Tento príspevok bol pôvodne publikovaný na stránke https://kryptomagazin.sk/dalsia-susedna-krajina-zaviedla-jednodnovu-dialnicnu-znamku-ovplyvnila-ceny-ostatnych/ a autorom článku je Redakcia Kryptomagazínu. Tento článok je iba kópia originálneho článku.

Ďalšia susedná krajina zaviedla jednodňovú diaľničnú známku

Od 1. marca sa menia ceny diaľničných známok na českých diaľniciach, pričom vodiči budú musieť platiť vyššie poplatky. Ročná diaľničná známka bude výrazne drahšia, avšak desaťdňová bude lacnejšia. Do ponuky pribudla aj nová jednodňová známka, platná do polnoci dňa, v ktorý bol nákup uskutočnený, uvádza denník SME.

I keď povinnosť zaviesť jednodňové diaľničné známky majú krajiny do apríla 2024, zo susedných krajín Slovenska zatiaľ iba Rakúsko a teraz aj Česká republika toto opatrenie implementovali.

Cena jednodňovej diaľničnej známky v Českej republike je stanovená na 200 českých korún, čo zodpovedá 7,90 eurám podľa aktuálneho kurzu. V Rakúsku vodiči za túto službu zaplatia 8,60 eura, na Slovensku pribudne jednodňová diaľničná známka po 25. marci. Jej cena by nemala prekročiť 5,40 eura.

V Maďarsku sa tiež plánuje uvedenie jednodňovej diaľničnej známky, ktorá bude dostupná najskôr od 31. marca a jej cena sa stanovuje na 5 150 forintov, čo predstavuje približne 13,10 eura.

Na konci februára boli českí motoristi zaujatí predovšetkým nákupom ročnej diaľničnej známky, pričom predčasným nákupom mohli ušetriť až 800 Kč, čo je ekvivalentných 31,55 eur.

Od marca sa totiž nová cena ročnej známky zvýšila na 2 300 Kč (90,81 €). České ministerstvo dopravy zdôvodnilo tento nárast cenou podľa európskych predpisov, ktoré stanovujú, že cena 10-dňovej diaľničnej známky nesmie presiahnuť 12 percent z ceny ročnej diaľničnej známky.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah

Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Majitelia týchto áut majú výhody

Pre motoristov v Česku je povzbudivou správou, že cena 10-dňovej diaľničnej známky sa znížila na 270 Kč (10,66 eura), a mierne zlacnenie nastalo aj v prípade mesačnej diaľničnej známky, ktorá teraz vyjde na 430 Kč (16,98 eura).

Dodržiava sa stále platná výnimka pre majiteľov elektromobilov a vodíkových áut registrovaných v Českej republike, ktorí sú oslobodení od diaľničných poplatkov. Novinkou však je, že táto výnimka už neplatí pre plug-in hybridné vozidlá, aj keď majú evidenčné číslo začínajúce písmenami EL. Ich majitelia však budú platiť za diaľničné známky nižšie sumy, napríklad 570 Kč (22,51 eura) za ročnú známku.

Výhody nižších cien diaľničných známok budú mať aj vodiči vozidiel s pohonom na CNG, LNG alebo biometán, pre ktorých bude ročná známka stáť 1 150 Kč (45,41 eura). Naopak, majitelia áut s pohonom na LPG nebudú mať žiadne výhody.

Zvýšia sa ceny aj na Slovensku?

Ministerstvo dopravy tvrdí, že implementácia jednodňovej diaľničnej známky povedie k zníženiu príjmov z predaja diaľničných známok pre Národnú diaľničnú spoločnosť (NDS). Vodiči, ktorí nepotrebujú dlhodobé známky a potrebujú ich len na krátkodobý presun, si doteraz zakupovali diaľničné známky na desať dní, informovali sme.

Nový systém umožňuje získanie jednodňovej známky za výhodnejšiu cenu, a v dôsledku toho sa očakáva pokles príjmov NDS z predaja.

Súčasne bol predložený návrh zvýšenia cien diaľničných známok, aby sa vyrovnali očakávanému poklesu príjmov.

„S ohľadom na predpokladaný pokles príjmov pre správcu úhrady diaľničných známok v dôsledku zavedenia tohto nového typu poplatku pre užívateľov, je nevyhnutné budúce zvýšenie cien jednotlivých typov diaľničných známok s cieľom dosiahnuť relevantné a stabilné príjmy pre správcu úhrady diaľničných známok. Tieto príjmy sa následne v súlade so zákonom využívajú na údržbu a ďalší rozvoj diaľničnej siete,” uvádza sa v zdôvodňujúcej správe.

Mohlo by vás zaujímať: Vieme, ako môžu Slováci ušetriť na poistení. Mnohí robia banálnu chybu

The post Ďalšia susedná krajina zaviedla jednodňovú diaľničnú známku. Ovplyvnila ceny ostatných appeared first on KRYPTOMAGAZIN.