Tento príspevok bol pôvodne publikovaný na stránke https://kryptomagazin.sk/cinska-ekonomika-moze-coskoro-skolabovat/ a autorom článku je Marek Jendrál. Tento článok je iba kópia originálneho článku.

Zatiaľ čo americký akciový trh prekonáva nové historické maximá, čínsky je na tom presne naopak a hrozí mu kolaps, uvádza správa Finbold. Čínske akcie klesli na niekoľkoročné minimá. Dôvodom je strata dôvery v čínsku ekonomiku a masívny odliv zahraničného kapitálu. Faktorov je ale omnoho viac.

Čínske akcie kolabujú

Počas 4. februára sa Čínska komisia pre reguláciu cenných papierov zaviazala predchádzať vysokým výkyvom trhu. Zintenzívni sa aj boj proti nezákonným činnostiam ako využívanie dôverných informácií a plánujú sa do trhu naliať ďalšie finančné prostriedky. Ani tento prístup ale nemusí zachrániť čínsky akciový trh.

Čínsky index obchodovaný na burze CSI 1000 vytvoril za posledných 80 dní znehodnotenie až o 33 %, čo je extrémne číslo a pripomína skôr korekciu kryptomien. Len počas 5. februára klesol o 8,7 % a následne došlo k miernemu zotaveniu. 

Podľa odborníkov by Čína mala okamžite zriadiť fond na stabilizáciu akcií s cieľom zvýšiť dôveru v trhy a získať dodatočné financie. Čínska vláda údajne plánuje mobilizovať približne 2 bilióny juanov z offshore účtov štátnych podnikov.

Čínsky index CSI 1000

Čínsky index CSI 1000. Zdroj: TradingView

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah

Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Čína čelí realitnej kríze

Čína má výrazný problém v oblasti hospodárskeho rastu, ktorý do vysokej miery brzdní aj trh s nehnuteľnosťami. Najväčší realitní giganti majú problém splácať svoje záväzky a stavajú sa mestá duchov, do ktorých sa nemá kto nasťahovať. Toto odvetvie predstavuje jednu štvrtinu čínskej ekonomickej aktivity. Jeho dlhotrvajúce ťažkosti ťahajú nadol ekonomiku, pričom otriasajú aj globálnymi finančnými trhmi.

Ani celá čínska populácia, ktorá predstavuje 1,4 miliardy ľudí, by nedokázala zaplniť prázdne byty v krajine. Na základe údajov čínskeho štatistického úradu dosiahla celková obytná plocha nepredaných bytov 648 miliónov štvorcových metrov (m2). Podľa výpočtov agentúry Reuters to predstavuje v priemere 7,2 milióna bytov s plochou 90 m2.

Ekonómovia upozorňujú na to, že fiškálne zdroje miestnych samospráv, ktoré sú závislé od predaja nehnuteľností, sú v najhoršom stave za posledných 10 rokov. Okrem nehnuteľností situáciu zhoršuje aj zastavenie rastu produktivity, starnutie populácie a rastúci dlh, ktorý prekonal 14,21 bilióna dolárov podľa údajov USDebtClock.

Mohlo by ťa zaujímať: Čína obchádza západné sankcie. Rusko jej dodalo rekordné množstvo ropy

The post Čínska ekonomika môže čoskoro skolabovať appeared first on KRYPTOMAGAZIN.