Tento príspevok bol pôvodne publikovaný na stránke https://kryptomagazin.sk/ethereum-je-po-prechode-na-proof-of-stake/ a autorom článku je Oliver Nalevanko. Tento článok je iba kópia originálneho článku.

Ethereum je po prechode na Proof of stake čím ďalej tým viac centralizovaným, varujú experti!

15. septembra aktualizáciou The Merge prešlo Ethereum na mechanizmus Proof of stake (PoS). Hoci prechod na PoS mal vysoké očakávania u investorov, experti poukazujú na jeho značné nevýhody a kritizujú vysokú mieru centralizácie.

Proof of stake nespĺňa očakávania

Od spustenia Etherea v roku 2015 sa o kryptomene hovorí ako o decentralizovanej platforme, ktorá sa stala druhou najväčšou sieťou a najväčšou z hľadiska decentralizovaných aplikácií (dApps). Hoci je decentralizácia stredobodom tvorby technológie distribuovanej účtovnej knihy (DLT), určité faktory môžu vnášať prvky centralizácie.

Po aktualizácii, od ktorej prešiel mesiac, sieť opustili ťažiari a ich miesto nahradili validátori, ktorí na vytvorenie nového bloku musia držať minimálne 32 ETH. To je pre mnohých investorov problém. Väčšina používateľov si totiž nemôže dovoliť zapojiť sa do procesu validácie. Zakúpenie 32 ETH by v súčasnosti vyšlo na viac ako 42 000 dolárov.

Vysoké náklady na validáciu ETH spôsobili, že používatelia sa obrátili na ťažobné pooly na centralizovaných burzách, ako sú Binance, Coinbase či Kraken. So 14 miliónmi ETH v hodnote približne 19,2 miliardy dolárov, ktoré boli od zlúčenia vsadené na blockchain Ethereum, je približne 60 % pod kontrolou centralizovaných búrz, čo dáva týmto subjektom moc nad procesom validácie, ktorý je pre sieť zásadný.

Mohlo by ťa zaujímať: Toto je v súčasnosti hlavný problém kryptomien, varuje niekdajší riaditeľ giganta Ark Invest

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Ethereum, the Merge.
Ethereum, the Merge. Zdroj: shutterstock.com/MauriceNORBERT

Expert varuje

Caleb Sheridan, spoluzakladateľ siete Eden, vyjadril svoje znepokojenie nad týmto problémom. „Akýkoľvek problém vyplývajúci z nadmernej centralizácie by sa dal napraviť vkladaním väčšieho množstva ETH. Viem si predstaviť, že keby sme videli viac ETH v stakingu od bežných používateľov, vtedy by sa zabránilo akémukoľvek škodlivému správaniu, ktoré ohrozuje decentralizáciu siete.“

Mechanizmy konsenzu PoS boli označené za „revolučné vylepšenie“ ekosystému Ethereum, pretože znížia spotrebu energie a zvýšia rýchlosť, pričom validátorom poskytnú odmeny za staking. Je potrebné taktiež pripomenúť, že model Proof of work (PoW) je najbezpečnejším mechanizmom pre aktíva používateľov.

Pri validácii PoS je získanie kontroly nad dvoma po sebe idúcimi blokmi zlými aktérmi nebezpečné pre bezpečnosť siete, keďže Ethereum údajne znížilo úroveň bezpečnosti a efektivity v prospech rýchlosti. S tým súvisí aj protest niektorých ťažiarov za zachovanie mechanizmu PoW.

Je jasné, že nie každý člen komunity ETH je s touto aktualizáciou spokojný. Niektorí členovia komunity sa taktiež domnievajú, že proces stakingu je príliš komplikovaný, a to najmä pre bežných investorov. Pokiaľ sa miera centralizácie druhej najväčšej kryptomeny nezníži, Ethereum je pseudodecentralizovaná kryptomena.

Prečítaj si tiež: V zdanení kryptomien sa na Slovensku črtajú veľké zmeny. Čo má priniesť zmena zákona?

The post Ethereum je po prechode na Proof of stake čoraz viac centralizované, varujú experti! appeared first on KRYPTOMAGAZIN.