Vidím, že téma nákupu kryptomeny zvanej Ripple je stále aktuálna, preto bol článok aktualizovaný. V roku 2017, keď bol článok po prvý krát vydaný, nebolo možné nakúpiť Ripple jednoducho ako dnes. Pre ilustráciu v článku ostal aj starý postup. Určite ho však neskúšajte!

Dnes je to super jednoduché. Stačí sa zaregistrovať na Coinbase.

Navyše ak sa zaregistrujete teraz cez náš link, a nakúpite Ripple v hodnote aspoň 89 €. Dostanete 8 € v Bitcoinoch ako BONUS.

[Začiatok originál článku] Ak vás pohltil svet kryptomien, určite vám neustále hlavou lieta myšlienka, kde výhodne investovať? Predstavujete si ako sa vaše nohy zabárajú do vyhriateho piesku. V ruke držíte vychladený drink, tvár vám ofukuje príjemný vetrík a popri tom si užívate západ slnka nad oceánom. Chcelo by to chytiť zlatú rybku. Tá by nám splnila naše tajné predstavy. A možno je tou zlatou rybkou Ripple. Stačí ho len chytiť a držať.

Čo je vlastne Ripple 

Na začiatok si treba uvedomiť, že Ripple je kryptomena ale zároveň je aj platformou. Spomínaná platforma je v podstate open source protocol a bola vytvorená za účelom rýchlych a hlavne lacných transakcií.

Ripple platforma nazývaná RippleNet je globálna sieť vytvorená s cieľom umožniť ekonomickejší spôsob realizácie finančných transakcií v reálnom čase. Technológia je založená na blockchaine, ale oproti Bitcoinu, má Ripple svoj vlastný Ripple Transaction Protokol (RTXP), ktorý umožňuje uzatvoriť transakciu na základe konsenzu. Tento proces trvá niekoľko sekúnd. V prípade prevodu Bitcoinu môže trvať až niekoľko desiatok minút.

A čo je potom XRP?

Ide o token, ktorého hlavnou úlohou je prenášať hodnotu naprieč RippleNetom. A cena takejto transakcie je len smiešnych $0.00001. Určite menej ako poplatky v banke. Čo poviete?

Prečo sa rozhodnúť pre nákup XRP?

Ripple bol navrhnutý ako platobný systém za účelom dennodenného využívania. Preto je Ripple v porovnaní s Bitcoin energeticky nenáročný a z toho dôvodu sú transakcie veľmi lacné.

Ripple začal ako oficiálna organizácia, pretože hlavným predmetom záujmu Ripple je využitie v bankovom sektore. Aj z toho dôvodu nepodlieha toľkým regulačným kontrolám ako iné kryptomeny pochybného charakteru.

Ripple je možné vymeniť za akúkoľvek menu s minimálnym poplatkom

Ako si XRP bezpečne uložiť

Najbezpečnejší spôsob ako uložiť Ripple je hneď po kúpe XRP na Coinbase presunúť XRP do bezpečia na hardwarovú peňaženku LEDGER NANO S

Niežeby na Coinbase nebol vaše XRP v bezpečí, ale hardwarevé krypto peňaženky sú najbezpečnejším spôsobom ako ochrániť vašu invetíciu!

Už to začínajú chápať aj banky

Mnohé svetové banky už implementovali platformu Ripple do svojich transakčných procesov. S využitím globálnej siete RippleNet sú finančné inštitúcie schopné spracovať platby zákazníkov nákladovo efektívne, v reálnom čase a hlavne kdekoľvek na svete. 

Ako teda chytíte tú zlatú rybku?

Do samotnej platformy môžu investovať len veľké spoločnosti. My, bežní ľudia, máme možnosť nakúpiť Ripple coin (XRP). Slúži k transferu v sieti Ripple a oproti transferu iných mien je  jeho presun v sieti časovo aj ekonomicky najvýhodnejší. A ako nakúpite Ripple?

