So slovným spojením, dvojfaktorová autentizácia, alebo ako zvyknú ľudia z poza rieky hovoriť, two-factor authentication, ste sa pravdepodobne už stretli. No, ak ste sa s ním ešte nestretli, nasledujúce riadky sú práve pre vás. Ja som sa s dvojfaktorovou autentizáciou stretol, až keď som začal nakupovať kryptomeny a verím tomu, že pre odrazenie útoku nezvaných individuí je určite užitočná.

Sami dobre viete, že hackeri si radi berú čo im nepatrí a nejednému budúcemu kryptomilionárovi ostali oči pre plač, pretože podcenil zabezpečenie svojho online účtu/peňaženky.

Ako odstrašujúci príklad dávam do povedomia prípad Honzu. Z dôvodu slabého hesla a vypnutej dvojfaktorovej autentizácie prišiel o kryptomeny v hodnote, za ktorú by si jeho rodina mohla kúpiť nové auto. O jeho osudnej chybe sa dozviete viac tu a možno keby použil dvojfaktorovú autentifikáciu, nič by sa nestalo.

Čo je dvojfaktorová autentifikácia a prečo vám o nej vlastne rozprávam ste sa už určite dovtípili, ale pre ozrejmenie si ešte dovolím pár slov. 2FA – dvojfaktorová autentifikácia je ďalšia vrstva bezpečnosti počas prihlasovania do sa účtov. Ide o spôsob overenia vašej identity, ktorý využíva dve na sebe nezávislé informácie. Prvou z nich je vo väčšine prípadoy váš PIN kód. Druhou je napríklad špecifické číslo, ktoré vám príde formou sms, po zadaní pin kódu. Tento typ využívam na prihlásenie na Coinbase, kde mám svoju Bitcoin a Etherum peňaženku. Coinbase je tiež zároveň miesto pre najrýchlejší spôsob ako bezpečne kúpiť Bitcoin.

Ako ďalší spôsob, pre zabezpečenie svojej Ripple peňaženky na Gatehube využívam  aplikáciu Google Autentificator. Používam ho tiež na prihlásenie na krypto burzu Polonieix. V prípade, že sa rozhodnete využívať túto aplikáciu, po zadaní hesla do vášho účtu vám aplikácia vygeneruje unikátne číslo, ktoré slúži ako ďalšia vrstva zabezpečenia.

Dôležitá informácia: Pri aktivácii dvojfaktorovej autentifikácie získate špecifický autentifikačný klúč. Ide v podstate o kombináciu číslic a písmen, s ktorou sa prihlásite do účtu v prípade, že stratíte mobilný telefón. Určite tento krok nepodceňujte a kľúč si dobre uložte ak nechcete natrvalo stratiť prístup do svojich účtov.

O výhodách a nevýhodných jednotlivých typov dvojfaktorovej autentifikácie a iných druhoch zabezpečenie vašich dát, ale predovšetkým krypto peňaženiek si povieme určite viac v ďalších článkoch.

Takže ak nechcete mať zbytočne hlavu v smútku, kvôli šikovnosti niektorých hackerov, určite si nastavte 2FA – dvojfaktorovú autentifikáciu.