Tento príspevok bol pôvodne publikovaný na stránke https://kryptomagazin.sk/ako-sa-uchranit-pred-inflaciou-rady-a-tipy/ a autorom článku je albert lucansky. Tento článok je iba kópia originálneho článku.

Ako sa uchrániť pred infláciou

Nedávno sme mali možnosť sa dozvedieť, že inflácia na Slovensku dosiahla opäť nové maximum. V apríli 2022 bola inflácia takmer 12 % (11,8 %), čo je hodnota, ktorá naposledy na Slovensku bola v roku 2000. Ceny rastú a núka sa prirodzene otázka, ako zaobchádzať so svojimi financiami tak, aby sme čo najviac zachovali ich hodnotu. Ako sa teda chrániť pred infláciou?

Ako sa chrániť pred infláciou

Na úvod je potrebné upresniť, že chrániť sa pred infláciou nie je jednorazový proces, skôr rozhodnutie, ktoré zohľadňuje dlhodobejší finančný horizont. Čo to znamená? Inflácia tu bola, je a bude zatiaľ stále, no v súčasnosti naberá pre geopolitické a makroekonomické faktory na sile. Predstava, že tomu dokážeme zabrániť jednorázovo, je naivná. Proti inflácii možno „bojovať“ premysleným a strategickým spôsobom. Nižšie nájdete niekoľko tipov.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítajte tiež: Bitcoin klesol až na 25 000 dolárov – čo sa deje a kam až trh môže klesnúť?

Investujte do zlata: zlato je tradičným uchovávateľom hodnoty. Kritici, predovšetkým zástancovia kryptomien, tvrdia, že zlato nie je spoľahlivým nástrojom na ochranu hodnoty peňazí. To však nie je úplne pravda. Problém je predovšetkým terminologický. Totiž do zlata sa „neinvestuje“. Podobne ako na sporiacom účte nemáte peniaze preto, že čakáte, že jedného dňa ich bude o 5 – 10 % viac, rovnako aj v zlate nemáme peniaze preto, aby nám percentuálne rástli za rok či dva. Do zlata sa investuje s cieľom zhodnotiť peniaze ako prevencia pred infláciou, nie za účelom zarobiť. Veľkí investori to vedia, preto časť svojich financií držia v zlate. Nie aby boli bohatí, ale aby neboli chudobnejší.

Uskromníte sa: Inflácia znamená, že máte tie isté peniaze, ale kúpite za ne menej. Ak si udržiavate rovnaký spôsob života ako doteraz, budete potrebovať viac peňazí. Preto vám ostáva jediné: pracovať viac, alebo sa uskromniť. V prípade, že chcete pracovať viac, predstavte si nasledujúcu situáciu: inflácia je 12 %, vy zarábate priemerne 1000 eur mesačne. Keďže vašich 1000 je menej hodnotných o 12 %, potrebujete zarobiť tých pomyselných 12 % navyše. Ide o primitívny príklad, lebo situácia je zložitejšia, ale princíp ostáva – ak si chcete zachovať pôvodný životný štandard, musíte zarábať viac. Druhý scenár – uskromniť sa -, sa moc často v spoločnosti nepočúva dobre, lebo kapitalizmus predpokladá večnú spotrebnú. Ak sa uskromníte, menej peňazí sa bude točiť, menej sa bude kupovať/predávať a ceny pôjdu hore. Tohto sa nemusíte až tak báť, keďže väčšina ľudí sa neuskromní. Ak to urobíte, môžete svoje ušetrené financie investovať ďalej.

Nakúpte Bitcoin: Predstava Bitcoinu ako nástroja proti inflácii sa moc neosvedčila, a to napriek kriku bitcoinových maximalistov o digitálnom zlate. Bitcoin je skôr opak zlata – rizikové aktívum, ktoré dokáže narásť o desiatky percent a zároveň ich stratiť o pár dní. Z dlhodobej perspektívy však Bitcoin rastie. Vedia to analytici, vedia to inštitúcie a začínajú si to uvedomovať štáty. To, že Bitcoin stratí 50 %, neznamená, že nebude neskôr vyššie o 70 – 100 %. Pri inflácii rozmýšľame dlhodobo. Ak vám portfólio narastie a ste v zisku, môžete odpredať a zisk vybrať. Vaše peniaze sa zhodnotili.

A čo ostatné kryptomeny? Nuž, tu je situácia o niečo ošemetnejšia. Investovať do nejakého projektu, ktorý sa len rozvíja a nevieme o ňom takmer nič, nie je zodpovedný boj proti inflácii, skôr hazard a riziková investícia. Kolaps kryptomeny LUNA ukázal, ako digitálne aktívum v top 10, ktoré nakupovali inštitúcie a veľkí hráči, za pár dní stratilo celú svoju hodnotu. Stalo sa to prvýkrát v dejinách kryptomien a netreba to brať na ľahkú váhu. Ethereum sa podobne ako BTC ukázalo ako silná a stabilná voľba, dokonca viac výnosná ako BTC. Nikto skutočne nevie, či tu o pár rokov budú ostatné kryptomeny v top 10/20. Môžu byť a nemusia. Ak do takýchto projektov investujete, určite vyberajte zisky a neverte vo večný hodl.

Slovo na záver

Potom, čo sme si povedali, čo robiť, treba si aj povedať, na čo si dávať pozor. Ak sa rozhodnete nakupovať akcie, vyhýbajte si technologickým akciám, na tie totiž tvrdo vplýva rast úrokov. Podobne by ste sa mali vyhýbať dlhopisom, ktoré sa považujú za konzervatívnu investíciu s istým výnosom, no v čase inflácie sú maximálne nevýhodné. Diverzifikujte a znížite si tak riziko. Zlato, Bitcoin a Ethereum, nejaké akcie. Míňajte menej a urobte si aj rezervu v podobe rýchleho kešu. Niekedy potrebujete peniaze hneď a na to presne slúži hotovosť. Pripravte sa, že poklesy môžu pokračovať, no vy sledujte dlhší časový horizont.

Čítaj ďalej: Štátny dlh USA masívne rastie spolu s rizikom recesie

The post Ako sa uchrániť pred infláciou? Rady a tipy appeared first on KRYPTOMAGAZIN.