 V pár jednoduchých krokoch vám ukážem ako som to spravil ja. Existuje však viacero spôsobov popísaných priamo na webe Ripplu. Už je len na vás, kde nahodíte návnadu. Tieto rady už neplatia a návod uvedený nižšie je len spomienkou na časy dávno minulé. Ak chcete rýchlo a bezpečne kúpiť XRP, choďte rovna na Coinbase a navyše ešte môžete získať bonus 8 € v Bitcoinoch. 

 

Overený spôsob ako nakúpiť Ripple v pár jednoduchých krokoch

(Starý návod, ktorý slúži len na ilustráciu toho, aby sme ukázali, že to ani zďaleka nebolo také „JEDNODUCHÉ“ ako dnes)

1. Vytvorte si účet na Coinbase. Nakúpte Bitcoin, Ethereum, prípadne Litecoin. Podrobnejší návod ako na to aj s Bonusom nájdete tu.
2. Vytvorte si účet na Gatehube. K účtu dostane aj Ripple peňaženku v ktorej sa nachádza 20 XRP – ide o rezervu slúžiacu na ochranu proti spamovým útokom. Môžete použiť už vytvorenú peňaženku, alebo si vytvorte vlastnú.

 

Teraz to začne byť trošku zložitejšie, len prosím žiadnu paniku…;)

3. Otvorte si sránku ShapeShift ide v podstate o zmenáreň. Postupujte podľa obrázka a pre deposit vyberte Bitcoin, alebo jednu z kryptomien, ktorú ste nakúpili na Coinbase. Pre Receive vyberiete samozrejme Ripple. Po tom kliknete na Continue.

Otvorí sa vám nasledujúce okno (viď obrázik nižšie)

Pôjdete späť do Gatehub peňaženky. Priamo v peňaženke kliknete na Deposit, vyberiete Ripple a skopírujete adresu vašej Ripple peňaženky. Vrátite sa na stránku Shapeshift a do políčka Your Ripple Address skopírujete adresu vašej Ripple peňaženky a kliknete na tlačidlo Start Transaction.

Teraz sa to možno začne zdať trochu komplikovanejšie, ale ide v podstate o jednoduchý proces. V okne v ktorom sa vám otvorilo uvidíte Send to this address. Skopírujte túto adresu, presne ako to naznačuje obrázok.

A už sme skoro na konci. Zlatá rybka už zabrala. Od vytiahnutia vášho úlovku vás delí už iba jeden krok. Choďte späť na Coinbase. Na nornej lište kliknite na Accounts. Vyberte si peňaženku s nakúpenou kryptomenou. V našom prípade je to BTC Wallet a stlačte Send. Otvorí sa vám formulár, kde zadáte skopírovanú adresu. Potom už stačí iba vybrať množstvo Bitcoinu, ktoré chcete vymeniť za Ripple a potvrdíte to kliknutím na tlačidlo Send Funds.

A úlovok je vonku! Hlavne nezatvárajte Shapeshift a počkajte až, kým nezasvieti All done. Potom už máte váš úlovok pevne v rukách, alebo vo vašej Gatehub peňaženke. V prípade, že by ste chceli váš úlovok 100% ochrániť, uložte ho na bezpečné miesto, akým je Ledger Nano S. Nikdy neviete, kto si môže robiť zálusk na želania vašej zlatej rybky.

A teraz si stačí, už len niečo priať.

UPDATE:

Ako už bolo spomenuté na začiatku článku: Spôsob nákupu Ripple (XRP) popísaný v tomto článku je už pomerne neefektívny. Preto všetkým, ktorí sa ho rozhodli použiť, odporúčam rýchlo zmeniť názor….;)

Ak ste sa rozhodli zaradiť XRP do vášho investičného portfólia využite radšej služby Coinbase, kde je možné nakúpiť Ripple priamo za eurá.

 

Share This