Tento príspevok bol pôvodne publikovaný na stránke https://kryptomagazin.sk/2-kontroverzne-dovody-preco-bitcoin-v-skutocnosti-posledne-roky-rastol/ a autorom článku je albert lucansky. Tento článok je iba kópia originálneho článku.

2 dôvody, prečo Bitcoin rástol

Bitcoin od roku 2020 po svoje maximum v novembri roku 2021 priniesol investorom zhodnotenie 850 %. Tento nárast sa zvykne používať ako argument pre masovú adopciu, ktorá je podľa tzv. bitcoinových maximalistov v plnom prúde.

Podľa tejto logicky s rastom ceny Bitcoinu rastie aj jeho popularita, adopcia a využiteľnosť. Ide však zväčša o mýty, ktoré nemajú s realitou nič spoločné. Pozrime sa preto na dva hlavné a kontroverzné dôvody, prečo Bitcoin posledné roky rástol.

1. Dôvod – kvantitatívne uvoľňovanie peňazí centrálnymi bankami

Prvý a hlavný dôvod, prečo rástol v rokoch 2020 a 2021 Bitcoin, kryptomeny, ale aj indexy a akcie, je monetárna politika centrálnych bánk. Tie ako reakcia na pandemickú krízu COVID-19 doslova zaplavili systém peniazmi, ktoré spotrebitelia vo veľkom investovali a míňali. To sa časom prejavilo na raste inflácie, ktorý pokračuje dodnes.

Ľahko dostupné peniaze centrálnych bánk vystrelili ceny kryptomien
Ľahko dostupné peniaze centrálnych bánk vystrelili ceny kryptomien. Zdroj: shutterstock.com/RomarioIen

Ľahko dostupný kapitál, ktorý napríklad v USA vláda priamo posielala do domácnosti, vypumpoval cenu de facto všetkých aktív vrátane kryptomien. Bitcoin a kryptomeny ľahšie reagujú na veľké investície vzhľadom na svoju tokenomiku.

Graf tlačenia dolárov
Graf tlačenia dolárov. Zdroj: economics.rabobank

V roku 2020 bolo vytlačených 80 % všetkých dolárov za celú históriu tejto meny. Na grafe vyššie môžeme vidieť astronomický nárast objemov vytlačených dolárov. Na grafe nižšie zas môžeme vidieť, ako vyletela hodnota TVL, teda celkovej uzamknutej hodnoty dolárov v sektore decentralizovaných financií.

Celková uzamknutá hodnota dolárov v DeFI
Celková uzamknutá hodnota dolárov v DeFI. Zdroj: Pantera Capital

Z vyššie uvedených grafov ilustračne vidíme, že za rastom cien kryptomien aj Bitcoinu stojí ten istý faktor, ktorý dnes udržiava pri živote infláciu a globálne pripravuje ľudí o peniaze.

Slovenský ekonóm Juraj Karpiš vo svojej úspešnej knihe Zlé peniaze: sprievodca krízou vysvetľuje, ako centrálne banky vytvárajú bubliny:

,,Každá poriadna novodobá bublina je výsledkom spolupôsobenia súkromných investorov, ktorí sa nadchnú pre nejaký konkrétny sektor ekonomiky, a radodajnej centrálnej banky. Centrálna banka umožní vytvoriť množstvo nových peňazí, komerčné banky a podnikatelia sa podľa svojho momentálneho očarenia sami rozhodnú, kam potečú, a vyvolajú následný boom.”

Fanúšikovia kryptomien by preto mali ďakovať pandémii a predovšetkým centrálnym bankám, ktoré im poslali peniaze a vystrelili tak ceny aktív vrátane kryptomien.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

2. Dôvod – kapitál miliardárov a milionárov

Tokenomika kryptomien nastavuje pravidla toho, ako súvisí počet tokenov s celkovou kapitalizáciou kryptomeny. Teda celková investícia sa výrazne podpisuje na hodnote tokenu. Keď boli kryptomeny ako Bitcoin v začiatkoch, aj malá investícia dokázala pohnúť s cenou. Dnes investícia v podobe 100, 1000 alebo 10 000 dolárov nepohne s cenou Bitcoinu.

Členovia kryptomenovej komunity hovoria o adopcii a využiteľnosti Bitcoinu, no údaje spoločností, ktoré analyzujú tzv. on-chain dáta (blockchainové dáta), ukazujú, že za pohybmi ceny Bitcoinu a kryptomien sú predovšetkým zodpovedné bohaté entity, ktoré disponujú nesmiernym kapitálom. Pre tieto entity, ktoré sú nazývané aj veľryby, nie je podstatné, či ide o kvalitný projekt, či je využiteľný v praxi alebo či má budúcnosť.

Pri nízko kapitalizovaných kryptomenách dokáže investícia 10-miliónov pohnúť s cenou a spôsobiť rast aj o 100 %. Takéto niečo si môžu dovoliť len majetní obchodníci. Príkladom je Muskova Tesla. Kto verí, že Muskovi záležalo na Bitcoine a jeho využiteľnosti, je ďaleko od reality.

Bitcoin a tweety Elona Muska
Bitcoin a tweety Elona Muska. Zdroj: Reuters

Odkedy Musk investoval do Bitcoinu, kryptomena dosiahla svoje maximum. Následne Musk informoval, že časť bitcoinov predal. Dôvod bol veľmi pragmatický – vyberal zisky. Na rozdiel od Michaela Saylora Musk chápal, že ide len o biznis. Síce Musk informoval, že v budúcnosti opätovne nakúpi bitcoiny, môžeme však čakať, že to bude presne v čase, keď bude Bitcoin lacný a bude to preňho výhodné

Záverečné zhrnutie

Argumenty o adopcii a raste popularity Bitcoinu a kryptomien nie sú postavené na pevných dátach. Ich cena rástla predovšetkým vďaka dvom faktorom, ktoré sme stručne opísali v tomto článku.

  1. Monetárna politika centrálnych bánk a kvantitatívne uvoľňovanie lacných peňazí spôsobilo rast rizikových aktív, kam patrí Bitcoin aj kryptomeny.
  2. S cenou kryptomien dokážu pohnúť predovšetkým bohatí investori, ktorí pravidelne vyberajú zisky a nezáleží im na adopcii a využiteľnosti kryptomien. Ide predovšetkým o zisky.

Samozrejme, adopcia, halvingový cyklus a rastúca popularita kryptomien majú svoj vplyv, no ide o veľmi preceňovaný faktor. V skutočnosti je realita oveľa jednoduchšia a menej krásna pre fanúšikov kryptomien.

Myslíte si aj vy, že tieto dva faktory ovplyvnili rast kryptomien a Bitcoinu? O svoj názor sa môžete podeliť v komentári.

Čítaj ďalej: Prezidentka ECB varuje: „Kryptomeny sú pre centrálne banky veľkou hrozbou. Musíme ich zastaviť, inak príde ďalšia kríza“

The post 2 kontroverzné dôvody, prečo Bitcoin v skutočnosti posledné roky rástol appeared first on KRYPTOMAGAZIN.