Tento príspevok bol pôvodne publikovaný na stránke https://kryptomagazin.sk/3-hlavne-chyby-ktorym-sa-treba-vyhnut-pri-obchodovani-s-krypto-futures-a-opciami/ a autorom článku je Marek Jendrál. Tento článok je iba kópia originálneho článku.

Futures a opcie.

Obchodovanie s futures a opciami láka mnohých obchodníkov hlavne pre vidinu vysokého potenciálneho zisku. Výnosy možno dosiahnuť vďaka nastaveniu pákového efektu, ktorý ale môže spôsobiť aj veľké straty. Všeobecne platí, že rastúci potenciálny výnos ide ruka v ruke s vysokým rizikom. Preto ak obchodujete futures a opcie, je dôležité mať sa na pozore.

Kryptomenové deriváty fungujú podobne ako tradičné trhy, pretože predávajúci a nakupujúci uzatvárajú zmluvy v závislosti od podkladového aktíva. Táto zmluva nemôže byť odvolaná ani prenesená na inú burzu. Ak obchodujete bitcoinové futures, neznamená to, že vlastníte Bitcoin, ale iba ste uzatvorili zmluvu. Väčšina búrz ponúka bitcoinové alebo ethereové zmluvy. Právo nakúpiť alebo predať za vopred stanovenú cenu ponúkajú opčné zmluvy, kde obchodníci uplatňujú rôzne pákové stratégie. Čomu je potrebné sa vyhýbať?

Prehnaný sentiment

Maržový vklad mení svoju hodnotu, keď cena podkladového aktíva osciluje. Keď sa cena Bitcoinu zvyšuje, marža investora rastie, čo umožňuje ďalší pákový efekt. Problém nastáva, keď dôjde k poklesu ceny Bitcoinu. V dôsledku toho sa vložená marža znižuje. Obchodníci sú prehnane nadšení na trhoch s derivátmi a pozitívny sentiment znižuje ich pákový efekt, keď sa cena BTC zvyšuje. To znamená, že obchodníci by nemali zvyšovať svoju pozíciu iba v dôsledku rastu hodnoty maržového vkladu.

Obchodovanie s futures a opciami je rizikové
Obchodovanie s futures a opciami je rizikové. Zdroj: Shutterstock.com/Pavel Ignatov

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Mohlo by ťa zaujímať: TOP 5 mýtov o kryptomenách. Ako vznikli?

Izolovaná marža

Prvým krokom potrebným na obchodovanie s derivátmi je presunutie peňazí zo spotovej peňaženky na termínovanú. Následne si viete vybrať, aký druh páky využijete.

  • Kombinovaná marža – ak je pozícia zlikvidovaná, môže nastať strata celého zostatku marže spolu so zvyšnými otvorenými pozíciami aktíva. Ak ste si napríklad vybrali režim kombinovanej marže na trvalý kontrakt BTCUSD, otvorené pozície trvalého kontraktu BTCUSD zdieľajú iba zostatok marže v BTCRiskujete celý účet, ale aktíva môžete použiť na transakcie akéhokoľvek páru.
  • Izolovaná marža – ak je pozícia zlikvidovaná, nastane strata iba jednotlivej pozície obmedzením výšky marže. Riskujete iba výšku účtu daného obchodného páru, ale aktívum sa dá použiť iba na určitý obchodný pár.
Kombinovaná/Izolovaná možnosť. Zdroj: Binance
Kombinovaná/Izolovaná možnosť. Zdroj: Binance

Obe možnosti majú výhody, no začínajúci obchodníci majú tendenciu byť zmätení a ich pozície sú likvidované z dôvodu nesprávneho spravovania vkladov. Preto sa odporúča, aby investori používali izolovanú maržu a využívali stop loss pri každom obchode.

Likvidita

Predtým ako začnete obchodovať na opčnom trhu, zistite si, či je likvidný. Nedostatočná likvidita zvyšuje náklady na otváranie a zatváranie pozícií. Otvorený záujem (open interest) by mal byť aspoň 50-násobkom počtu kontraktov, ktoré chcete obchodovať. Otvorený záujem predstavuje počet nesplatených zmlúv, ktoré boli v minulosti kúpené alebo predané. Dobrou stratégiou je aj vynechanie obchodovania s vysokou volatilitou.

Pochopenie fungovania derivátových trhov vyžaduje čas a skúsenosti. Obchodníci by si najprv mali vyskúšať každú funkciu, aby lepšie vedeli implementovať svoje rozhodnutia.

Prečítaj si tiež: Jeden z najhľadanejších ľudí v USA okomentoval Bitcoin a Nakamota

The post 3 hlavné chyby, ktorým sa treba vyhnúť pri obchodovaní s krypto futures a opciami appeared first on KRYPTOMAGAZIN.