Tento príspevok bol pôvodne publikovaný na stránke https://kryptomagazin.sk/hrozi-kryptomene-usdc-krach-alebo-ju-circle-zachrani-takyto-je-plan/ a autorom článku je Ľuboš Kovár. Tento článok je iba kópia originálneho článku.

Podarí sa zachrániť stablecoin USDC

V sobotu sa kryptomenoví fanúšikova zobudili do skutočne zlého rána. Druhý najznámejší stablecoin USDC stratil počas jednej hodiny 10 % svojej hodnoty. Stalo sa tak po oznámení, že firma prišla pri krachu Silicon Valley Bank o 3,3 miliardy dolárov.

Bude kryptomena USDC zachránená?

Podľa portálu cointelegraph.com, spoločnosť Circle, ktorá stojí za stablecoinom, predstavila záchranný plán. Po otvorení bánk v pondelok bude mať spoločnosť dostatok likvidity, pre vypletenie celej hodnoty ich dlhu. Prostriedky získajú z vlastných zdrojov.

V tlačovej správe Circle uviedla, že sa zaväzuje ku maximálnej transparentnosti a informuje o aktuálnom stave ich peňazí. Zatiaľ majú situáciu pod kontrolou:

„USDC je v súčasnosti zabezpečený na 77 % (32,4 miliardy USD) americkými pokladničnými poukážkami (s trojmesačnou alebo kratšou dobou splatnosti) a 23 % (9,7 miliardy USD) hotovosťou v rôznych inštitúciách. Napríklad aj v skrachovanej SVB. Americké pokladničné poukážky sú najlikvidnejšími aktívami na svete a sú priamymi záväzkami vlády USA. Tieto rezervy má v správe BNY Mellon a aktívnu správu likvidity a aktív spravuje BlackRock. Ktokoľvek si môže pozrieť celý rebríček likvidity až po číslo CUSIP na štátnych pokladničných poukážkach prostredníctvom tickera USDXX.“

Cena stablecoinu sa vracia ku 1 doláru

Obchodníci posledné hodiny stáli a ešte stále stoja pred dôležitým rozhodnutím, či držať stablecoin USDC a dôverovať Circle alebo predať v 10 % strate po poklese. V súčasnosti sa hodnota pohla vyššie, na 97 centov. Riziko napriek tomu stále nie je v rukách spoločnosti, ale obchodníkov. Ak by väčšia začala kryptomenu v dôsledku negatívnych správ predávať, tak hodnota môže výrazne poklesnúť, čím sa stratí dôveryhodnosť celého ekosystému.

Graf kryptomeny USDC
Graf kryptomeny USDC. Zdroj: coinmarketcap.com

Podobný scenár mala presne pred rokom spoločnosť Luna, ktorá stála za algoritmickým stablecoinom UST. Na rozdiel ale od UST, by Circle mala mať dostatočné prostriedky na záchranu, keďže držia likviditu na svojich bankových účtoch, ktoré ako je spomenuté v článku, pravidelne vykazujú. Napriek tomu treba byť opatrný.

!function(e,i,n,s){var t=”InfogramEmbeds”,d=e.getElementsByTagName(“script”)[0];if(window[t]&&window[t].initialized)window[t].process&&window[t].process();else if(!e.getElementById(n)){var o=e.createElement(“script”);o.async=1,o.id=n,o.src=”https://e.infogram.com/js/dist/embed-loader-min.js”,d.parentNode.insertBefore(o,d)}}(document,0,”infogram-async”);

Aj skrachované firmy FTX a Celsius zo začiatku ohlasovali, že situáciu, ktorá nastala by mali zvládnuť. Nakoniec ale domino efekt pádov firiem, aktuálne už nie len z kryptomenového sveta spôsobil, že niektoré spoločnosti postupne cez krachy desiatok spoločností prišli o viac ako 50 % svojej likvidity.

Prečítaj si aj: Situácia je skutočne vážna. Americká centrálna banka zvolala na pondelok mimoriadne zasadnutie

The post Hrozí kryptomene USDC krach alebo ju Circle zachráni? Takýto je plán. appeared first on KRYPTOMAGAZIN.