Tento príspevok bol pôvodne publikovaný na stránke https://kryptomagazin.sk/cestovny-ruch-zaziva-opat-rozkvet-je-na-urovni-10-rocneho-maxima/ a autorom článku je Michal Sobek. Tento článok je iba kópia originálneho článku.

Turistický ruch zaznamenal nárast

Cestovný ruch sa pomaly spamätáva, minimálne v Európskej únii. Dokazujú to údaje z priebehu prvého polroka 2023. S týmito informáciami prišiel portál HNonline.

Tieto údaje tvrdia, že sa počet prenocovaní v turistických zariadeniach zvýšil medziročne o 12,9 %, čo je v prepočte 1,193 miliardy nocí. Toto číslo je teda aktuálne na úrovni svojho desaťročného maxima.

Turisti opäť oživili cestovný ruch

Turisti opäť oživili cestovný ruch. Zdroj: shutterstock.com/Song_about_summer

Pre porovnanie, v roku 2019, teda v období pre pandémiou, to bolo 12 %, čo je 1,182 miliardy prenocovaní. Takmer všetky európske krajiny vykázali rast cestovného ruchu v období 1. polroka 2023.

Jedinou výnimkou bolo Maďarsko, kde bol zaznamenaný pokles o 0,3 %. Naopak, najviac sa v uplynulom polroku darilo Cypru (nárast o 39,3 %), Malte (nárast 30,5 %) a aj Slovensku (nárast 28,7 %).

Pandémia spôsobila strmí pád

Nečakanú ranu pre celosvetový cestovný ruch koncom roka 2019 uštedrila celosvetová pandémia COVID-19. V prvej vlne pandémie, ktorá postihla Európu na jar 2020, sa v niektorých prípadoch dalo hovoriť o takmer 100-percentnom prepade tržieb.

70-percentný pokles počtu ubytovaných zaznamenali krajiny ako Cyprus, Grécko a Malta. Konkrétne pre Slovensko začal cestovný ruch upadať v marci 2020, podobne ako v iných európskych krajinách.

Už v danom období bol zaznamenaný pokles o 54 %, čo znamenalo, že v hoteloch, penziónoch a v ďalších ubytovacích zariadeniach na Slovensku sa ubytovalo takmer 1,6 milióna návštevníkov, z toho bolo len 24,5 % cudzincov.

Medziročne sa počet domácich návštevníkov znížil o skoro 42 % a počet cudzincov viac ako o 71 %. V auguste 2020 sa ubytovalo viac ako 684 tisíc návštevníkov, čo bolo o 13,6 % menej ako v auguste 2019.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Cestovný ruch neustále rastie

Ak sa však pozrieme na údaje z tohto roka, tak zistíme, že celková návštevnosť ubytovacích zariadení cestovného ruchu na Slovensku v apríli 2023 medziročne vzrástla o takmer tretinu na 400 tisíc návštevníkov.

Počet návštevníkov v ubytovacích zariadeniach 2022-2023

Počet návštevníkov v ubytovacích zariadeniach 2022-2023. Zdroj: Štatistický úrad SR

Hostia strávili v zariadeniach cestovného ruchu skoro 1 milión nocí, čo bolo o štvrtinu viac ako pred rokom. Informoval o tom Štatistický úrad Slovenskej Republiky.

V období prvých štyroch mesiacov roku 2023 sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,6 milióna hostí, čo je 1,5-násobný medziročný nárast.

Návštevníci ubytovacích zariadení 2018-2023

Návštevníci ubytovacích zariadení 2018-2023. Zdroj: Štatistický úrad SR

Čo s týka návštevnosti zo zahraničia, tak tá medziročne vzrástla takmer dvojnásobne, tá domáca zaznamenala 1,4-násobný nárast. Je tak jasne vidieť, že cestovný ruch sa dostáva pomaly do čísel spred pandémie.

Prečítajte si aj: Dobrá správa pre Slovákov. Ceny plynu budú v Európe nižšie

The post Cestovný ruch zažíva opäť rozkvet. Je na úrovni 10-ročného maxima appeared first on KRYPTOMAGAZIN.