovať centrálnu, koordinovanú skupinu, ktorá by bola zodpovedná za zvýšenie ceny tokenu, je málo pravdepodobné, že budeme niekedy v budúcnosti považovať kryptomeny za cenné papiere. To je jeden z hlavných dôvodov, prečo projekty decentralizovaného financovania (DeFi) prijímajú opatrenia na decentralizáciu rozvoja svojich projektov a rozdeľujú riadenie s decentralizovanými autonómnymi organizáciami, ako aj ďalej zahŕňajú mechanizmy ako proof of stake – mechanizmus konsenzu. 

Na druhej strane CTFC už dlhší čas tvrdí, že kryptomeny ako bitcoin a ether zaraďujeme medzi komodity a môžu byť ako také regulované podľa zákona o komoditnej burze (CEA). Základným argumentom je, že ak sa dá každý bitcoin zameniť na burze – tiež každý bitcoin má rovnakú hodnotu , rovnako ako má vrece kukurice rovnakú hodnotu ako iné vrece kukurice rovnakej kvality – ide o tovar. 

Ak sa vrátime späť k Howeyovmu testu, kryptomeny sú navrhnuté tak, aby sme ich mohli zaraďovať k decentralizovaným, takže podobne ako komodity neprinášajú výnos z bežného podniku. Ukázali sa tiež ako uchovávateľ hodnoty alebo aj ako nástroj na špekulácie, čo mnohých viedlo k tvrdeniu, že majú bližšie ku komoditám. Komodity aj ako zlato sa historicky používali ako uchovávateľ hodnoty. Medzitým však oba trhy prilákali aj špekulantov, ktorí vsádzajú na veľké výkyvy cien s cieľom získať zisk namiesto toho, aby kúpili aktívum a držali ho.

Ak sa pozrieme na aktuálnu situáciu, v ktorej sa nachádzame, názory na to, či ide o komoditu alebo skôr o cenné papiere, sa rôznia. Je ale otázkou času, kedy dôjde či už k samotnému začleneniu kryptomien ako takých, nehovoriac o regulácii, ktorá ich s najväčšou pravdepodobnosťou čaká tiež.

Prečítaj si aj: V Austrálii sa predával bitcoin za obrovskú zľavu. Tu je dôvod

The post Komodity alebo cenné papiere? Chaos v kryptomenovom svete potrebuje riešenie appeared first on KRYPTOMAGAZIN.