Tento príspevok bol pôvodne publikovaný na stránke https://kryptomagazin.sk/globalna-potravinova-kriza-ukazuje-svoju/ a autorom článku je Marek Hamran. Tento článok je iba kópia originálneho článku.

Globálna potravinová kríza

Globálna potravinová kríza sa začína naplno prejavovať. Dokazujú to aj štúdie humanitárnych organizácií. Hlad postihuje najmä ženy a deti.

Globálna potravinová kríza a jej dôsledky

Problémy, ktoré prehĺbili hlad ľudí po celom svete, začali krízou spôsobenou pandémiou Covid-19 a následne sa situácia zhoršila ešte viac po vypuknutí ozbrojeného konfliktu na Ukrajine. Tieto faktory negatívne ovplyvnili dodávky potravín.

Podľa prieskumu humanitárnej organizácie Care postihol v roku 2021 nedostatok potravín a hlad až 828 miliónov ľudí po celom svete. Alarmujúce je, že až 59 % z celkového počtu tvorili ženy. 150 miliónov žien tak trpí hladom.

Nedostatok potravín počas pandemickej krízy
Nedostatok potravín počas pandemickej krízy. Zdroj: Shutterstock.com/PradeepGaurs

Za posledné roky sa rodové rozdiely neustále zvyšujú. Od roku 2018 sa prístup k potravinám u žien zhoršil o viac ako 8-násobok. Dôsledky sú astronomické a vojna na Ukrajine situáciu iba zhoršuje.

Nielenže je to priepastný rozdiel, ale v porovnaní s rokom 2018 sa tento rozdiel rýchlo zväčšuje,“ povedala pre CNBC Emily Janochová, vrchná riaditeľka oddelenia pre vedenie myšlienok spoločnosti Care a jedna z autoriek správy.

Prečítaj si tiež: Elon Musk: „Ľudstvo musí naďalej využívať ropu a zemný plyn, inak civilizácia zanikne.”

Situáciu nezlepšuje ani ekonomická kríza. Podľa zistení OSN a Svetovej banky budú presné dôsledky krízy známe až budúci rok. Prognózy však naznačujú, že je to ešte horšie, ako sa predpokladalo.

Ak sa pozriete na vplyv na poľnohospodárstvo po kríze s ruskými hnojivami, dôsledky sú astronomické. Nevieme presne, ako budú vyzerať, ale vieme, že budú mať veľký dosah na ženy a dievčatá,“ uviedla Janochová.

Rodová nerovnosť

Správa z dielne OSN s názvom „Stav potravinovej bezpečnosti a výživy vo svete“ ukazuje, že ženy trpia horším prístupom k potravinám prakticky po celom svete. Dievčatá a ženy sú podľa tejto správy zodpovedné až za 85 až 90 % prípravy jedál v domácnostiach. Najväčšie rozdiely sú viditeľné v rozvojových krajinách.

Hrozivá situácia v Sudáne
Hrozivá situácia v Sudáne. Zdroj: Shutterstock.com/PreciousPhotos

Organizácia Care uvádza aj konkrétne príklady. Najhoršie zistenia boli zaznamenané na africkom kontinente v Sudáne. Až 65 % žien v krajine nemá dostatok potravín.

Ženy sú tak silne socializované, že toto bremeno ťahajú len na seba. A všetci okolo nich sú socializovaní tak, aby predpokladali, že to budú robiť ony,“ dodala Emily Janochová.

Čítaj ďalej: Začala sa práve globálna kríza? 5 signálov, že nás čaká búrlivé obdobie

The post Globálna potravinová kríza ukazuje svoju silu, hladom trpí o 150 miliónov viac žien ako mužov appeared first on KRYPTOMAGAZIN.