Tento príspevok bol pôvodne publikovaný na stránke https://kryptomagazin.sk/7-aktiv-do-ktorych-sa-oplati-v-sucasnosti-investovat/ a autorom článku je Ľuboš Kovár. Tento článok je iba kópia originálneho článku.

Najlepšie aktíva na nákup

Situácia na trhu je stále neistá, odliv peňazí z tradičných bánk nahráva bitcoinu, ktorý v tomto čase stúpa spolu s ďalšími altcoinami. Problémom (a príležitosťou) je, že nie všetky aktíva a kryptomeny zažívajú podobný rast, preto prinášame 6 aktív na investíciu, o ktoré sa je v tejto dobe dobré zaujímať.

1. Ethereum

Ethereum pokračuje v raste
Ethereum pokračuje v raste. Zdroj: tradingview.com

Za posledných 6 mesiacov stál BTC menej ako 15 ETH dokonca jeden čas ETH atakovalo hranicu 13 ETH za jeden BTC. Za posledný týždeň však pomer začína stúpať nad 15 a v apríli sieť čaká tzv. Shanghai upgrade, ktorý prvý krát umožní odomknutie ”staknutých” ETH. Z historických dát vieme, že ETH sa oplatí nakúpiť ak jeho pomer k BTC rastie pretože každý nárast pomeru bol skôr či neskôr zmazaný.

2. BNB

BNB ako natívny coin Binance chainu sa vždy oplatí mať ako bod záujmu. Binance chain ponúka oproti sieti ETH podstatne lacnejšie poplatky a preto je preferovaný mnohými užívateľmi, ale aj developermi. Spoločnosť Binance je trvalá a neohrozená jednotka vo svojom obore a momentálne ju považujeme za najlepšiu alternatívu pri investovaní do kryptomien pre začiatočníkov, ale aj pre skúsenejších užívateľov.

BNB je jedno z najlepších aktív
BNB je jedno z najlepších aktív. Zdroj: tradingview.com

Nič nenasvedčuje tomu, že by sa v dohľadnej dobe niekomu podarilo prekonať Binance a taktiež je skôr nepravdepodobné, že by burza mohla padnúť podobne ako FTX. Presne preto je BNB vhodné sledovať a je súčasťou mnohých portfólií.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

3. Ronin

Ronin je spájaný najmä s jednou z najväčších krypto lúpeží na svete, kde zmizlo viac ako 620 miliónov dolárov. Prirodzene, cena na to reagovala a RON spadol až na svoje All time low – 0,196 $. Avšak, štyri mesiac po tom RON dosahuje nárast takmer 500 %.

Ronin rastie na historické maximum
Ronin rastie na historické maximum. Zdroj: tradingview.com

Ronin je druhý najväčší NFT chain, čo sa týka objemu, hneď po ETH. Pokiaľ nechcete zbytočne riskovať investíciu do roninu, je tu jednoduchý spôsob, ako za pomoci ETH a USDC viete ”farmiť” RON za pomoci pool stakingu.

4. Striebro

Pri striebre treba vychádzať najmä z pomeru zlato/striebro. Za adekvátny pomer sa považuje 50–60 uncí striebra na uncu zlata. Preto sme dlhodobo v oblasti lacného striebra, kde za posledných 5 rokov je tento priemer dlhodobo vyšší.

Striebro začalo rastúci trend
Striebro začalo rastúci trend. Zdroj: tradingview.com

V marci 2020 dokonca pomer vystrelil na 125/1, kedy bola najlepšia možnosť investovať. Následne začiatkom roka 2021 striebro dosahovalo pomery 62–70/1, až kým sa trend v polovici roka neobrátil a pomer sa zvyšuje. V marci 2023 sme dosiahli pomer 90/1 a pokiaľ bude tento trend pokračovať, je vhodné sa o striebro zaujímať.

Tieto cenové pomery sú však stále oveľa väčšie, ako reálny výskyt týchto kovov. Podľa geológov je v zemskej kôre 19-krát viac striebra ako zlata, zatiaľ čo aktuálna ťažba striebra prevyšuje zlato len 8-krát. Striebro má okrem investičnej, funkciu aj priemyselnú, čo z neho robí naozaj dobrého kandidáta na potencionálne zhodnotenie do budúcna.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

5. Platina

Ak budete v roku 2023 hľadať lacné zlato, tak hľadajte platinu. Platina je omnoho vzácnejšia ako zlato, avšak cena zlata je 2-krát vyššia. Platina je využívaná v šperkárstve a jej priemyselné využitie je najmä v katalyzátoroch.

Cenový vývoj platiny
Cenový vývoj platiny. Zdroj: tradingview.com

Napriek tomu, že je 15–20-krát vzácnejšia než zlato, jej cena to neodráža. Dokonca si dnes vieme zaobstarať 2-krát viac platiny za rovnakú cenu, ako zlata. Investičná platina sa predáva vo forme tehličiek a mincí a určite sa oplatí zaujímať sa o ďalší vývoj tohto vzácneho kovu, hlavne z dlhodobého hľadiska.

6. Zlato

V časoch neistoty môžeme vidieť, ako cena zlata stúpa. Zlato je považované za uchovateľa hodnoty. Za posledné 4 roky zlato zaznamenalo nárast o 80 % práve kvôli neistej situácií vo svete. Rovnaký nárast zlato zaznamenalo od roku 2009, kde za 3 roky dosiahlo zhodnotenie 100 %.

Zlato smeruje na historické maximum
Zlato smeruje na historické maximum. Zdroj: tradingview.com

Následne sa cena v časoch hojnosti a stability upravila až po koniec roka 2019, kedy svet zasiahla pandémia a zlato opäť reagovalo nárastom ceny. Keď strach opadol, cena sa opäť vrátila na pôvodné hodnoty a reagovala na vývoj trhu, až kým v marci 2022 opäť zaznamenala all time high, vzhľadom na situáciu na Ukrajine.

Dnes dosahujeme opäť na métu all time high. Zo správania zlata sa dá vyvodiť jednoduchý vzorec, ktorý už bol spomenutý. Zlato je uchovateľ hodnoty, preto v časoch, keď vládne prosperita, cena zlata stagnuje prípadne mierne klesá. Vtedy je čas porozhliadnuť sa a zvážiť investíciu. Naopak, keď sa situácia na trhu, prípadne vo svete zhoršuje, investori nakupujú zlato, aby ochránili peniaze.

Ako investovať?

Pokiaľ sa rozhodnete investovať do čohokoľvek, je prvoradé mať na pamäti, že o svoje investované peniaze môžete prísť. Je teda nevyhnutné investovať čiastku, ktorú si môžete dovoliť stratiť. O to viac to platí pri špekulatívnych obchodoch za účelom rýchleho zbohatnutia. Jedna z najlepších dlhodobých strategií, je investovať pravidelne a diverzifikovať svoje portfólio.

Prečítajte si aj: 3 najlepšie investície do kryptomien v roku 2023

The post 7 aktív, do ktorých sa oplatí v súčasnosti investovať appeared first on KRYPTOMAGAZIN.