Tento príspevok bol pôvodne publikovaný na stránke https://kryptomagazin.sk/inflacia-slovakom-vyprazdnila-vrecka-napriek-tomu-nakupujeme-viac/ a autorom článku je Marek Jendrál. Tento článok je iba kópia originálneho článku.

Inflácia Slovákom vyprázdňuje vrecká.

Inflácia na Slovensku začala klesať, no stále sa nachádza vysoko na priemerom eurozóny. Napriek vysokému tempu rastu cien sa reálna spotreba podľa správy od denníka Pravda, ktorý vychádzal z Národnej banky Slovenska (NBS) neznížila. Pred pandémiou sme spotrebovali menej tovarov a služieb, no nie v časoch vyššej inflácie od júna 2021.

Úspory Slovákov narazili na dno

Úspory, ktoré sme nazbierali počas lockdownu boli okamžite vymazané akonáhle začala inflácia prudko stúpať. Okrem toho úrokové sadzby sú extrémne vysoké a spôsobujú predraženie všetkých finančných produktov. Je preto logické, že úspory Slovákov rapídne klesli. Navyše problémom je, že zostáva malý priestor na ich znižovanie.

Súčasná úroveň nakupovania tovarov a služieb nebude pravdepodobne pretrvávať aj najbližšie obdobie. Očakáva sa, že oživenie bude zaznamenané až v roku 2024 kedy by reálne mzdy mali začať dobiehať infláciu, ktorá by naopak mala ustupovať. V súčasnosti sa totiž reálne mzdy Slovákov nachádzajú na 22-ročnom minime. Ak sa viac zaujímate o platy na Slovensku, odporúčame vám prečítať si aj článok Slováci majú dôvod na plač. Toto je vývoj platov na Slovensku.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Trend sa obráti najskôr o rok

Inflácia na Slovensku v čase písania článku dosahuje podľa údajov Tradingeconomics úroveň 13,8 %. Konečne sme sa dočkali poklesu cien v sektore potravín a nealkoholických nápojov z rekordnej úrovne 28,2 % na 25,4 %. Vysoká inflácia ale vyprázdnila Slovákom vrecká, keďže spotreba tovarov a služieb neklesla.

Inflácia na Slovensku opäť klesla
Inflácia na Slovensku opäť klesla. Zdroj: Tradingeconomics

Očakáva sa, že ECB bude zvyšovať úrokové sadzby zo súčasných 3,75 % ešte dvakrát na 4,25 %, čo spôsobí ďalšie zníženie inflácie. Ak sa rast cien stabilizuje a reálne mzdy začnú rásť je pravdepodobné, že Slováci opäť nahromadia úspory, vďaka ktorým budú môcť míňať viac. Predtým ale pravdepodobne dôjde k potlačeniu spotreby, keďže miera úspor je v súčasnosti už veľmi nízka.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Inflácia klesá pomalšie ako sa očakávalo

Problémom na Slovensku môže byť aj pomalý pokles miery inflácie. Tempo znižovania cien je zanedbateľné v porovnaní s priemerom eurozóny alebo USA. Európska komisia nedávno vydala prognózu ďalšieho vývoja inflácie, ktorú si môžete prečítať v článku Eurokomisia varuje pred pomalým poklesom inflácie – na Slovensku máme vážny problém s cenami.

Mohlo by ťa zaujímať: Slovákom sa už minuli úspory, no to najhoršie nás ešte len čaká

The post Inflácia Slovákom vyprázdnila vrecká. Napriek tomu nakupujeme viac appeared first on KRYPTOMAGAZIN.