Tento príspevok bol pôvodne publikovaný na stránke https://kryptomagazin.sk/aktualne-slovaci-pozor-najvacsia-slovenska-opat-zvysuje-masivne-uroky-na-hypotekach/ a autorom článku je Marek Jendrál. Tento článok je iba kópia originálneho článku.

Hypotéky stále zdražujú.

Neustále zvyšovanie úrokových sadzieb zo strany Európskej centrálnej banky (ECB) spôsobuje predražovanie finančných produktov akými sú hypotéky. Podľa správy Finsider najväčšia slovenská banka opäť zvyšuje úroky, ktoré boli už aj predtým dosť vysoké.

Vklady s lepším úročením

Slovenská sporiteľňa sa rozhodla zdvíhať sadzby nie je hypoték ale aj na sporení. Od 1. júna zvýši úrok na termínované vklady o 0,5 %, pričom úročiť ich začala len od 1. apríla. Ako uviedol Juraj Barta, člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne, klienti budú zhodnocovať svoje prostriedky na jednoročných a dvojročných termínovaných vkladoch úrokom 1 % a trojročných úrokom 1,5 %.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Drahšie hypotéky

Tu ale dôvod na radosť končí, pretože banka sa chystá zvyšovať úroky aj na hypotékach. Od júna bude minimálna sadzba pre hypotéky stanovená na 4,49 % pre ročnú až 5-ročnú fixáciu. Pre 10-ročnú fixáciu to bude od 4,69 % a 15-ročnú fixáciu od 4,89 %.

Rast ceny hypoték je odrazom vysokej inflácie, na ktorú reagujú centrálne banky po celom svete prostredníctvom zvyšovania úrokových sadzieb. ECB zvýšila základnú sadzbu podľa údajov Tradingeconomics už na súčasných 3,75 % a očakáva sa, že pristúpi ešte ku dvom záverečným navýšeniam o 0,25 % na konečných 4,25 %. Následne by malo dôjsť k zmene menovej politiky.

Predpoveď úrokovej sadzby ECB.
Predpoveď úrokovej sadzby ECB. Zdroj: Tradingeconomics

Nedávno sme vás informovali o tom ako Slovenská sporiteľňa aj VÚB menili sadzobník poplatkov. Ak sa zaujímate o konkrétne zmeny platné od 1.7., odporúčame vám prečítať si článok Dve najväčšie slovenské banky masívne zvyšujú ceny produktov.

Zisky bánk lámu rekordy

Aj keď sa banky odvolávajú na vysokú základnú úrokovú sadzbu, ich zisky neustále rastú. Podľa najnovších údajov ku koncu marcu boli tohtoročné zisky bánk na Slovensku na úrovni 229,1 milióna eur. NBS uvádza, že ide o medziročný rast až 66 %. Čisté úrokové výnosy vzrástli medziročne až o 27,6 %, na 520,2 milióna eur, ako uviedol denník Pravda.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Kedy je správny čas na hypotéku?

Otázkou ale zostáva, kedy je správny čas na hypotéku. Časy takmer nulových úrokových sadzieb už dávno skončili a potrvá minimálne niekoľko ďalších rokov kým sa dostanú na podobnú úroveň. Ak ale ECB bude aj naďalej zvyšovať sadzby na spomínaných 4,25 % je pravdepodobné, že hypotéky sa z krátkodobého hľadiska v roku 2023 ešte viac predražia.

Z tohto dôvodu je preto podstatné zvážiť, aká akútna pre vás hypotéka je. Ak ju potrebujete riešiť hneď, pravdepodobne bude výhodnejšie dohodnúť si podmienky čo najskôr. Naopak ak ste ochotní počkať, už o 2 roky by mohli byť podmienky omnoho priaznivejšie ako v súčasnosti.

Mohlo by ťa zaujímať: Nový zákon pomôže Slovákom výrazne ušetriť na hypotéke

The post Aktuálne: Slováci pozor. Najväčšia slovenská banka opäť zvyšuje masívne úroky na hypotékach appeared first on KRYPTOMAGAZIN.