Tento príspevok bol pôvodne publikovaný na stránke https://kryptomagazin.sk/dalsia-europska-krajina-stratila-trpezlivost-vymysleli-nekompromisny-repelent-na-turistov/ a autorom článku je Vanessa Massayova. Tento článok je iba kópia originálneho článku.

Miesto trápia davy turistov

Malebná švajčiarska dedinka Lauterbrunnen, známa svojimi strmými útesmi a vodopádmi, sa stáva čoraz obľúbenejším miestom na sociálnych sieťach. No krása a popularita majú svoju cenu, ako informuje portál Swiss Info. Dedina zápasí s ulicami plnými turistov, rozhádzanými odpadkami a narastajúcim nájomným.

Miestni obyvatelia sa cítia skôr ako personál v zábavnom parku než ako domáci vo vlastnej dedine. Ich frustrácia viedla k návrhu radikálneho riešenia – zavedenie vstupného pre turistov.

Nával turistov zmenil miesto na nepoznanie

Lauterbrunnen, obkolesené majestátnymi Alpami, je skutočne pohľadnicové miesto. Vodopád Staubbach, padajúci z výšky 300 metrov, je len jedným z dôvodov, prečo sa sem turisti tak hrnú. S prílivom návštevníkov tu však rastie aj počet áut, zápch a odpadkov, ktoré znečisťujú dedinu.

Na riešenie tohto problému miestne úrady zvažujú zavedenie vstupného pre jednodňových návštevníkov. Tento nápad nie je ničím novým či nezvyčajným, veď aj Benátky nedávno začali s podobným experimentom, aby odradili davy turistov počas hlavnej turistickej sezóny.

Suma vstupného

V Lauterbrunnen sa uvažuje o poplatku medzi 5 a 10 frankmi na deň. Myslia pritom na to, že vstupné by sa týkalo len tých, ktorí prídu autom. Kto príde verejnou dopravou alebo má rezervované ubytovanie, poplatok by neplatil.

Nápad sa stretol s rôznymi názormi

Niektorí obyvatelia takéto riešenie vítajú, pretože v ňom vidia možnosť znížiť počet návštevníkov a zvýšiť kvalitu života v dedine. Iní sa obávajú, že vyberanie vstupného odstraší turistov. To by potom mohlo mať negatívny dopad na miestnu ekonomiku, ktorá je do značnej miery závislá práve od turizmu.

Návrh zavedenia vstupného v Lauterbrunnen však nie je len o peniazoch. Je to pokus nájsť rovnováhu medzi zachovaním prírodného a kultúrneho dedičstva a zároveň umožniť ľuďom z celého sveta toto miesto navštíviť. Je to tiež reakcia na globálny trend; lokality ako Machu Picchu alebo Benátky zavádzajú podobné opatrenia, aby zvládli príval turistov.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah

Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Viacero miest sa snaží vyrovnať s náporom turistov

Podobným výzvam čelia aj ďalšie turistické destinácie vo Švajčiarsku, ako sú Iseltwald či Appenzell. Všetky tieto miesta hľadajú spôsoby, ako zvládnuť davy, no zároveň poskytnúť príjemnú návštevu pre tých, ktorí sem zavítajú.

Rovnako v iných častiach, napríklad v Ticine alebo Luzerne, miestne úrady zvažujú rôzne opatrenia na reguláciu turizmu. Od poplatkov za parkovanie až po obmedzenia pre autobusy; toto všetko s cieľom zabezpečiť, aby boli miestne zdroje chránené a obyvatelia mohli pokojne žiť.

Na globálnej úrovni sa v blízkej budúcnosti totiž očakáva, že turizmus sa po pandémii COVID-19 definitívne plne zotaví. Odborníci tak na rok 2024 predpovedajú rekordné počty návštevníkov, čo môže ešte viac zvýšiť tlak na populárne destinácie.

The post Ďalšia európska krajina stratila trpezlivosť. Vymysleli nekompromisný „repelent na turistov“ appeared first on KRYPTOMAGAZIN.