Tento príspevok bol pôvodne publikovaný na stránke https://kryptomagazin.sk/bitcoiny-sa-zobudzaju-po-11-rokoch-do-pohybu-sa-dali-miliony-dolarov/ a autorom článku je Marek Jendrál. Tento článok je iba kópia originálneho článku.

Bitcoiny, ktoré boli nečinné až 11 rokov sa konečne zobudili, uvádza správa News Bitcoin. Toto správanie je typické pre obdobie rastúceho záujmu o obchodovanie s digitálnou menou. Otázkou však zostáva, či držiteľ týchto mincí čakal na správny moment kedy bitcoin presunúť, alebo niekto ich objavil po viac ako desaťročí a zabudol na nich.

Nie každý spiaci bitcoin je stratený

Na základe údajov z bitcoinovej siete môžeme vidieť, že po 11 rokoch sa prebudilo celkovo 325,19 BTC v hodnote viac ako 8,6 milióna dolárov. Prvé dva prevody pochádzali z peňaženiek zriadených 11. januára 2012. Na základe údajov BTCparser prvá adresa presunula 145,53 BTC a následne 21,97 BTC v druhej transakcii. Nasledovala druhá peňaženka, ktorá vykonala prevod 157,69 BTC.

Obom peňaženkám chýbali pokročilé opatrenia na ochranu súkromia, čo naznačuje, že peňaženky nikto neupravoval dlhé roky. Je zrejmé, že všetky tri transakcie pochádzajú od jedného vlastníka. Nejde však o prvé zobudené bitcoiny v tomto roku. Len v roku 2023 bolo zobudených až 43 bitcoinových adries z roku 2012.

Keď majiteľ zobudených mincí nakupoval pred viac ako desiatimi rokmi, bitcoin mal cenu 6,36 dolárov. Hodnota celej peňaženky predstavovala 2 068 dolárov, ktoré sa po 11 rokoch premenili na 8,6 milióna dolárov.

Bitcoin, ktorý sa zobudil po 11 rokoch

Bitcoin, ktorý sa zobudil po 11 rokoch. Zdroj: BTCparser

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Mŕtvych bitcoinov je čoraz viac

Vyššie spomenuté transakcie nemajú priamy vplyv na cenový vývoj bitcoinu. Napriek tomu poukazujú na ochotu bitcoin obchodovať v prípade, že ich objem je vyšší. Nikto nedokáže predpovedať koľko bitcoinov je mŕtvych a koľko z nich má majiteľa, ktorý odmieta bitcoin predávať. Donedávna by sme považovali za mŕtve aj tieto bitcoiny v hodnote 8,6 milióna dolárov.

Počet mŕtvych a nenávratne stratených bitcoinov neustále narastá, čo cene bitcoinu nahráva do kariet. Celková ponuka bitcoinu môže byť maximálne 21 miliónov mincí, no reálna ponuka je podstatne nižšie. Nemôžeme do nej totiž započítavať mince, ktoré sú stratené a nemajú majiteľa. Dokonca sa odhaduje, že počet stratených mincí prekonal hranicu 6 miliónov.

Po odpočítaní tohto podielu zistíme, že bitcoin je omnoho vzácnejší než si mnohí myslia. Čím je ponuka menšia, tým je hodnota aktíva vyššia. Preto sa bitcoin často porovnáva so zlatom. V prípade zlata však existuje možnosť, že sa nájdu nové ložiská. V prípade bitcoinu neexistuje spôsob, ktorým ponuku rozšíriť.

Mohlo by ťa zaujímať: Státisíce bitcoinov zmizlo z búrz. Čo sa deje?

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

The post Bitcoiny sa zobúdzajú po 11 rokoch. Do pohybu sa dali milióny dolárov appeared first on KRYPTOMAGAZIN.